Taki sam, podobny, różne - konspekt zajęć dla I etapu kształcenia.doc

(75 KB) Pobierz

Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia

 

Blok tematyczny : TAKI SAM, PODOBNY, RÓŻNE...

 

Tematy dzienne:

Poniedziałek – Taki sam – inny.

Wtorek – Przeciwieństwa.

Środa – Różne kształty i kolory

Czwartek – Różne cyfry

Piątek – Spotkanie z Mikołajem

 

 

Cele ogólne całego bloku:

ü      kształtowanie umiejętności współpracy w grupie 

ü      wykonywanie poleceń nauczyciela

ü      rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni; poprawa sprawności manualnej – prace plastyczne

ü      doskonalenie percepcji wzrokowej

ü      doskonalenie percepcji słuchowej

ü      rozwijanie umiejętności porównywania, różnicowania, kojarzenia, porządkowania

ü      kształcenie orientacji w schemacie ciała

ü      usprawnianie czynności analizatorów: słuchowego, wzrokowego, ruchowego

ü      nauka piosenki pt. „Praczki”

 

Metody pracy:

·         asymilacji- rozmowa kierowana,

·         waloryzacyjna- impresyjna, ekspresyjna,

·         praktycznego działania

Formy pracy:

·         zbiorowa,

·         grupowa zróżnicowana

·         indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

Etykiety, ilustracje, szablony , karty pracy, szablony kształtów i liter, „piaskownica”, kasza, pędzle, kredki świecowe, kreda, arkusze szarego papieru, kartki A4, tablice do cwiczeń graficznych, zestawy memo, klocki drewniane, układanki- pocięte obrazki, alfabet- klocki logo, instrumenty perkusyjne, wzory dłoni i stóp z fakturami

 

 

 

 

 

Poniedziałek 01.12.2008

 

GODZINA

WYKONYWANE CZYNNOŚCI

             CZĘŚĆ WSTĘPNA

7.30 – 8.00

Przyjazdy dzieci, czynności higieniczne

8.00 – 8.30

Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane, przygotowanie do śniadania, nakrywanie do stołu

8.30 – 9.00

Śniadanie, porządkowanie sali po posiłku

9.00 – 10.00

Elementy Porannego Kręgu

             CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

10.00 – 12.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.00 – 13.00

 

13.00 – 14.00

 

Realizacja tematu dnia:

Taki sam - inny

Przebieg zajęć:

1. Odtworzenie piosenki pt: ”Praczki”. Nauka piosenki, wspólny śpiew.

2. Zabawa z szablonami dłoni i stóp.

3. Oglądanie filmu edukacyjnego

4. Układanie tych samych przedmiotów po prawej lub lewej stronie.

5. Zabawy typu „daj, weź” – odnajdywanie takich samych przedmiotów w sali; tworzenie zbiorów – wkładanie tych samych przedmiotów do określonych koszyczków

6. Odszukiwanie różnic – co nie pasuje? – segregowanie.

7. Pokazywanie dzieciom ilustracji przez krótki czas; odszukiwanie przez dzieci danych przedmiotów w sali

8. Zabawy z ilustracjami – odszukiwanie takich obrazków

9. Zabawy ruchowe – powtarzanie tych samych ruchów, czynności; układanie domina obrazkowego – dziecko układa jeden element i siada w rzędzie; kolejne dziecko wstaje i układa następny element

Zajęcia plastyczne – przygotowywanie przez dzieci dekoracji mikołajkowej – ozdabianie gwiazd dowolną techniką

Zajęcia rewalidacyjne grupowe – zajęcia logopedyczne: - ćwiczenia oddechowe połączone z relaksacją – puszczanie baniek mydlanych; dmuchanie na banki, unoszenie rąk- „łapanie baniek”, dmuchanie na płomień świecy. Ćwiczenia „buzi i języka” – wystawianie i chowanie języka, zabawa: „sprzątanie domku”, lizanie lizaka, zabawy przed lustrem – robienie min. Ćwiczenia artykulacyjne - dźwiękonaśladownictwo

             CZĘŚĆ KOŃCOWA

14.00 – 14.30

14.30 – 15.30

Obiad

Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci.

 

   

Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia             

   

     Blok tematyczny: TAKI SAM, PODOBNY, RÓŻNE...

Wtorek 02.12.2008

 

GODZINA

WYKONYWANE CZYNNOŚCI

          CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

10.00 – 12.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.00 – 13.00

13.00 – 14.00

Realizacja tematu dnia:

Przeciwieństwa

Przebieg zajęć:

1.         Odpowiadanie na pytania, „co jest ciepłe a co zimne?”, „Jak jest na dworze a jak w sali?”

2.        Zabawy ciepłą zimną wodą – nalewanie wody do pojemników, przelewanie, barwienie wody.

3.        Zabawa, „Co tonie, co pływa i jak się to nazywa”.

4.        Zabawa ruchowo-naśladowcza: „Płynie woda”. Dzieci chwytają się za ręce i tworzą rzeczkę, która płynie po całej sali w rytm muzyki.

5.        Owiewanie dzieci ciepłym i zimnym powietrzem.

6.        Wskazywanie na cechy ognia i lodu.

7.        Picie ciepłego i zimnego napoju.

8.        Malowanie patyczkami do uszu w konturach (słońce i bałwan).

 

Grupowe zajęcia w -f.

Zajęcia muzyczno – ruchowe – rytmizacja prosta, tańce z płachtą, swobodna gra na instrumentach.

 

          CZĘŚĆ KOŃCOWA

14.00 – 14.30

14.30 – 15.30

Obiad

Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia             

   

     Blok tematyczny: TAKI SAM, PODOBNY, RÓŻNE...

   

     Środa 03.12.2008

GODZINA

WYKONYWANE CZYNNOŚCI

           CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

10.00 – 12.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.00 – 14.00

Realizacja Tematu dnia

Różne kształty i kolory

Przebieg zajęć:

1.         Pokazanie dzieciom kształtu trójkąta i koła.

2.        Wyszukiwanie kształtów w sali.

3.        Rysowanie palcem różnych kształtów w „Magicznej piaskownicy”.

4.        Układanie kształtów z dzieci.

5.        Wyszukiwanie różnych kolorów w sali.

6.      ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin