Scenariusz zajęć(1).docx

(20 KB) Pobierz

TEMAT BLOKU: Ciekawe zajęcia na zimowe wieczory.

TEMAT DNIA: Z Kopciuszkiem na balu.

ZAPIS W DZIENNIKU: Inscenizacja “Wróżki”,“Co jest najważniejsze na świecie”.. Słuchanie baśni “Kopciuszek” czytanej przez Królową Wróżek. Wyróżnianie i ocena postaci. Ustalanie kolejności zdarzeń na podstawie obrazków i treści. Uzupełnianie zdania nazwami czynności. Taniec towarzyski przy muzyce z kasety. Odgrywanie scenek. Projektowanie i malowanie karety oraz stroju na bal z Kopciuszkiem. Odejmowanie liczb w zakresie 20. Równania typu: 12-2=10.

CELE OPERACYJNE: Uczeń po zajęciach potrafi:

o        improwizować teksy literackie,

o        uważnie słuchać tekstu,

o        wyodrębniać w utworze postaci i zdarzenia,

o        ocenić postępowanie bohaterów literackich,

o        posługiwać się wyrazami określającymi nazwy cech charakteru człowieka,

o        wiązać treści z ilustracjami,

o        uzupełniać zdania nazwami czynności,

o        obliczać wyniki dodawania i odejmowania w zakresie 10,

o        łączyć ruch z muzyka,

o        być wrażliwym na krzywdę ludzką i właściwie odnosić się do osób bliskich,

o        właściwie pracować w grupie w wyniku scenek teatralnych.

METODY: teatralizacji, rozmowa kierowana, pogadanka, diagram kołowy

FORMY: indywidualna, grupowa, jednolita, grupowa zróżnicowana, zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: rekwizyty, stroje, karty pracy-postaci i przedmioty z bajek, kołówka sylabowa, książki H. Januszewskiej, ilustracje, rozsypanka zdaniowa, kaseta.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.       Przedstawienie inscenizacji “Wróżki”.

2.       Rozmowa na temat treści inscenizacji, próba odpowiedzi na pytania: Czy istnieją wróżki? Jakie znacie bajki w których są wróżki?

3.       Nazywanie postaci i przedmiotów z bajek, dopasowanie ich do książek – karty pracy.

4.       Rozwiązanie kołówki sylabowej (odczytanie hasła i zapisanie do zeszytu: Hanna Januszewska “Kopciuszek”.

5.       Słuchanie informacji nauczyciela o autorach – wyjaśnienie uczniom dlaczego mówimy o dwojgu autorach (Ch. Perrault i H. Januszewska)

6.       Obejrzenie wystawki książek H. Januszewskiej z umieszczonym na niej portretem pisarki.

7.       Wysłuchanie baśni “Kopciuszek” czytanej przez najlepiej czytającą uczennicę –“Królową Wróżek”.

8.       Wyodrębnienie postaci: Kopciuszek, macocha, siostry, ojciec, królewicz, wróżka.

9.       Zapis nazw postaci do zeszytów ze zwróceniem szczególnej uwagi na pisownię wyrazów “królewicz”, i “wróżka”.

10.    Zbiorowe ustalenie zdarzeń i uporządkowanie ich odpowiednim ilustracjom. (Uczniowie przyporządkowują podpisy do obrazków zgodnie z wynikami działań umieszczonymi na drugiej stronie

 

17

15

18

16

12

Kopciuszek na balu.

Przygoda z pantofelkiem

Pomoc wróżki.

Marzenia Kopciuszkao balu.

Ślub Kopciuszka   z Królewiczem.

14+3=

19 - 4=

13+5=

13+3=

19-7=

11.    Chronologiczne ułożenie zdarzeń z rozsypanki zdaniowej zawierającej do rozwiązania działania i wklejenie do zeszytu.

1.       Marzenia Kopciuszka o balu.

2.       Kopciuszek na balu.

3.       Przygoda z pantofelkiem.

4.       Ślub Kopciuszka z królewiczem.

12.Uzupełnienie zdania nazwami czynności – naśladowanie ruchem tych czynności.

13.Ułożenie zdania z rozsypanki wyrazowej i udzielenie odpowiedzi na pytanie “O czym marzyła sierotka?”

14.Projektowanie i malowanie strojów na bal z Kopciuszkiem.

15.Taniec towarzyski przy muzyce z kasety – chłopcy proszą dziewczęta do tańca.

16.Swobodne wypowiedzi uczniów na temat postępowania poszczególnych osób, ukierunkowane pytaniami nauczyciela:

·         Która z postaci najbardziej wam się podobała i dlaczego?

·         Dlaczego Kopciuszek został nagrodzony?

·         Co sądzicie o postępowaniu macochy i jej córek, a także ojca Kopciuszka?

17.Gromadzenie nazw cech charakteru odpowiadających wybranym postaciom.

Kopciuszek: dobry, wrażliwy, pracowity, łagodny.

Siostry: złośliwe, leniwe, kapryśne.

Macocha: okrutna, zła, niesprawiedliwa.

18.Odczytanie powstałego zapisu i przepisanie do zeszytów uczniowskich.

19.Swobodne wypowiedzi uczniów na temat właściwego odnoszenia się do rodziców, rodzeństwa i przyjaciół (przykłady pozytywnych zachowań uczniów).

20.Inscenizacja “Co jest najważniejsze na świecie?”

21.Ocena zajęć przez uczniów 22.Zadanie pracy domowej:

-  przepisać do zeszytu zdania

"Wróżka wyczarowuje złotą karetę".
"Kopciuszek tańczy z Królewiczem".

-  wykonać ilustrację do wybranego zdarzenia z bajki “Kopciuszek”.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy 1

 

Temat bloku:            Pierwszak i lektura

 

Temat dnia:              Dlaczego Kopciuszek został żoną królewicza?

 

 

Cele ogólne:

Uczeń

-         rozwija umiejętności dłuższych wypowiedzi na określony temat

-         wzbogaca słownictwo

-         kształtuje umiejętność korzystania z lektury

-         kształtuje sprawność manualną

 

Cele szczegółowe:

Uczeń

-umie ustalić miejsce akcji, postacie  i zdarzenia w lekturze

-tworzy główną myśl utworu

-potrafi dodawać i odejmować w zakresie 10

-uzupełnia tabelki funkcyjne

-potrafi wykonać pracę plastyczno- techniczną z przygotowanych materiałów

 

Metody

- słowne-rozmowa, praca z tekstem

-         zróżnicowana i jednolita

-         indywidualna, jednolita

 

Środki dydaktyczne:

-         lektura „Kopciuszek”- Hanny Januszewskiej

-         rozsypanka  sylabowa

-         ilustracje do lektury, wydarzenia

-         tabelki funkcyjne

-         gazeta, resztki materiałów

-         utwór „Wróżki”- komp. nieznany wyk. Collegio Antonio

 

 

1.Informacja o lekturze i autorce lektury „Kopciuszek”

 

2.Prezentacja innych książek tej autorki- wystawka książek.

Odczytanie tytułów, oglądanie okładek i ilustracji.

 

3.Oglądanie lektury, jej strony tytułowej.

 

4.Ustalenie miejsca akcji, postaci głównych i drugoplanowych

 

Miejsce akcji..................................................................................

Postacie główne................................................................................

Postacie drugoplanowe...................................................................

-Postacie główne i drugoplanowe uczniowie odgadują na podstawie „uzupełnianki literowej”

 

K---  ---  ---  i   u   s   z   ---  ---

---  ---  ó  ż   ---  ---

---  ---  ó  ---

s  i  ---  ---  ---  --- y

---  ---  ż

---  ---  ó  ---  ---  ---  i   c   z

m   ---   ---  ---  c  h  ---

.

 

5.Dobieranie tytułów do oglądanych ilustracji- tworzenie planu wydarzeń. 

 

 

 

Pantofelek.

Czary.

Praca.

Przymiarka.

Bal.

 

 

Przepisywanie wydarzeń do zeszytów.

 

6. Uzupełnianie tabelek funkcyjnych -  dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.

 

¯

¯+3        

   O

 

7

 

4

 

5

 

3

 

6

 

 

 

 

&

&  -2      

8  

 

10

 

2

 

6

 

7

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin