PRZEBIEG ZEBRANIA Z RODZICAMI - LUTY
Temat zebrania: „ Mocne i słabe strony mojego dziecka. Podsumowujemy półroczną prace w klasie drugiej.”
CELE:
v Omówienie osiągnięć uczniów w I półroczu.
v Dostrzeganie mocnych i słabych stron swoich dzieci.
v Wspomaganie umiejętności wychowawczej rodziców.
MATERIAŁY: karta osiągnięć ucznia za I półrocze, karta pracy „ Moje mocne i słabe strony” uzupełniana przez dzieci, karta pracy dla rodziców, karta pracy uzupełniona przez dzieci dotycząca zachowania.
CZAS TRWANIA ZEBRANIA: 60 minut.
PRZEBIEG ZEBRANIA:
1. Przywitanie z rodzicami.
2. Podsumowanie przez nauczyciela półrocznej pracy w klasie II.
3. Wprowadzenie do tematu Mocne i słabe strony mojego dziecka.
· Do prawidłowego rozwoju dziecka potrzebne jest zaspokojenie takich potrzeb jak:
a. Potrzeby fizjologicznej ( sen, pożywienie, aktywność fizyczna itp.)
b. Potrzeba bezpieczeństwa ( opieka, oparcie w rodzinie),
c. Potrzeba przynależności i miłości ( poczucie bycia kochanym, należenie do rodziny ),
d. Potrzeba uznania ( docenianie przez innych, dowartościowanie, sprawdzenie się w działaniu ),
e. Potrzeba samorealizacji ( możliwość realizacji własnego rozwoju, wzrost możliwości ).
Swoim zachowaniem dziecko pokazuje, czego potrzebuje:
o Więcej miłości,
o Dyscypliny,
o Akceptacji,
o Zrozumienia.
Poprzez swoje zachowanie zaspokajamy te potrzeby lub nie. Jesteśmy w stanie zaspokoić je tylko wtedy, gdy wzajemne stosunki z dziećmi oparte są na miłości, zaufaniu, szczerości i życzliwości.
Większość dzieci potrafi sprostać wymaganiom wychowawczym, ale często zaczynają się zachowywać niewłaściwie z powodu leku o swoje poczucie wartości. Zdarza się, że dziecko karcone przez rodziców, bojąc się o utratę ich miłości, odreagowuje lek w szkole, nie potrafi znaleźć sobie miejsca w domu i wtedy przekracza normy ustalone przez rodziców. Jeśli taka sytuacja trwa zbyt długo, to niepożądane zachowania mogą wejść w stały schemat reakcji ucznia.
Wychowawcy wspomagają działania rodziców poprzez wzmacnianie pozytywnych zachowań i budowane wartości ucznia. Ale dokonuje się to nie tylko poprzez obserwację dziecka w szkole i stosowanie odpowiednich metod pracy, ale także na podstawie informacji uzyskanych od rodziców na temat różnych postaw, oczekiwań i zachowań dziecka w domu.
Jednym z podstawowych czynników wpływających na kształtowanie osobowości dziecka jest adekwatne poczucie własnej wartości. Prawidłowa samoocena powinna zawierać wiedze o swoich mocnych i słabych stronach. Dzięki poczuciu własnej wartości dziecko jest otwarte na kontakty z innymi, ciekawe świata, zrównoważone emocjonalnie. Nie musi za wszelka cenę poszukiwać społecznej akceptacji, bo potrafi samo siebie docenić i nie załamuje się przy każdym niepowodzeniu, bo zna swoją wartość.
Dziecko jest bardzo wrażliwe na samoocenę. Czasami błahe uwagi pod swoim adresem odbiera jako słowa wyroczni, nie do podważenia. Jeśli dziecko słyszy pochwały i widzi, że jego wysiłki są dostrzegane i doceniane, samo także siebie docenia. W ten sposób kształtuje pozytywny obraz własnej osoby i ma siłę do podejmowania odpowiedzialności za siebie.
4. Prezentacja materiałów przygotowanych z dziećmi przed spotkaniem.
§ Uczniowie zastanawiali się nad tym , co potrafią robić bardzo dobrze, jakie mają szczególne uzdolnienia i cechy. Mówili o umiejętnościach w kontaktach społecznych, czynnościach wykonywanych w domu a także o sukcesach w szkole. Następnie rozmawiali o swoich słabych stronach:
§ Braku wytrwałości,
§ Lenistwie,
§ Braku umiejętności czytania,
§ Pisania czy liczenia.
Pod koniec zajęć dzieci uzupełniały „ stokrotki” ( moje słabe i mocne strony)
5. Ćwiczenie – „ Mocne i słabe strony mojego dziecka”.
Nauczyciel rozdaje rodzicom stokrotki i prosi o uzupełnienie mocnych i słabych stron dzieci.
6. Rozdanie rodzicom stokrotki uzupełnione przez dzieci ( rodzice maja okazje zobaczyć, jak oni postrzegają swoje dziecko, a jak ocenia siebie dziecko).
- Czy zauważają mocne strony dziecka?
- W czym mogą dziecku pomóc?
7. Podsumowanie : zwrócenie przez nauczyciela uwagi na zalety i pozytywne cechy charakteru przedstawione przez dzieci, a także na to, że nie zawsze są one związane z nauka szkolną.
8. Rozdanie i omówienie osiągnięć edukacyjnych uczniów, prezentacja prac pisemnych i sprawdzianów.
9. Sprawy różne.
10. Rozmowy indywidualne z rodzicami.
makowalo