SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 5-6 – LETNICH
Temat kompleksowy: Poznajemy urządzenia elektryczne.
Temat zajęcia: Zapoznawanie dzieci z wyglądem litery e drukowanej i pisanej, małej i wielkiej na podstawie wyrazów: ekran, Ela.
Cel główny: Poznanie wyglądu litery e drukowanej i pisanej, małej i wielkiej.
Cele szczegółowe:
- zna literę e drukowaną i pisaną, małą i wielką,
- potrafi wykonać ćwiczenia ruchowo-graficzne,
- potrafi wyróżnić głoskę w nagłosie i wygłosie wyrazu,
- potrafi ułożyć zdanie,
- potrafi napisać literę e pisaną małą i wielką (dla chętnych).
Metody i techniki:
- rozmowa,
- pokaz,
- ćwiczenia praktyczne: zadaniowa, twórcza
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa
Środki dydaktyczne:
Obrazki, przedmioty: ekierka, lalka, aparat, magnetofon, kasety z piosenkami „Ele mele”, „Ekran”, alfabet obrazkowy i literowy, nakrywki białe, czerwone i niebieskie, kartki, mazaki, tamburyn, podręcznik „Moje 6 lat” cz.2
Opracowanie i prowadzenie: mgr Agnieszka Mikulska, Publiczne Przedszkole Nr 7
w Kędzierzynie - Koźlu, dnia 24 listopada 2008 r.
Przebieg zajęcia:
1.Zagadki:
Nauczyciel pokazuje obrazki telewizora i ekranu kinowego, na obu są przedstawione fragmenty bajek dla dzieci. Dzieci odgadują, z jakich bajek są dane fragmenty oraz nazywają elementy kina i telewizora, na których te fragmenty są pokazane (ekran).
2. Wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie ekran.
3. Podawanie przykładów wyrazów zaczynających się głoską e, np. echo, Egipt; kończących się głoską e, np. ule, motyle, róże; mających głoskę e w środku, np. metal, krew, Tolek.
4. Wypowiedzi dzieci na podstawie obrazka – Moje 6 lat, cz. 2, s. 43
- Co przedstawia obrazek ?
- Jaką bajkę oglądają dzieci ?
- Jak urządzony jest pokój, w którym dzieci oglądają bajkę?
- Czy dzieciom podoba się bajka ?
5. Prezentowanie przez nauczyciela nagrań melodii do baśni filmowych. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, z jakiej baśni pochodzi prezentowana melodia.
6. Wyszukiwanie obrazków przedstawiających przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską e, kończą się głoską e lub mają ją w środku (obrazki z wkładki).
7. Pokaz prawidłowej wymowy głoski e.
8. Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu ekran.
9. Pokaz litery e drukowanej i pisanej, małej i wielkiej.
10. Pisanie litery e,E palcem po wzorze.
11. Przypięcie pod modelem wyrazu ekran drukowanych liter e, a.
12. Kreślenie w powietrzu i na dywanie litery e pisanej małej i wielkiej.
13. Wysłuchanie piosenek „Ele mele” i „Ekran” - omówienie treści piosenek i wskazanie wyrazów zaczynających się głoską e.
14. Pisanie litery e małej i wielkiej na kartce (dla chętnych) – podczas powtórnego słuchania piosenek.
15. Zabawa ruchowa.
Dzieci wykonują tyle podskoków na jednej nodze, ile jest głosek w wyrazie ekran. Przed wykonaniem podskoku wypowiadają odpowiednią głoskę.
16. Tworzenie wyrazu Ela z pierwszych głosek nazw przedmiotów przedstawionych na obrazkach (obrazki z wkładki przedstawiające: ekierkę, lalkę, aparat).
17. Układanie zdań o Eli przedstawionej na ilustracji, np. Dziewczynka ogląda bajkę.
18. Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu Ela.
19. Przypomnienie pisowni imion.
20. Przypięcie pod modelem wyrazu Ela.
21. Ćwiczenia utrwalające poznaną literę e: rozwiązywanie rebusów; wymienienie tytułów filmów rysunkowych dla dzieci oraz imion bohaterów tych filmów; pisanie litery e, E (dla chętnych) – Moje 6 lat, cz.2, s. 44
zabcia83