Scenariusz zajęć dla dzieci 5 – letnich z elementami muzykoterapii.doc

(34 KB) Pobierz
ZAŁĄCZNIK

 

 

Scenariusz zajęć dla dzieci 5 – letnich z elementami muzykoterapii w oparciu o zmodyfikowany Mobilny Model Rekreacji Muzycznej Macieja Kieryła

 

 

 

Cele:  -   rozwijanie wyobraźni twórczej w połączeniu z procesem działania;

-         rozładowanie negatywnych emocji za pomocą ruchu i gry na instrumentach perkusyjnych;

-         wyczucie możliwości własnego ciała.

 

Pomoce: -

-         krążki,

-         instrumenty perkusyjne: kołatka, grzechotka, bębenek, trójkąt, tamburyno, pudełko akustyczne, tworzywo akustyczne – papier, folia szeleszcząca, metal, drewno;

-         nagranie muzyki uspokajająco – relaksacyjnej z albumu R. Kulika „Wiosna”

 

Przebieg zajęcia;

 

        I ODREAGOWANIE

 

·        Marsz po kole z piosenką wybraną przez nauczyciela ( utwór musi być dobrze znany dzieciom). Po uprzedniej zapowiedzi nauczyciel  kolejno zmienia charakter muzyki przechodząc od marszu do biegu i podskoków. Podczas przerwy w muzyce dzieci zatrzymują się tworząc różne figury własnym ciałem.

·        Dzieci rozbiegają się po całej sali tak, aby każde miało swobodę poruszania się w miejscu. Każde dziecko otrzymuje małą obręcz (krążek). Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, iż kolejno usłyszą dwa fragmenty muzyki, które będą się różniły. Pierwszy fragment, bardzo powolny: dzieci siadają na krążkach, „usypiają” w dowolnie wybrany sposób. Podczas drugiego fragmentu (muzyka agresywna – heavy metal), dzieci biorą do ręki krążki (lusterko) i robią do nich różne miny.

·        Krążki pozostają rozłożone na dywanie. Nauczycielka odtwarza z kaset różne fragmenty muzyki, podczas ich brzmienia dzieci podskakują po całej sali. W tym czasie nauczycielka zabiera dwa krążki. Gdy muzyka cichnie, dzieci biegną do krążków. Te, które nie znajdą wolnego krążka, muszą wyklaskać, zaśpiewać lub wytupać podany przez nauczycielkę prosty rytm.

Seria „trzech oddechów” (rodzaj „przerywnika” wprowadzony by zapobiegać znużeniu i osłabieniu koncentracji).

 

II  ZRYTMIZOWANIE:

·        Dzieci spacerują z krążkami w dłoniach przy współbrzmieniu spokojnej muzyki. Gdy muzyka przybiera charakter marszowy, tworzą koło i maszerując akcentują pierwszą miarę taktu uderzeniem w krążek.

·        Dzieci kładą krążki na podłogę, stają na nich „na baczność”. Nauczycielka tłumaczy, iż dzieci zaraz usłyszą melodie z „Krainy robotów”, zaś wszystkie roboty będą się poruszały rytmicznie po swoim Królestwie. Gdy muzyka cichnie, roboty wchodzą na najbliżej leżący krążek i zatrzymują się.

·        Dzieci odkładają krążki w wyznaczone miejsce i dobierają się parami. Nauczycielka tłumaczy, że będą dla siebie odbiciem lustrzanym, tzn. jedno będzie wykonywało to samo, co drugie w miarę możliwości w tym samym czasie. Dynamika ruchu będzie zależała od rodzaju muzyki.

 

III  UWRAŻLIWIENIE

·        Dzieci siadają na dywanie wokół wcześniej przygotowanych instrumentów. Nauczycielka odtwarza z kasety 3 fragmenty melodii o różnym charakterze:

-         nastrojowa muzyka relaksacyjna, refleksyjna;

-         skoczna, wesoła melodia (polka, oberek);

-         tajemnicza muzyka zawierająca elementy grozy.

Po wysłuchaniu kolejnych fragmentów, dzieci krótko określają charakter usłyszanego utworu i próbują  dobrać instrument perkusyjny, który w pełnym stopniu odtwarzały nastrój  muzyki.

·        Dzieci odkładają instrumenty i stają w luźnej gromadce. Nauczycielka objaśnia, iż za chwile ponownie usłyszą wcześniejsze fragmenty, teraz jednak będą one nieco dłuższe, dzieci zaś ruchem i gestem będą odtwarzały nastrój muzyki:

-         melodia 1: jestem zmęczony, ciężko mi iść, powoli kładę się i usypiam;

-         melodia 2: jest mi bardzo wesoło, cieszę się, bo dostałem wymarzoną zabawkę;

-         melodia 3: jestem bardzo strasznym potworem, jestem tak zły, że mógłbym kogoś zjeść.

       Seria „trzech oddechów” (rodzaj „przerywnika” wprowadzony by zapobiegać znużeniu i osłabieniu koncentracji).

       IV RELAKSACJA

         Nauczycielka odtwarza z magnetofonu następną muzykę (jej nastrój musi oddawać harmonię w przyrodzie) wiosnę. Dzieci kładą się na dywanie (na kocach) i zamykają oczy. Wyciszają się, regulując oddech. W czasie brzmienia muzyki nauczycielka wzbogaca jej nastrój komentarzem słownym np. jest piękny, wiosenny dzień. Słonko coraz mocniej grzeje. Wyruszamy do zaczarowanego, wiosennego lasu. Idziemy, idziemy coraz wyraźniej słychać śpiew ptaków: radosne trele słowika, śpiew drozda i tajemnicze stukanie dzięcioła, który stuka w pień, by zbudzić nowy dzień. Na liściach wiatr melodię gra i leśnych dzwonków ton  dobiega z różnych stron. Szumi las zaprasza wszystkich nas, pośród smukłych pni będziemy razem szli..... Nauczycielka kończy opowiadanie a dzieci przez chwilę jeszcze słuchają muzyki.

Potem dzieci odpowiadają na pytanie: „Co czułyście będąc w zaczarowanym lesie?”

 

       V AKTYWIZACJA (DYNAMICZNE)

      Mini – aerobik.

Przy współbrzmieniu skocznej melodii dzieci powoli, rytmicznie wstają i rozluźniają ręce, nogi, głowę, szyję i całe ciało.

Na zakończenie dzieci siadają w kole przy pianinie.  Nauczycielka siada między dziećmi i prowadzi krótką rozmowę na temat odbytych zajęć np.:

-         Która zabawa najbardziej się wam podobała?

-         Dlaczego właśnie ta?

-         Która zabawa była najśmieszniejsza? (dlaczego?)

-         Czy chcecie jeszcze kiedyś pobawić się muzyką?

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin