Ugotowani S01 E06.docx

(2173 KB) Pobierz

Ugotowani

Sezon 1 odcinek 6

Irena:

Przystawka: Krupniok z cebulom

Krupniok z cebulom, sznita chlyba z tustym ze szpyrkami i łogórka kiszono czyli kaszanka smażona z cebulą, kromka chleba ze smalcem i skwarkami oraz kiszony ogórek

Kaszanka smażona z cebulą
1kg kaszanki
3 cebule
100g smalcu

Smalec ze skwarkami
1kg słoniny

Cebulę kroimy w półksiężyce. Smalec roztapiamy na patelni, wrzucamy cebulę i smażymy do zeszklenia. Następnie wrzucamy na patelnię kaszankę i smażymy z obu stron na małym ogniu przez około 20 minut. Podajemy z chlebem i ogórkiem kiszonym.

Smalec ze skwarkami
Słoninę kroimy w drobną kostkę, wrzucamy do garnka i wytapiamy skwarki. Smażymy na wolnym ogniu aż skwarki się zarumienią. Przelewamy do naczynia. Pozostawiamy do wystygnięcia na około 2 godziny.

Danie główne: Ślonsko rolada

Ślonsko rolada z łogórkom i boczkiem z gumiklyjzami i modro kapustom czyli śląska rolada z ogórkiem i boczkiem oraz kluski śląskie z czerwoną kapustą

Śląska rolada
1kg wołowiny
4 ogórki kiszone
1/2 kg boczku
4 cebule
1 szklanka ciepłej wody
2 łyżki musztardy
2 łyżki mąki pszennej
sól, pieprz, przyprawa do mięs
olej do smażenia

Kluski śląskie
1kg ziemniaków
2 jajka
250g mąki ziemniaczanej
sól
łyżka oliwy

Czerwona kapusta z boczkiem
1/2 główki czerwonej kapusty
20 dag boczku
1 cebula
sól, pieprz, cukier, ocet

Śląska rolada
Mięso myjemy, kroimy w plastry o grubości ok. 1,5 cm i rozbijamy. Cebulę kroimy w półksiężyce, a boczek i ogórek w słupki. Każdy plaster mięsa doprawiamy solą i pieprzem, smarujemy musztardą. Kładziemy pokrojone warzywa na boczku. Całość zwijamy, a żaby farsz nie wypadł w trakcie smażenia, każdą roladę wiążemy nitką. Na rozgrzanej patelni kładziemy przygotowane rolady. Po 15 minutach smażenia dolewamy szklankę ciepłej wody i dusimy pod przykryciem przez ok. 2 godziny. Wyjmujemy rolady i usuwamy nitkę. Mąkę roztrzepujemy w 200 ml zimnej wody i wlewamy do sosu. Przyprawiamy do smaku.

Kluski śląskie
Ziemniaki obieramy, gotujemy i odcedzamy. Przepuszczamy je 2 razy przez praskę lub maszynkę. Wkładamy je do miski i uklepujemy. Nożem rysujemy krzyżyk dzielący masę na 4 równe części. Jedną z nich wyjmujemy i w to miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną. Dodajemy odłożoną część masy, jajka, oliwę, sól i wyrabiamy ciasto. Z gotowego ciasta formujemy owalne kluski, w środku robimy tradycyjną "dziurkę". Wrzucamy na wrzącą wodę i gotujemy do wypłynięcia. Kiedy wypłyną, przykrywamy garnek i odstawiamy na bok na 3-5 minut.

Czerwona kapusta z boczkiem
Kapustę czyścimy i usuwamy zewnętrzne liście. Kroimy, usuwając grube nerwy z liści. Wrzucamy do gorącej osolonej wody, gotujemy aż zmięknie, następnie odcedzamy. Boczek kroimy w kostkę i podsmażamy. Drobno siekamy cebulę i wrzucamy razem z boczkiem do kapusty. Mieszamy i doprawiamy do smaku.

Deser: Pudding

Pudding ze sokiym i kyksym czyli budyń z sokiem i herbatnikiem

2 opakowania budyniu
1 l mleka
2 łyżeczki masła
paczka herbatników
zagęszczony sok owocowy

Budyń przygotowujemy według przepisu na opakowaniu i przelewamy do pucharków. Polewamy sokiem i dekorujemy herbatnikiem.

Tomek:

Przystawka: Tatar z warzyw

2 marchewki
2 cukinie
40 czarnych oliwek
20 pomidorków koktajlowych
liście bazylii do dekoracji

Obieramy marchewki i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Kroimy cukinię w małą kostkę, przelewamy obficie wrzątkiem, a następnie zimną wodą i dokładnie odsączamy. Oliwki siekamy, a pomidorki kroimy w cienkie plasterki. Na środku talerza układamy metalową foremkę w kształcie okręgu, pozbawioną dna. Na spodzie układamy połowę marchewki, wygładzamy łyżką, następnie układamy warstwę cukinii, oliwek i pomidorów, wygładzając łyżką każdą z kolejnych warstw. Wstawiamy do lodówki na godzinę. Tuż przed podaniem zdejmujemy foremkę i dekorujemy liśćmi bazylii.

Danie główne: Ryż z krewetkami i warzywami

2 sztuki ananasa
10-20 dag krewetek
1 czerwona papryka
1 mandarynka
2 listki bazylii do przystrojenia
2 torebki ryżu

Przekrajamy świeżego ananasa wzdłuż i wydrążamy środek. Gotujemy ryż na bulionie lub na wodzie. Osobno gotujemy krewetki, które następnie można również podsmażyć. Paprykę, mandarynkę oraz wydrążony miąższ ananasa kroimy po czym mieszamy je z ryżem i krewetkami. Całość podajemy w połówce ananasa. Dekorujemy liśćmi bazylii.

Deser: Melon w winie

2 melony
wino Porto
migdały
świeża mięta
tabliczka czekolady

Przekrajamy melona na pół, drążymy kulki miąższu łyżeczką do lodów, pozostawiając dla bezpieczeństwa cienką warstwę miąższu pod skórką. Kulki miąższu wymieszane z porto oraz łupinę melona wstawiamy do lodówki na 30 minut. Przed podaniem do łupiny melona wlewamy Porto w ilości około 1-2 łyżeczek, a następnie wrzucamy kulki z miąższu. Całość posypujemy  migdałami oraz ponownie skrapiamy winem. Na wierzchu umieszczamy gałązkę mięty. Posypujemy startą drobno czekoladą. Deser można również podawać z biszkoptami.

Marek:

Przystawka: Tatar

60 dag polędwicy końskiej lub wołowej
4 żółtka
2 duże cebule 
3 korniszony
łyżka oliwy
łyżka siekanej natki pietruszki
pół łyżki siekanych listków bazylii
sól
pieprz
papryka
tosty

Mięso trzykrotnie przepuszczamy przez maszynkę, mieszamy dokładnie z oliwą i pokrojoną cebulą. Doprawiamy solą, pieprzem i papryką. Przygotowujemy 4 porcje, w zagłębieniu każdej z nich umieszczamy żółtko. Posypujemy siekaną zieleniną. Podajemy z gorącymi tostami.

Danie główne: Golonka z ciaper kapustą

2 kg golonki (4 szt.)
2 pęczki włoszczyzny
4 cebule
2-4 liście laurowe
kilka ziaren pieprzu
kilka ziaren ziela angielskiego
1/2 łyżeczki estragonu
8 ząbków czosnku
sól

Ciaper kapusta
60 dag kapusty kiszonej
1kg ziemniaków
smalec
pieprz, sól, woda z kapusty
20 dag wędzonego boczku
2 małe cebule

Golonki oczyszczamy z resztek włosia (najlepiej opalić nad płomieniem), następnie myjemy, wykrawamy pieczęcie i nacieramy czosnkiem. Następnie wkładamy je do garnka z wrzącą osoloną wodą i gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu. Po 2 godzinach dodajemy oczyszczone i umyte warzywa, cebulę, listki laurowe, pieprz i estragon. Gotujemy do uzyskania miękkości. Warzywa możemy wykorzystać do sałatki, a na wywarze  przyrządzić barszcz, żurek lub zupę ogórkową.  Koniecznym dodatkiem do gotowanej golonki jest chrzan przyrządzony z cytryną lub musztardą. Golonkę możemy również podawać z zimnym sosem chrzanowym.

Ciaper kapusta:
Kapustę kroimy i (jeśli jest stara lub bardzo kwaśna) płuczemy. Gotujemy do uzyskania miękkości. Ziemniaki obieramy i gotujemy w lekko osolonej wodzie. Następnie tłuczemy i dodajemy odcedzoną kapustę i łyżkę smalcu. Na koniec przyprawiamy solą i pieprzem. Jeśli kapusta jest młoda lub mało kwaśna dolewamy niewielką ilość wywaru z ugotowanej kapusty. Na koniec dodajemy podsmażony boczek pokrojony w kostkę z przesmażoną cebulą. Wszystko razem mieszamy.

Deser: Pikantne owoce

420 g brzoskwiń z puszki
420 g gruszek z puszki
50 g rodzynek
1 laska cynamonu
4 goździki
4 łyżki rumu
śmietana (ewentualnie)

Do rondla wkładamy zawartość obu puszek wraz z syropem. Dodajemy rodzynki i przyprawy, a potem przez około 10 minut podgrzewamy, delikatnie mieszając, nie doprowadzając do wrzenia. Po zdjęciu z ognia wlewamy do owoców rum. Podajemy jeszcze gorące ze śmietaną. Przed podaniem usuwamy przyprawy korzenne.

Ola:

Przystawka: Sałata z kurczakiem

"Zielono mi" czyli sałata podana z warzywami, owocami i kurczakiem w sosie tysiąca wysp
 

1 podwójny filet z kurczaka
mix sałat
garść kiełków różnego rodzaju wg gustu
20  pomidorków koktajlowych
1 jajko
sezam

Sos tysiąca wysp:
1/2 szklanki ketchupu
1/2 szklanki majonezu
sok z 1 połówki cytryny
kilka kropel sosu tabasco
pieprz
1 świeży ananas pokrojony na 4 części

Do misy wrzucamy gotowy mix sałat lub wg uznania własną kompozycję różnych rodzajów zieleniny, następnie mieszamy z kilkoma łyżkami wcześniej przygotowanego sosu tysiąca wysp. Świeżego ananasa kroimy na pół wzdłuż i ponownie na pół by uzyskać ćwiartki. Filet z kurczaka moczymy w rozbitym jajku, a następnie w sezamie. Podsmażamy na średnim ogniu na maśle lub oleju.  Na talerzu układamy ćwiartkę ananasa i porcję wymieszanej sałaty, do której dorzucamy pomidorki. Na całość kładziemy kawałki sezamowego kurczaka, posypując  kiełkami np. słonecznika.

Danie główne: Polędwiczka wieprzowa

"Łamistrajka" czyli polędwiczka wieprzowa w sosie śliwkowym w placku ziemniaczanym

100 dag ziemniaków
2 jajka
1 cebula
3/4 szklanki mąki
1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
sól i pieprz
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia.
4 polędwiczki wieprzowe w całości
200g suszonych śliwek
1/2 litra śmietany 30%
sól, pieprz

Ziemniaki razem z cebulą ucieramy na tarce lub w blenderze. Dodajemy 2 jajka oraz pół łyżeczki proszku do pieczenia. Dosypujemy mąkę tortową i ziemniaczaną. Całość dokładnie mieszamy i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Na rozgrzanej patelni z olejem smażymy placki. Do 1 litra wrzątku wrzucamy przyprawione polędwiczki wieprzowe i dusimy pod przykryciem 1,5 godziny na średnim ogniu. Dorzucamy suszone śliwki i dusimy przez kolejne pól godziny. Pod koniec gotowania dolewamy wolno śmietanę i delikatnie mieszamy.

Deser: Owocowy miszmasz

"Zakochany Szekspir" czyli owocowy miszmasz z mascarpone i musem owocowym

2 opakowania serka mascarpone po 500g
1 śmietana do ubijania
1/2 szklanki cukru pudru
500-700 g malin lub truskawek (mogą być mrożone)
500-700 g kiwi
1 opakowanie ciastek bezowych do pokruszenia na wierzch
pół szklanki posiekanej czekolady do dekoracji

W jednej misce miksujemy mascarpone, dodając stopniowo cukier puder. W osobnej misie miksujemy śmietanę. Następnie mieszamy mascarpone ze śmietaną. Wybrany rodzaj owoców (można z dodatkiem niewielkiej ilości cukru pudru) miksujemy za pomocą blendera. W wysokim kielichu deserowym na przemian nakładamy mus owocowy i miksturę serka ze śmietaną. Na wierzch dajemy kilka owoców w całości np. borówkę amerykańską, truskawkę, malinę. Całość posypujemy kruszonką z ciasteczek bezowych.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin