Konspekt zajęć przeprowadzony dnia 17.11.2010
w grupie 3-latków
Temat zajęć: Kocie zabawy - teatrzyk sylwet na podstawie bajki W. Sutijewa
Cele: Rozwijanie zainteresowania bajką , logicznego myślenia, przeliczanie elementów w zakresie własnych możliwości.
Metody: słowna – bajka, wypowiedzi dzieci
oglądowa- demonstracja
czynna – zadań stawianych do wykonania
Formy: zajęcie z całą grupą
Środki dydaktyczne: sylwety do teatrzyku, sylwety do przeliczania, kolorowe pudełko, przebranie dla „kota”, skakanka, miseczki, plastikowe koreczki, drewienka, dzwoneczek.
PRZEBIEG
1)Wstęp
Powitanie kotków. Ćwiczenie narządów mowy na zgłoskach ;”miauu” i „mrrrr”
2)Część główna
{ Przedstawienie bajki „O trzech kotkach” za pomocą sylwet.
Były sobie trzy kotki; Kotek czarny, kotek szary, kotek biały. Zobaczyły mysz i …pobiegły za nią!
Mysz wskoczyła do puszki z mąką. Kotki za nią. Ale mysz uciekła. A z puszki wyszły trzy białe kotki.
Trzy białe kotki ujrzały na podwórku żaba i popędziły za nią. Żabka wskoczyła do starej rury (…).
Kotki za nią! Żabka uciekła, a z rury wyszły trzy czarne kotki!
Trzy czarne kotki zobaczyły w stawie rybkę … i hyc do wody! Rybka odpłynęła…..a z wody wynurzyły się trzy mokre kotki. Poszły trzy mokre kotki do domu. Po drodze wyschły i były takie same jak przedtem: jeden kotek czarny, drugi szary i trzeci biały.
Rozmowa na temat opowiadania
- Ile było kotków?
- Jakiego koloru były kotki?
- Co się stało gdy kotki wskoczyły do puszki z mąką?
- Jakie kotki wyszły z rury? Dlaczego?
- Jakie kotki wyszły z wody?
{ Ćwiczenia w liczeniu „Liczymy kotki”
N-l wyjmuje wszystkie sylwety kotków zpudełka. Następuje liczenie kotów i pokazywanie wyniku na palcach : 1 białego, 1 czarnego, 1 szarego
oraz 3 białych , 3 czarnych, 3 szarych.
(można wykorzystać w zabawie chowanie jednej lub dwóch sylwet i zapytać jakiego kotka schowałam lub ile kotków schowałam)
{”Karmimy kotka”- Na dywanie znajduje się papierowa sylweta kota , obok pudełko z „chrupkami”. Chętne dzieci mają za zadanie „nakarmić” kotka tyloma chrupkami ile pokaże na palcach nauczyciel.
{”Poimy kotka”- Ta sama sylweta kota. Tym razem dzieci mają za zadanie postawić tyle miseczek mleka ile razy usłyszą klaśnięcie.
{ Zabawa orientacyjno- porządkowa „Myszki i kot”
Zasady zabawy: Kot śpi w swoim domku (koło utworzone ze skakanki), myszki cicho poruszają się w rytm uderzeń drewienek. Na dany sygnał i słowa „Kot się budzi” , wszystkie myszy mają za zadanie wrócić jak najszybciej do swojej wspólnej norki . Zabawa powtarzana jest kilka razy (za każdym razem następuje zmiana kota).
- Policzyliśmy kotki, daliśmy im jeść i pic, później kotki wesoło się bawiły. Kotki są zmęczone i chwilkę „odpoczywają „ na dywanie (relaksacja). Kotki „budzi” dzwoneczek.
3)Zakończenie zajęcia. Podsumowanie
- jaka zabawa się najbardziej podobała na dzisiejszych zajęciach?
- a co się nie podobało lub co było trudne ?
Podziękowanie za wspólną zabawę.
katarzyna.kwasnicka7