Groch.DOC

(73 KB) Pobierz
PROJEKT INTEGROWANEJ TECHNOLOGII PRODUKCJI

 

Gatunek

GROCH

Kierunek użytkowania

JADALNY

Planowany poziom plonu

2,2

Gleba (kompleks przydatności rolniczej

4

Zawartość przyswajalnych form składników:

P2O5

ŚREDNIA

K2O

ŚREDNIA

pH

6.5

Miejsce w zmianowaniu:

1.ZIEMNIAK PÓŹNY ++

2.OWIES

3.PSZENŻYTO OZIME

4.GROCH OGÓLNOUŻYTKOWY

5.PSZENICA OZIMA

Uzasadnienie:

Nasze uprawy znajdują się na kompleksie 4 , jest to kompleks żytni b. Dobry dla tego chcąc uzyskać wysokie plony w  naszym  płodozmianie uwzględniliśmy okopowe na oborniku jak i strączkowe obie te uprawy są doskonałym przedplonem dla zbóż poprawiają żyzność i strukturę  gleby. Owies jest rośliną fitosanitarną mało wymagającą dzięki czemu mogliśmy zasiać pszenżyto ozime .

Odmiana:

MERLIN

Uzasadnienieodmiana średnio wczesna, polecana do uprawy w całym kraju. Odmiana wąskolistna , rośliny wykształcają silne wąsy czepne co ułatwia tworzenie na plantacji zwartego łanu, podatność na choroby niewielka. Rośliny charakteryzują się zgrubiałą, sztywną łodygą co powoduje, że odmiana ta jest najmniej podatna na wyleganie. Rośliny średniowysokie, osiągają 75-80 cm wysokości, kwiat biały, nasiona koloru cielistego z delikatnym odcieniem różowawym, średniej wielkości / masa 1000 nasion około 240-250g.zawartość białka w nasionach wysoka, często przekracza 23%.

 

Uprawa roli (przed zimą, wiosną), następstwo zabiegów i ich opis

 

1.UPRAWKI POŻNIWNE

-PODORYWKA

-BRONOWANIE

-ORKA ZIEMBLA

2.UPRAWKI WIOSENNE

 

 

 

Uzasadnienie:

   Po zbiorze przedplonu należy wykonać pełen zespół uprawek pożniwnych, łącząc te zabiegi z wapnowaniem gleby,  o ile jest to konieczne, a późną  jesienią wykonać głęboką orkę przedzimową. Wiosenna uprawa roli powinna uwzględniać konieczność głębokiego siewu. Na danej glebie stosujemy niezależnie od włókowania  i bronowania, głębsze wzruszenie gleby za pomocą kultywatora o sztywnych łapach, sprzężonego z wałem strunowym bądź z broną. Głębokie wzruszenie gleby jest podstawowym warunkiem prawidłowego przykrycia nasion i zapewnienia im odpowiednich warunków wilgotnościowych do kiełkowania, po siewie wałujemy uprawę wałem gładkim dla poprawienia warunków wilgotnościowych gleby i lepszych wschodów . Wałowanie ułatwi nam  zbiór ponieważ groch jest rośliną płożącą .

Siew (masa, termin, sposób technika):

TERMIN SIEWU -1 IV

SIEW WYKONUJEMY SIEWNIKIEM „POZNANIAK” Z KOŁECZKOWYM ZESPOŁEM WYSIEWAJĄCYM DO NASION GRUBYCH

OBSADA 80-90 szt./m2

 

MTN 150-250g  

WYSIEW NA ha 150-200 kg

ROZSTAWA 20 cm

GŁĘBOKOŚĆ 5-6 cm

Uzasadnienie:

   Groch wymaga jak najwcześniejszego siewu, ze względu na duże potrzeby wodne i odporność na niską temperaturę w czasie kiełkowania i początkowego rozwoju roślin. Kiełkujące rośliny wytrzymują wysokie spadki temperatury, nasz groch wysiewamy bardzo wcześnie ponieważ wysiewamy go na glebach kompleksu 4 są to gleby przepuszczalne dla tego też wysiewamy go 1 IV.

 

masa wysiewu = masa tysiąca ziarniaków x obsada szt./m2 /  wartość użytkowa

 

        ilość  wysiewu = 220 x 85 / 98 =190.8 kg/ha .

wysiewamy 190 kg /ha.

Przygotowując siewnik do siewu musimy pamiętać o wykonaniu próby kręconej w której uwzględnimy naszą  normę wysiewu o 3-5 % ze względu  na poślizg.

Nawożenie

(dawki, sposób, technika):

N

105 kg 

P2O5

95 kg 

 

K2O

215 kg 

Uzasadnienie:

     Nawożenie azotem stosujemy przedsiewnie w ilości ok. 30 kg / ha gdyż jedynie w początkowym okresie wzrostu przed wytworzeniem brodawek korzeniowych może występować niedobór tego składnika. Zastosowaliśmy  30 kg  n, ponieważ przedplonem naszego grochu przez dwa lata były rośliny zbożowe. Zastosowaliśmy mocznik.

Aby uzyskać plon 2,2 ton  na kompleksie 4 pole uprawne musi mieć 4.5 ha .

        30 kg x 4.5 ha = 135 kg N

                                                        100 kg MOCZNIKA = 46 kg N

                                                                    X                  = 135 kg

                                                                                X = 293.48 kg

  Nasza dawka mocznika na uzyskany plon będzie wynosiła 3 dt

Nawożenie fosforem i potasem dokonujemy przedsiewnie aby nawozy te można było wymieszać z glebą . Nawozy fosforowe i potasowe można ze sobą wymieszać przed wysiewem dodając odpowiednią dawkę mocznika. Wysiewu dokonujemy w jednej dawce.

   zapotrzebowanie na fosfor . 1 tona grochu pobiera 5.9 kg p

    wpp = 5.9 x 2,2 = 12,98kg

   1 kg p = 2.29 p2o5

                                       12,98x 2.29 = 30 kg p2o5

zastowaliśmy superfosfat potrójny granulowany 46 %

         100 kg superfosfatu --   46 kg p2o5

                              x                   --   30 kg p2o5

                                          x = 65,21 kg superfosfatu

na uzyskany plon musimy wysiać 206 kg superfosfatu

nawożenie potasem na 1 tone plonu pobiera 25.7 k

         wpk = 25.7 x 2,2 t = 56,54kg k

                                           1 kg k = 1.204 k2o

                        56,54 kg x 1.204 = 68 kg k2o

zastosowaliśmy sól potasową 60 %

                  100 kg soli  potasowej – 60 kg k2o

                                  x                            --  68 kg k2o

                                        x = 120 kg soli  potasowej

 

na uzyskany plon wysiewamy 120 kg  soli potasowej

 

Regulacja zachwaszczenia (metoda, sposób, technika):

CHEMICZNIE

ROSTAW MIĘDZY RZĘDZI:20 cm

STOSUJEMY OPRYSKIWACZ

 

Uzasadnienie:

Przed siewem zaprawiamy nasiona zaprawą nasienną funaben t  w dawce 180 g / 1 dt. Do chemicznego zwalczania chwastów używa się preparatów glebowych po siewie takich jak: azogard, bladex 50 wp, linuron 50, topogard i cherbicydów kontaktowych basagran  w czasie rozwoju grochu. Basagran zwalcza chwasty dwuliścienne. Należy go stosować w formie oprysku grubo kroplistego przy wysokości roślin od 6-12 cm, najlepiej w dzień pochmurny przy temperaturze nie przekraczającej 22 stopni Celsjusza, aby nie doszło do uszkodzenia grochu. W przypadku wystąpienia chwastów jedno liściennych stosuje się preparaty z  grupy  graminicydów takie jak fusilade super lub targa 10 EC.

 

Ochrona przed chorobami (metoda, sposób, technika):

Metoda chemiczna

Chemiczna 

Choroby: askochytoza, rdza grochu

Uzasadnienie:

1.       Askochytoza grochu jest jedną z najczęściej występujących chorób na częściach  nadziemnych. Wywołują trzy gatunki grzybów z rodzaju ascochyta. Grzyby te porażają nie tylko strąki, lecz także podstawe łodygi, wywołują objawy czarnej nóżki zawierania siewek. Pierwotnym źródłem  zakażenia są nasiona. Dla tego jest niezwykle ważne użycie do siewu zdrowych nasion i stosowanie zapraw nasiennych. Np.: marshal 25 stwz chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby stosujemy oprysk preparatem  pencozeb 80 wp 3 l na ha.

2.       Mączniak prawdziwy grochu powoduje że rośliny pokryte są białym, puszystym nalotem, który staje się stopniowo coraz bardziej obfity. Silne porażenie grochu ogranicza fotosyntezę i rozwój roślin, co prowadzi do obniżki plonu  i pogorszenia jego jakości. Zwalczanie tej choroby polega na stosowaniu fungicydu siarkol ekstra zapobiegawczo w dawce 2.5 l na ha.

Ochrona przed szkodnikami (metoda, sposób, technika):

METODA CHEMICZNA

OPRYSKIWACZE 

Uzasadnienie:

1.       Strąkowiec grochowy pojawia się na roślinach grochu przed kwitnieniem, przy czym na południu kraju występuje bardzo rzadko. Szkodnik składa na powierzchni strąków od 1 do 2 jaj, rozwijające się larwy najpierw minują strąki, poczym wgryzają się do nasienia. Szkodnika tego zwalczamy preparatem decis 2.5ec w dawce 3litry na 1ha rozcieńczonej w 300litrach wody. Oprysku tego dokonujemy przed kwitnieniem roślin w momencie kiedy przekroczy próg szkodliwości.

2.       2   Wciorniastek  grochowiec występuje często jednocześnie z mszycą. Ze względu na małe rozmiary(1,3-1,8mm) jest on często niezauważalny przez rolników. Obraz żerowania wciornastka bywa mylony z żerowaniem mszycy, gdyż opanowuje on wierzchołki pędów, kwiatostany i młode strąki. W pierwszym kwiatku można spotkać 5-15 larw. Rozwój wciornastka jest ograniczony przez zabiegi stosowane przeciw mszycą. W przypadku braku mszyc a wystąpieniu tego szkodnika  stosujemy  fastak 10 ec w dawce 2 l na ha. 

Zbiór (sposób, technika):

JEDNO ETAPOWY, KOMBAJN ZBOŻOWY Z058  

Uzasadnienie:

Zbioru dokonujemy  w  momencie pełnej dojrzałości kiedy wilgotność nasion wynosi 15 %. Przed rozpoczęciem zbioru należy wyregulować odpowiednio zespoły młócące i czyszczące w kombajnie zbożowym tzn.: zmniejszyć obroty bębna do ok. 600 Obr / min  zwiększyć szczelinę między bębnem młócącym a klepiskiem na wlocie 10 cm  i 21 cm na wylocie. W zespole czyszczącym dość znacznie zwiększyć obroty wialni kurtynę powietrzną ustawić pod kątem ok. 30 % .sita górne i dolne otworzyć . W czasie zbioru dostosować obroty motowideł do prędkości jazdy aby nie powodowały omłacania ziarna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROJEKT PRODUKCJI GROCHU JADALNEGO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonał:

Wojciech Piwowarski

Grupa  II Rolnictwo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin