KONSPEKT ZAJĘĆ
PRZEPROWADZONYCH W DNIU 14.05.2008
TEMAT BLOKU : Znamy różne pojazdy
TEMAT ZAJĘCIA: Przygoda na drodze - opowiadanie
CEL ZAJĘĆ : Dziecko słucha i odpowiada na pytania związane z treścią opowiadania, potrafi powiedzieć o którym z trzech obrazków jest to opowiadanie, rozpoznaje i naśladuje dźwięki pochodzące z otoczenia, utrwala znajomość barw; niebieskiej i żółtej
metody : oglądowa – pokaz,
czynna – zadań stawianych do wykonania
słowna –rozmowa, opowiadanie,
formy : zajęcie z całą grupą
środki dydaktyczne ; sylwety do opowiadania, 3 obrazki, szarfy w kolorze niebieskim i żółtym, 2 duże sylwety aut(niebieska i żółta), płyta CD , tamburyno
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1) Czynn. org.-porz. Usadzenie dzieci na dywanie
2) Nawiązanie . Włączam płytę z nagranymi dźwiękami pojazdów i proszę o uważne wysłuchanie. Następnie pytam;
- jakie pojazdy słyszeliście (dzieci wymieniają)
- czy potraficie naśladować dźwięk… ( podaję nazwy kilku wybranych pojazdów)
CZĘŚĆ GŁÓWNA
3) Opowiadam dzieciom treść opowiadania „Przygoda na drodze” za pomocą sylwet.
„ Pewnego razu mały miś pojechał na wycieczkę swoim nowym niebieskim samochodem. Świeciło słonko i miś cieszył się , że jest taka piękna pogoda. Jechał powoli, podziwiał widoki, gdy nagle usłyszał , że coś jedzie za nim i głośno trąbi.
To była myszka. Mijając jego auto zawołała; - misiu , ścigajmy się!
Miś odpowiedział; -ależ myszko, to niebezpieczne ścigać się na drodze. Myszka tylko zaśmiała się głośno, dodała gazu i po chwili zniknęła za zakrętem.
Miś nadal jechał wolno swoim autkiem, gdy nieopodal usłyszał pis opon i głośne; buuuuuuuum!! Przed nim- katastrofa!!
Myszka jechała za szybko i wpadła na konia ciągnącego furę siana.
Na szczęście nikomu nic się nie stało , ale myszka odtąd będzie pamiętała, że nie wolno jechać szybko i trzeba być uważnym i ostrożnym na drodze.
Następnie odsłaniam na tablicy 3 obrazki i pytam;
-o którym obrazku opowiadałam?
- kto jechał na wycieczkę?
- jakiego koloru był samochód misia?
- kogo spotkał jadąc na wycieczkę?
- a co się stało później?
- kto jechał ostrożnie?
3) Zabawa „Auta do garaży”
a) Marsz dookoła dywanu , rozdaję szarfy niebieskie i żółte.
Pytam dzieci ;
- jakie to są kolory?
-kto z was ma na sobie niebieską szarfę niech podniesie rękę do góry
- a kto ma żółtą szarfę?
b) Pokazuję 2 wyznaczone miejsca (garaże). Na szybkie rytmy tamburyna wszystkie auta jeżdżą bez potrącania się, na pojedynczy dźwięk auto w danym kolorze jedzie do swojego garażu.
c) Marsz dookoła dywanu, składanie szarf do koszyka.
3)Podsumowanie zajęcia
1
katarzyna.kwasnicka7