nr 16 Kolor żółty; Jak zając pisanek szukał.doc

(32 KB) Pobierz
31

31.03.2010

KONSPEKT

 

Temat:  Kolor żółty – „W krainie Kapryśnej Królewny cz. II”. Święta tuż, tuż – „Jak zając pisanek szukał”

 

Cele:

·        Rozwijanie umiejętności reagowania na sygnały słowne i dźwiękowe

·        Doskonalenie sprawności ruchowej

·        Dzieci reagują ruchem na dźwięk, hasło nauczyciela

·        Dzieci potrafią nazwać omawiany kolor i odszukać go w swoim otoczeniu i na swoim ubraniu

·        Klasyfikują przedmiot według jednej cechy

·        Potrafią wykonać samodzielnie lub z pomocą pracę plastyczną

·        Potrafią posługiwać się pędzlem, farbami, kredkami

Formy:

·        Grupowa

·        Indywidualna

·        zespołowa

Metody:

·        elementy metod: F. Affolter, stymulacji polisensorycznej

·        zabawowo – naśladowcza, pokaz, relaksacja

·        praca plastyczna

Środki dydaktyczne:

-         płyta z muzyką, odtwarzacz CD, kukiełki króla i królewny, żółta bibuła, sylweta czerwonego zamku, żółte kwiaty, motylki, łódeczki,  koszyk, czerwone kredki, kolorowe kulki, chusta animacyjna, klocki, klocki rehabilitacyjne, szablony pisanek, duże jajka ze styropianu, kolorowe pisanki z tworzywa, „pisanki – dyngusówki”, kwiaty z żółtego filcu, karty pracy, wycinanka, klej, farba, rysunek zajączka, małe chustki, folia malarska.

Przebieg:

      1. Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.
      2. Zaprezentowanie bajki „O Kapryśnej Królewnie” przy pomocy kukiełek.

„Pewnego dnia w czerwonej krainie pojawił się nie lada kłopot .Ponieważ słońce nie wschodziło, to zrobiło się zimno i nieprzyjemnie.

- Co zrobić? –martwił się król-poddani są niezadowoleni!

Wszyscy poddani bardzo się ucieszyli, kiedy zobaczyli żółte słońce na niebie .Ich radość była tak wielka, że król postanowił, iż od tego dnia wszystko w jego królestwie będzie koloru żółtego .I tak jak poprzednio czerwona, tak teraz przez królestwo płynęła żółta rzeka, po rzece pływały żółte łódeczki, na brzegu rosły żółte kwiaty, a w powietrzu fruwały żółte motylki i ptaki. Sukienki Królewny były odtąd w kolorze –żółtym.

3.     Zabawa „ Znajdź kolor żółty”- dzieci wyszukują żółtego koloru na swoich ubrankach.

4.     Zabawa ruchowa „ Przynieś coś, co jest żółte”. Dzieci przynoszą żółte przedmioty i kładą na żółtym kolorze na chuście animacyjnej.

5.     Zabawa „ Żółte słońce”- n-l kładzie na dywanie dużą obręcz i poleca dzieciom wypełnienie jej żółtymi klockami. Następnie rozdaje im żółte wstążki, które dzieci przykładają do obręczy jako promienie słońca.

6.     Zabawa ruchowa: taniec z „machajkami” – dzieci przy muzyce swobodnie poruszają  się , potrząsają trzymanymi w ręku „pomponami”     z żółtej bibuły.

7.     Zapoznanie z postacią zajączka, który chce znaleźć duże pisanki.

8.     Zabawa orientacyjno – porządkowa „Wiosenny deszcz”. Dzieci uderzają dłońmi w bębenki; na hasło deszcz: uderzają w bębenki palcami.

9.     Zaświeciło słońce: krasnal spojrzał na swój ogródek i postanowił w nim posprzątać. Naśladowanie ruchów nauczyciela: „przekopywanie ogródka”; zabawa kształtująca duże grupy mięśniowe: skłony z ruchem ramion.

10. „Podlewanie kwiatów” – skręty tułowia, „poszukiwanie pisanek               w ogrodzie” – „rozglądanie się” wokół.

11. zajączek postanowił przed dalszą wyprawą posprzątać w swoim domku: „ścieranie kurzu” chustkami – ćwiczenia rozmachowe.

12. Zajączek postanowił dalej szukać pisanek. Przed sobą ujrzał rzeczkę. ćwiczenie równowagi – przechodzenie po ławeczce lub podciąganie się na ławeczce.

13. Postanowił chwilę odpocząć i pobawić się w rzucanie kamyczków do wody. Zabawa: rzuty do celu: dzieci spośród kolorowych piłeczek wybierają tylko żółte i rzucają nimi do misek z wodą.

14. Zajączek ruszył w dalszą drogę. Na ścieżce napotkał przeszkody: musiał omijać kałuże: slalom między niebieskimi kartkami papieru.

15. Szukając dużych pisanek zajączek Napotkał rozsypane kawałki układanki? Cóż to za układanka? Rodzice razem z dziećmi układają pocięte fragmenty pisanek i przyklejają na duży arkusz.

16. Zajączek napotkał rozsypane kolorowe małe pisanki. Wcześniej razem    z dziećmi poznał kolor żółty i postanowił pozbierać do koszyczka tylko te w kolorze żółtym. Dzieci wskazują, same zbierają żółte jajeczka do koszyka. Dzielą pisanki na małe i duże.

17. Zajączkowi bardzo podobały się znalezione kolorowe pisanki, ale chciał też kilka pomalować samodzielnie. Ruszył więc dalej w poszukiwaniu dużych, tym razem białych jajek na pisanki.

18. Na kolejnej polanie zając spotkał motyle. Chciał za nimi pobiec, ale ciągle mu uciekały. Dzieci na hasło „hop” unoszą ręce wysoko                w kierunku papierowych motylków zawieszonych nad ich głowami.

19. Zając po męczącym łapaniu motylków musiał odpocząć i głęboko oddychać. ćwiczenia oddechowe – dzieci dmuchają na papierowe motyle.

20. Zając po krótkim odpoczynku ruszył dalej w drogę. Dotarł do następnej polany. Nareszcie! Są duże białe jajka – sam może pomalować pisanki! Zając zatańczył z radości. Zabawa ruchowa – „tańczą moje ręce, moja głowa, moje ciało”.

21. Relaks – dzieci siedzą oparte o rodziców; słuchają odgłosów przyrody.

22. Zajączek ruszył w drogę powrotną – turlanie styropianowych jajek.

23. Praca plastyczna – malowanie farbą, pędzlem pisanek.

24. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę – poczęstunek jajeczkami     z czekolady.

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin