Kondycja włosów Włosy zniszczone maja niejednolitą budowę. Jest to bardzo istotny fakt, który bardzo wpływa na końcowy efekt farbowania. Barwnik farby zmywalnej, zamiast oklejać równomiernie włosy, wnika w miejsca porowate i uzyskujemy tam dużo ciemniejszy odcień. Natomiast, gdy używamy farby trwałej, z niedomkniętych, nastroszonych łusek zniszczonych włosów farba dużo szybciej się wypłukuje podczas codziennej pielęgnacji. Metodą na trwalszą koloryzację jest trzy, cztero dniowa kuracja wzmacniająca. Mogą to być specjalne oliwki kładzione na ciepło lub na zimno, lub regenerujące maski na włosy przeznaczone do włosów zniszczonych. Do takich środków należą między innymi: Olejek Jojoba firmy Joico, Oliwkę Vitaoil Bilba firmy Cadey, Olejek jojoby Apotheke Scheller, czy popularny olejek rycynowy. Schwarzkopf, Krem Regeneracyjny Gliss Kur do Włosów Długich, Półdługich i Rozdwajających się; Ale równie dobrze się sprawdza kompres z oliwy z oliwek (koniecznie tłoczonej na zimno), gdzie wcieramy oliwę jedynie we włosy, omijając skórę i zawijamy głowę ręcznikiem na 10- 15 minut. Rezygnujemy jedynie z wszystkich tych zabiegów w dniu koloryzacji, ponieważ taki tłusty filtr może się okazać za dużą barierą dla barwnika.
Odżywka aloesowaLiść aloesu umyj i zmiksuj z połową szklanki ciepłej przegotowanej wody. Dodaj łyżkę miodu i wymieszaj. Uzyskaną masę wetrzyj w skórę głowy i w wilgotne włosy. Tradycyjnie owiń głowę czepkiem i ręcznikiem, po 20-30 minutach umyj włosy, najlepiej powtarzać zabieg raz na tydzień przez dwa trzy miesiące.
Jajeczna maseczkaUbij białko na sztywną pianę a następnie połącz z żółtkiem. Rozprowadź na wilgotnych włosach i wmasuj w skórę głowy i tak jak w pozostałych maseczkach owiń głowę folią i ręcznikiem i spłucz po 20-30 minutach. Odżywkę stosuj raz na tydzień.
Tonik do włosów z ziela bylicy bożego drzewka75 ml mocnego naparu z bylicy bożego drzewka zmieszać z 75 ml wódki i przechowywać w butelce. Można również przyrządzić nalewkę z ziela na spirytusie lub wódce. Wcierać po uprzednim rozcieńczeniu ciepłą wodą (1 łyżka toniku w 1 łyżce wody).
Okład z korzenia rzodkwi czarnej lub chrzanu
Kilkuminutowy okład ze świeżo startego korzenia rzodkwi lub chrzanu jest znacznie bardziej radykalnym środkiem niż płukanka ziołowa. Korzeń chrzanu przeciwdziała wypadaniu włosów poprzez poprawę krążenia krwi w skórze głowy, korzeń rzodkwi działa podobnie, choć znacznie bardziej skutecznie, powodując między innymi regenerację cebulek włosowych. Na bazie wyciągu z korzenia rzodkwi czarnej produkuje się rozmaite środki na porost włosów. Okład zdejmuje się, głowę zaś płucze dopóty, dopóki nie zniknie charakterystyczny zapach, a następnie można zastosować jedną z płukanek ziołowych.
Nalewka z pokrzywy i nasturcjiZ 1 części świeżego ziela pokrzywy, 1 części kwiatów i liści nasturcji i 2 części spirytusu przygotować nalewkę. Wszystkie zmiksowane składniki wlać do butelki lub słoika, zamknąć szczelnie i postawić w ciemnym miejscu. Po 2 tygodniach nalewka jest gotowa do użycia. Każdorazowo bierze się jej tyle, ile potrzeba do dokładnego wtarcia we włosy i skórę głowy. Włosy rozczesać. Nalewkę wciera się mniej więcej raz na tydzień w dzień poprzedzający mycie głowy.
Oliwki odżywcze do włosówOliwki do włosów można przygotować na bazie oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego. Do butelki o pojemności 0,25 l wrzucić 2 łyżki dokładnie zmiksowanych ziół (gatunku lub gatunków zawierających olejki eteryczne) i zalać to 100ml oleju. Zakorkowaną butelkę postawić w miejscu nasłonecznionym, aby szybciej zachodziła ekstrakcja olejków eterycznych z surowca do oleju. Trwa to co najmniej 3 tygodnie. Przez ten czas należy codziennie ostrożnie wstrząsać zawartością butelki. Po 3 tygodniach usunąć zioła, a do przefiltrowanego oleju ponownie dodać 2 łyżki zmiksowanych ziół. Czynność tę powtarzać tak długo, aż olej nabierze intensywnego zapachu ziół. Oliwkami odżywczymi do włosów należy nacierać włosy i skórę głowy przed ich myciem i tak pozostawić na około 30 minut pod przykryciem z wilgotnego ręcznika. Następnie natrzeć włosy szamponem i odrobiną ciepłej wody, a po kilku minutah spłukać wodą. Ponownie umyć włosy wodą oraz szamponem i znów spłukać wodą.
poleć znajomemu
Aby mieć piękne włosy, trzeba o nie właściwie dbać. Myć odpowiednio dobranym szamponem, odżywiać zgodnie z ich zapotrzebowaniem różnorodnymi miksturami i maseczkami. Najlepsze maseczki na włosy możemy przygotować własnoręcznie. Domowymi sposobami. Ich zaletą będzie naturalne pochodzenie. Zachęcamy do wypróbowania domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Stosując proste domowe metody pielęgnacji włosów, możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. A nienaganny wygląd i kondycja naszych włosów może zaskoczyć niejednego fryzjera.
PŁUKANKIDoskonale nabłyszczą i wzmocnią włosy płukanki. Cytrynowa polecana szczególnie dla blondynek, bo ma właściwości rozjaśniające. Nabłyszczy, ale i wzmocni nasze włosy. Piwna z kolei, którą zafundować mogą sobie panie o każdym kolorze włosów, również doda naszej fryzurze blasku, ale i miękkości. Wiedziały o tym już nasze babki i prababki, które kręciły włosy spryskując je - przed nawinięciem na wałki czy papiloty - piwem. Piwne włosy są wówczas bardziej podatne na skręt. Loki z dodatkiem piwa będą naprawdę wspaniałe.Na suche i łamliwe włosy polecana jest płukanka mleczna. Jeśli będziemy stosować ją raz lub dwa razy w tygodniu, nasze suche włosy szybko się zregenerują i zyskają dawną sprężystość i witalność.
Płukanka cytrynowaSkładniki:1szklanka soku z cytryn, 1szklanka wody destylowanejPrzygotowane składniki należy wymieszać, a następnie wypłukać w nich włosy, po umyciu.
Płukanka piwnaSkładniki: 1szklanka wody3 szklanki piwaPrzygotowane składniki należy wymieszać, a następnie spłukać włosy, po umyciu.
Płukanka mleczna Składniki:kilka łyżek pełnotłustego mleka w zależności od długości i ilości włosów, głowa musi być mokra.Przygotowanie: mleko wcieramy we włosy. Po kwadransie należy spłukać obficie włosy letnią wodą.
Oprócz mikstur, na które przepisy podaliśmy wyżej, ważne jest wzbogacenie codziennej diety o produkty z cynkiem, który jest bardzo ważnym pierwiastkiem mającym wpływ na wygląd i zdrowie naszych włosów. Warto popijać preparaty, które cynk zawierają. Szczególnie polecamy herbatkę upiększającą z serii 4x ja BioActive, która w swym składzie zawiera m.in. dobroczynny dla włosów i paznokci cynk. Pamiętajmy też o tym, by nie torturować naszych włosów byle jaką szczotką lub grzebieniem. Nasze włosy kochają wszystko, co naturalne. Czeszmy je szczotką z naturalnego włosia.
Gdy skóra głowy jest mocno przesuszona, a włosy kruche , słabe i mało elastyczne, możemy zastosować płukankę z mięty (stosujemy ją dla włosów ciemnych lub rudych, jasne mogą się lekko zabarwić). Jednym litrem octu owocowego lub winnego zalewamy garść mięty. Mieszankę tę zamykamy w szczelnym naczyniu i stawiamy w ciepłym miejscu (lub na słońcu) na 14 dni. Potem odcedzamy ocet, mocno wyciskamy zioła i filtrujemy płyn przez gazę do butelki. Po każdym myciu płuczemy włosy i skórę głowy. Nadaje się zwłaszcza do tłustych włosów.
To zioło nadaje się do pielęgnacji tłustych włosów, tłustej ngłowy, pomaga pozbyć się łupieżu. Dodatkowo płukanka rozmarynowa intensyfikuje ciemny odcień włosów. Dobry dla tłustych włosów jest okład z majonezu rozmarynowego. Potrzebujemy żółtko, 25g oleju ze słodkich migdałów i pół łyżeczki olejku rozmarynowego. Z tych składników ukręcamy powoli majonez. Pokrywamy nim suche włosy i skórę głowy. Przez pół godziny trzymamy papkę pod folią i turbanem w cieple. Rozmaryn pobudza krążenie i działa odżywiająco.
Działa na włosy stymulująco, odżywia je, wzmacnia, dzięki niej stają się zdrowsze. Przygotowujemy napar z szałwii: Garść wysuszonych ziół zalewamy szklanką wrzątku i i pozostawiamy do naciągnięcia (nie gotujemy) na 10 min. Następnie przecedzamy napar i czekamy aż wystygnie. Płuczemy nim umyte włosy (nie spłukujemy). Jeśli masz kręcone włosy możesz wykorzystać napar do ich lekkiego rozprostowania. Po umyciu nanieś napar i rozczesz grzebieniem. Potem wysusz włosy nadając im gładką formę. Loki nieco się wygładzą i włosy będą zdrowsze. Szałwia ma też właściwości relaksujące i zapobiega podrażnieniom.
Napar z liści nasturcji poprawia strukturę włosów, odświerza je, sprawia, że lepiej się układają - są usztywnione. Napar zaparza się jak mocną herbatę (ziół się nie gotuje tylko zalewa wrzątkiem). Garść liści nasturcji zalej 1/2 l wrzątku i pozostaw do naciągnięcia. Po ostygnięciu przecedź przez gazę. Możesz używać jako płukanki - jeżeli przelejesz do buteleczki z atomizerem i przed suszeniem suszarką spryskasz włosy u nasady, będą lepiej usztywnione.
conajmniej przez tydzień.
Do włosów suchych, zniszczonych po diecie lub chorobie. Mieszamy 3 łyżeczki rumu i całe jajko. Na umyte włosy nakładamy miksturę na 2 minuty. Płuczemy włosy zimną wodą.
Potrzebne: 2 łyżki oleju sezamowego, 1 żółtko, łyżeczka majonezu, 1/2 filiżanki śmietany. Nadaje się do włosów kruchych, cienkich, szczególnie po intensywnych dietach odchudzających. Należy wymieszać składniki w mikserze do konsystencji kremu. Potem rozprowadzamy po umytych, wilgotnych włosach. Na pół godziny okręcamy włosy folią aluminiową. Po tym czasie zdejmujemy folię, płuczemy i myjemy włosy.
Dojrzały owoc awokado rozgnieść widelcem. Dodać 3 łyżki majonezu lub śmietany. Papkę nałożyć na umyte pasma i owinąć głowę ręcznikiem. Po ok.30 minutach umyć głowę szamponem do przesuszonych włosów
2 łyżki nagietka zalać litrem wrzątku. Przykryć naczynie i zostawić napar do naciągnięcia. Przecedzić go i polewać nim włosy po każdym myciu głowy.
Kostkę drożdży piekarskich rozgnieść widelcem i wymieszać ze szklanką mleka. Papkę rozprowadzić na włosach na pół godziny przed myciem. Dokładnie spłukać włosy i umyć je szamponem do włosów tłustych. Taką maskę stosować 2 razy w tygodniu.
Łyżkę posiekanego korzenia mydlnicy wymieszać z łyżką liści pokrzywy. Zalać szklanką wrzącej wody. Przykryć i zostawić pod przykryciem do naciągnięcia. Przecedzić. Odrobiną takiego szamponu umyć włosy. Kosmetyk ten wspaniale oczyszcza i odświeża włosy i skórę głowy, choć nie daje piany.
2 łyżki szałwii lub skrzypu zalać litrem wrzątku. Przykryć i zostawić do naciągnięcia. Przecedzić. Płynem polewać włosy po myciu i wpasowywać go w skórę głowy.
2 łyżeczki oliwki wymieszać z 10 kroplami olejku rozmarynowego. Wmasować w skórę głowy. Rano umyć włosy.
dida1979