OBOWIĄZKI RODZICÓW DZIECKA I CHRZESTNYCH.doc

(62 KB) Pobierz
OBOWIĄZKI RODZICÓW DZIECKA I CHRZESTNYCH

                            



         OBOWIĄZKI  RODZICÓW  DZIECKA              

 

 

Rodzice chrześcijańscy do chrztu przygotowują się już  w okresie poprzedzającym i zapoznają się z  warunkami i ceremonią chrztu. Biorą udział w nauce przed chrzcielnej, a przede wszystkim powinni pogłębić swoją wiarę, zwłaszcza w odniesieniu do sakra­mentu Chrztu i wynikających zeń zobowiązań. Po urodzeniu się dziecka, w odpowiednim czasie przed wyznaczonym  terminem Chrztu rodzice zgłaszają dziecko  swojemu duszpasterzowi w parafii zamieszkania  celem sporządzenia zapisu w księgach metrykalnych. 

 

Rodzice dostarczyć winni do kancelarii parafialnej:

 

    - wyciąg aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego,

 

- przedstawić chrzestnych (podając ich dane personalne: imię ,nazwisko, wiek, zawód,       

                                                                                                              adres zamieszkania)

 

- przedstawić świadectwo zawarcia sakramentu małżeństwa

                                                                                                 ( gdy zawierali małżeństwo poza parafią )

 

 

Przed chrztem dziecka, rodzice powinni wysłuchać nauki przed chrzcielnej, o ile nie uczynili tego jeszcze przed naro­dzeniem dziecka. Powinni także przystąpić do sakramentu pokuty, a podczas Mszy św. chrzcielnej  przystąpić do Komunii świętej.

Jest rzeczą ważną, aby rodzice uczestniczyli w całym obrzędzie chrztu.

Wypełniają wówczas nastę­pujące czynności liturgiczne:

 

- przedstawiają dziecko i publicznie proszą o chrzest dziecka (należy to zwłaszcza do ojca),

  - uroczyście błogosławią dziecko – znakiem krzyża na czole , bezpośrednio po kapłanie

                - wyrzekają się szatana i składają wyznanie wiary

  - niosą dziecko do chrzcielnicy (należy to zwłaszcza do matki)

- otrzymują na koniec specjalne, uroczyste błogosławieństwo

 

Jeżeli ktoś z rodziców dziecka nie może złożyć wyznania wiary, bo nie jest katolikiem, może zachować milczenie, ale musi wyrazić zgodę na wychowanie dziecka według  wiary  otrzymanej na Chrzcie.               

Rodzice powinni już wcześniej wybrać  dla swoich dzieci imiona (przynajmniej  jedno), które będą świadczyć o ich przynależności do Kościoła, to znaczy imiona świętych  lub błogosławionych, którzy będą dla dziecka wzorem do naśladowania i orędownikami u Boga.

 

Przyjęcie które rodzice urządzają dla chrzestnych, rodzi­ny i przyjaciół na znak radości, że ich dziecko narodziło się w   Chrystusie do życia wiecznego, musi mieć chrześcijański charakter. Powinno być bezalkoholowe. Niech wszyscy uczestnicy przyjęcia pamiętają, że wśród nich obecny jest Chrystus, który zamieszkał przez Ducha Świętego w nowo ochrzczonym dziecku.

 

Po udzieleniu chrztu rodzice dziecka, mają obowiązek zapoczątkować to nowe życie, rozwijać je przez chrześcijańskie wychowanie w rodzinie, nauczyć dziecko modlitwy, posyłać na katechizację, przygotować do bierzmowania i uczestnictwa  w Eucharystii.

 

Religijne życie w  rodzinie: to jest wspólna modlitwa, życie sakramentalne rodziców i rodzeństwa (zwłaszcza chrześcijańskie święcenie niedzieli)  oraz wzajemna miłość chrześcijańska, będą dla dziecka  najlepszą szkołą wiary.             

 

 

OBRZĘDY CHRZTU - obejmują następujące elementy:

      -    Przyjęcie dzieci, pierwszy znak krzyża

      -    Czytanie Pisma Św. i homilia

-         Modlitwa nad wodą chrzcielną

-         Wyrzeczenie się zła i wyznanie wiary

-         Chrzest

-         namaszczenie Krzyżmem

-         wręczenie świecy               i nałożenie białej szaty

-         Ojcze nasz, Komunia św. rodziców i chrzestnych,

-         błogosławieństwo rodziców i wszystkich obecnych

-         Polecenie dziecka opiece Matki Bożej

 

 

IMIĘ CHRZCIELNE

Imię nie jest tylko umownym, sposobem określenia kogoś lub czegoś, ale oznacza coś z istoty osoby lub rzeczy : jej przeznaczenie, zadania i rolę jaką ma do spełnienia. Bóg Stwórca, powołując do istnienia nadaje imiona nawet ciałom niebieskim (por Iz 40,26; Rz 4, 17). Nadanie imienia dziecku wyraża jego prze­znaczenie, nadzieje z nim związane i społeczne możliwości. Rodzice, chrzestni i proboszcz powinni troszczyć się, by nie nadawać dziecku imienia obcego duchowi chrześcijańskiemu.  Warto sprawdzić , jakiego patrona wybieramy dziecku, bo Jego Orędownictwo będzie mu towarzyszyć przez całe życie .

           

                                                                     (zob.  święci  patronowie Kościoła )

                                                                                    Link do strony

 

                       http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/alfabet.php3

 

 

 

 

     
          OBOWIĄZKI RODZICÓW  CHRZESTNYCH

 

Rola rodziców chrzestnych nigdy nie polega, a przynajmniej polegać nie powinna, na zastępowaniu i wyręczaniu rodziców naturalnych. Zaistnieją jednak sytuacje, kiedy to rodzice poczują się osamotnieni, a może i bezradni w określonych trudnościach, kiedy to będzie należało podjąć ważną dla dziecka decyzję życiową. I wtedy to w ich horyzoncie myślowym winny jawić się sylwetki rodziców chrzestnych. Wynika więc stąd wniosek, że rodzice chrzestni to swego rodzaju mężowie zaufania w życiu rodzinnym. Czy zatem wśród kandydatów na chrzestnych dostrzegacie ludzi mogących waszemu dziecku służyć przykładem zdrowego życia moralnego i intelektualnego?

 

Zgodnie ze starodawnym zwyczajem Kościoła, człowiek dorosły nie może być dopuszczony do chrztu bez chrzestnego, wybranego ze wspólnoty chrześcijańskiej. Można wybrać jednego lub dwoje chrzestnych. Mają oni pomagać chrześniakowi przynajmniej w ostatnich przygotowaniach do przyjęcia sakramentu, a po chrzcie dbać o jego wytrwanie w wierze i w chrześcijańskim ży­ciu. Jeżeli rodzice przyj­mującego chrzest wyrażą takie życzenie, obok ojca chrze­stnego katolika (lub matki chrzestnej katoliczki) można dopuścić jako chrzestnego lub świadka chrztu, człowieka ochrzczonego, urodzonego i wychowanego w wierze chrześcijańskiej uwzględniając normy ekumeniczne. Chrzestni powinni przedstawić w parafii Chrztu zaświadczenie od własnego Proboszcza stwierdzające, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami. W wypadku gdy go nie mają , lub istnieje wątpliwość co do ich religijności - nie będą mogli być nazwani rodzicami chrzestnymi , lecz  jedynie świadkami chrztu.

Odnośnie wyboru rodziców chrzestnych obowiązują następujące przepisy kościelne Prawa Kanonicznego, które należy uwzględnić przed podjęciem decyzji, wyboru ojca i matki chrzestnej. 

Rodzicami chrzestnymi mogą być:

 

-         osoby religijne (wyznania katolickiego), bierzmowane, przystępujące do sakramentów świętych, a jeżeli są małżon­kami, żyjące w sakramentalnym związku małżeńskim muszą odznaczać się wystarczającą dojrzałością do wypełnienia swoich obowiązków (skończony przynajmniej 16 rok życia).

 

-         muszą prowadzić  życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji jaką mają pełnić i być wolnymi od jakiejkolwiek kary kanonicznej

 

Nie mogą być nimi: ludzie zbyt młodzi, którzy sami kształtują dopiero swoją psychikę, wiarę, osoby rozwiedzione, żyjące w konkubinacie, bez ślubu kościelnego, niepraktykujące .

     Nie powinny być wybierane do tej godności ze względu np. na bogactwo ,stan posiadania, nie powinny to być osoby z którymi kontakt fizyczny jest w zasadzie niemożliwy lub bardzo utrudniony np. przebywające na stałe za granicą.

    Gdy chodzi o młodzież uczącą się jeszcze, to często wymagane jest od nich zaświadczenie od katechety o uczęszczaniu na lekcje religii . Osoby , które są w trakcie dwu lub trzyletniego przygotowywania się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania mogą być dopuszczone do godności rodzica chrzestnego warunkowo i tylko za wyraźną zgodą własnego Proboszcza.  

 

       Kościół stawia takie wymagania rodzicom chrzestnym, ponieważ podczas obrzędu chrztu składają wyznanie wiary we własnym imieniu - a nie w imieniu dziecka, dlatego na chrzestnych nie należy wybierać takich osób, które nie mogą szczerze złożyć tego wyznania. Wiernych należy o tym pouczać zwłaszcza podczas przygotowania do małżeństwa, aby uniknąć nieprzyjemności w czasie bezpośredniego przygotowania do chrztu . Chrzestni przyjmują na siebie  współ­odpowiedzialność za chrześcijańskie wychowanie dziecka, zwłaszcza  w przypadku, gdy dziecko utraci jedno albo oboje rodziców, względnie gdy rodzice zaniedbują religijnie swoje dziecko.   Rodzice chrzestni mają obowiązek wysłuchania przed chrztem dziecka nauki przed chrzcielnej ,         mogą to uczynić we własnej parafii.    W liturgii Słowa Bożego o ile rzecz została uzgodniona z      kapłanem, mogą wygłosić czytania  biblijne i włączyć się w modlitwę powszechną odmawiając      odpowiednie wezwania. Podczas  ceremonii chrztu razem z rodzicami wypowiadają potrójną      formułę wyrzeczenia się zła oraz   wyznania wiary. Razem z rodzicami odpowiadają na ostatnie     pytanie kapłana, czy chcą, by     dziecko otrzymało chrzest:  "Chcemy".  

       W zależności od    miejscowych zwyczajów rodzice chrzestni   przygotowują specjalne pamiątki chrzcielne:  białą szatę    przygotowuje matka chrzestna

[w  niektórych rejonach  istnieje zwyczaj wyszywania imienia    dziecka na tej szacie], a ojciec chrzestny przygotowuje świecę  chrzcielną. 

 

       Często matka  chrzestna proszona jest w trakcie ceremonii  by to ona trzymała  dziecko do chrztu,    lub ubrała dziecku nową szatę, a ojciec chrzestny o to, aby zapalił świecę  chrzcielną.    Z okazji chrztu dziecka  chrzestni powinni przystąpić do spowiedzi i Komunii  św. Na zakończenie chrzestni razem z rodzicami składają swe podpisy w księdze chrztów. 

 

       Rodzice chrzestni powinni być także:

 

- świadkami bierzmowania swojego chrześniaka

[ dobrym  prezentem z tej racji mógłby być np. nowy modlitewnik czy Pismo Święte] 

- uczestniczyć w ważniejszych wydarzeniach jego życia :

   ( pierwsza rocznica urodzin; I Komunia święta;  bierzmowanie; 18 –  rocznica urodzin - [dobrze by było zamówić z tej racji Mszę świętą ];     ślub;    święcenia kapłańskie,  śluby  zakonne; ).

 

          Należy zrobić wszystko, by kontakt z chrześniakiem był naturalnie częsty, by istniała między wami wzajemna więź np.  posyłanie sobie nawzajem życzeń świątecznych, byłoby mile widziane, by strony odczuwały, że się za  siebie nawzajem modlą, ( codziennie powinno się odmawiać dodatkowo wybraną modlitwę w intencji chrześniaka ) i ,      

  że mogą liczyć nie tylko na materialne wsparcie z racji ważniejszych  wydarzeń ale na osobisty kontakt, rozmowę , szczególnie w okresie dorastania.

 

     Niech na to budowanie życia duchowego i przyjaźni Jezus Chrystus Wam błogosławi . 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin