Wskazówki dla każdego między 17 a 70 rokiem życia.doc

(26 KB) Pobierz
Wskazówki dla każdego między 17 a 70 rokiem życia

 

Wskazówki dla każdego między 17 a 70 rokiem życia

 

Lęk przed starością może ogarnąć człowieka w każdym wieku. Nie ma cudownej recepty na pozostanie młodym. Ale można tak żyć, że wiek nie będzie się liczył ilością przeżytych lat. .

W mojej praktyce psychologa i psychoterapeuty, specjalizującego się szczególnie w problemach starszego wieku, obserwuję często fakt, że wielu spośród moich pacjentów jeszcze przed czterdziestką odczuwa lęk przed starością i chcieliby wiedzieć, jak można przeciwko niej walczyć. To, co im mówię, może się każdemu między 17 a 70. rokiem życia przydać, jeśli się tym interesuje.

Najpierw musimy sobie wyjaśnić niektóre pojęcia. Wieku nie można mierzyć według ilości przeżytych dni. Czas biologiczny nie jest taki sam jak czas zegarka. Wraz z przybywającymi latami czas biologiczny się zwalnia. Im się jest starszym, tym wolniej postępuje proces starzenia. Fizycznie zmienia się człowiek między 30  a 40. rokiem, wszakże nie tak mocno, jak między 25  a 30; z kolei pomiędzy 55  a 75 rokiem życia nie tak mocno, jak między 40  a 55 Przede wszystkim nie bądźcie wygodni!

Kalendarz dlatego myli się często co do wieku, ponieważ poszczególne organy starzeją się z różną szybkością. Oczy zaczynają się starzeć już w wieku 10 lat; słuch osłabia się już po 20 W 30 roku życia przekraczają swój szczyt: siła mięśniowa, szybkość reakcji i zdolność do poczęcia.

Duchowo jest się jednak w 50 roku życia jeszcze młodym i jeszcze rosnącym. Inteligencja osiąga swój najwyższy pułap dopiero przy sześćdziesiątce. Później wydolność umysłowa stopniowo maleje. Jednak w wieku 80 lat można być jeszcze tak samo produktywnym jak w wieku 30 lat, przy czym więcej się wie. Starsi ludzie cierpią nieraz nieco na zanik pamięci, ale fantazja twórcza jest niezależna od wieku. Do tego rozwija się z wiekiem ostrość spojrzenia i orientacja.

Człowiek uczy się lepiej osądzać i podtrzymywać swój pogląd; dzięki doświadczeniu łatwiej jest rozwiązywać trudne, sytuacje. Krótko mówiąc, zdobywa się mądrość życia. To jest też przyczyną, że w ogólności starszy lekarz, doświadczony adwokat czy zręczny a starszy rzemieślnik wytrzymują konkurencję młodszych i energiczniejszych kolegów.

Poza tym nie byłoby słuszne, aby niedojrzałe życie uczuciowe uważać za oznakę młodości. Bez dojrzałości nie można pozostać rzeczywiście młodym. Ludzie, którzy nie starają się dojrzewać duchowo, zwykle najwcześniej się starzeją.

Niektórzy tylko dlatego popadają w starszych latach w drugie dzieciństwo, że nigdy nie wyszli prawdziwie z dzieciństwa. Kto się podaje za znacznie młodszego niż jest, ten dowodzi, że nie jest dojrzały.

Moja recepta, aby pozostać młodym, jest zwykła. Proszę koncentrować się na tym, co w was jest jeszcze młode i co rośnie - a więc na duchu. Utrzymujcie go w czujności, a wszystko w was zostanie młode. Żyjemy w interesującym czasie. Patrzcie z otwartymi oczami na wasze otoczenie. I postanówcie sobie, aby codziennie nauczyć się czegokolwiek nowego.

Przede wszystkim: nie bądźcie wygodni! Dla psychologa nie jest nowością, że około 30. roku życia rozwijają się dwa przeciwstawne typy osobowości. Niektórzy ludzie, pomimo rodziny i pracy zawodowej, znajdują zawsze okazję do poszerzania swoich zainteresowań.

Kto żyje przyszłością, temu jest łatwiej pozostać młodym, niezależnie od lat.

Może to też Pan (i) osiągnąć, jeśli będzie Pan (i) się dostatecznie o to starać i wkładać w to pewien wysiłek. Pozostańcie duchowo i umysłowo czujni i aktywni - to jest jedyny eliksir młodości, który działa z gwarancją.

 

dr Hendrik van Loon tłumaczenie Elżbieta Wójcik

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin