Scenariusze matematyczne(1).doc

(87 KB) Pobierz
„BOŻONARODZENIOWE ŚWIECZKOWISKO”

 

Scenariusz zajęć koleżeńskich - otwartych

w grupie rodzinnej różnowiekowej

w dniu 24 stycznia 2006r.

 

Temat: Wielkie ważenie – sklep warzywny w mojej sali.

  Wiem jak wykonać wagę. Potrafię zważyć misia i lalę.

 

       Cele zajęć

·         Omówienie przygotowanych stanowisk do  zajęć w celu zrozumienia tematu (z uwzględnieniem różnowiekowości)

·         Prezentacja wcześniej skonstruowanych prostych wag w celu zrozumienia na czym polega ustalanie ciężaru przedmiotu.

·         Ważenie zabawek, ustalanie co jest cięższe, a co lżejsze, porównywanie z zastosowaniem znaków<,>,=;( dzieci starsze)

·         Wykorzystanie wagi kuchennej przy ważeniu warzyw (dzieci młodsze i starsze)

·         Wykonywanie zadań w parach i zespołach, zgodna zabawa podczas ważenia.

 

        Pomoce

·         6 prostych wcześniej skonstruowanych wag ( parametry

    1 wagi :40cm długość drewnianego trzonka z wyważonym       środkiem w którym umocowano sznur).

·         Przeźroczyste jednorazowe reklamówki, papierowe torebki, koszyczki na zakupy.

·         Zabawki, klocki, itp.

·         Warzywa i owoce(duża ilość): marchew, ziemniaki, cebula, pietruszka, fasola, groch, jabłka, kapusta, itp.

·         Różne typy wag: waga kuchenna, łazienkowa, elektroniczna, szalkowa, lekarska, własnoręcznie skonstruowana.

·         Karty zadań ( dzieci młodsze, dzieci starsze).

·         Podpisy prezentowanych artykułów, przedmiotów oraz stanowisk.

 

         Wprowadzenie do zajęć

 

1.     Prezentacja przygotowanych miejsc zabaw i powierzonych dzieciom  zadań.

2.     Rozmowa kierowana pytaniami –uświadomienie tematu zajęć.

3.     Zabawa ruchowa „Jestem wagą”- praca ramion: równoważenie – ramiona wyciągnięte w bok tak jak ramiona wagi; w lewej szalce jest większy ciężar – opuszczenie lewego ramienia; w prawej szalce jest większy ciężar – opuszczenie prawego ramienia;

4.     Podział grupy na zespoły jednorodne (wg metody naturalnej nauki języka – Elżbiety Czerwińskiej).

5.     - Dzieci starsze: (1 opiekun)

Praca w parach: próby samodzielnego ważenia przedmiotów skonstruowaną wagą  poprzez porównywanie

z użyciem znaków matematycznych <,>,=. Zapisywanie dokonanych pomiarów we wcześniej przygotowanych kartach (włączenie do zabawy osób dorosłych będących na zajęciach – powołanie komisji nadzorującej).

- Dzieci młodsze: (1 opiekun)

W sklepie warzywnym - Realizacja powierzonego zadania.

(list napisany przez mamę do dzieci)

 

 

 

Kochane dzieci!

Dzisiaj wy zrobicie zakupy , gdyż mamusia później wróci z pracy. Dzwoniła również babcia Danusia,  prosi o kilka niezbędnych warzyw. Zrobiłam Wam  listę zakupów.

 

·         Zakupy Babci Danusi

- 1/2 kg jabłek

- 1 kg ziemniaków

- 3 marchewki

- 4 pietruszki

- ½ kg cebuli białej

 

·         Zakupy nasze

- 1 kg ziemniaków

- 2 marchewki

   - ½ kg buraków czerwonych

- 1 kg jabłek

- 1 kg cebuli czerwonej

- 10 dag fasoli

- 10 dag grochu

- 10 dag soczewicy

- 1 główkę białej kapusty

 

Dzieci z pomocą  opiekuna ważą i pakują produkty do torebek następnie do 2 koszyków  zgodnie z listą zakupów.

 

6. Autoprezentacja zespołów – omówienie wykonanych        zadań. Czy podczas zabawy wystąpiły jakieś trudności?

7. Ciąg dalszy zabawy spontanicznej niekontrolowanej    

(goście cichutko wychodzą lub zostają i włączają się do    zabawy).

 

 

                                                                                                                                                                                                                                             

                                                         Opracowała Elżbieta Kotyra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Gotowy czytelny zapis dla dzieci)

 

Kochane dzieci!

Dzisiaj wy zrobicie zakupy , gdyż mamusia później wróci z pracy. Dzwoniła również babcia Danusia,  prosi o kilka niezbędnych warzyw. Zrobiłam Wam  listę zakupów.

 

·     Zakupy Babci Danusi

- ½ kg jabłek

- 1 kg ziemniaków

- 3 marchewki

- 4 pietruszki

- ½ kg cebuli białej

 

·     Zakupy nasze

- 1 kg ziemniaków

- 2 marchewki

   - ½ kg buraków czerwonych

- 1 kg jabłek

- 1 kg cebuli czerwonej

- 10 dag fasoli

- 10 dag grochu

- 10 dag soczewicy

- 1 główkę białej kapusty

 

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

w Grupie Rodzinnej w dniu 25 XI 2005 r.

 

Temat:              Głodne ptaki              - poznaję znaki  =,  <,  > 

                                                                      i stosuję je w rozwiązywaniu zadań.

             

 

Liczba dzieci – 24 (dziewięcioro 6-latków,jedenaścioro 5-latków, czworo 4-latków)

Osoba prowadząca – Elżbieta Kotyra

 

Cele zajęć

  1. Zapoznanie dzieci ze znakami =,<,> w sytuacji, gdy ustalają:

  -tu i tu jest tyle samo,

  -tu jest więcej, a tu mniej,

  -tu jest mniej, a tam więcej.

  1. Układanie i rozwiązywanie zadań i kodowanie za pomocą figur liczbowych i znaków =,<,>.
  2. Układanie zadań i rozwiązywanie przy użyciu cyfry jako znaku graficznego liczby (dzieci zdolne).
  3. Przyzwyczajanie dzieci do zgodnego współdziałania w parach i zespołach niejednorodnych.

 

POMOCE

·         czarne paseczki i kartoniki ze schematem kropek takim jak w kostce do gry.

·         znaki matematyczne i cyfry – dzieci zdolne

·         po jednym dywaniku i tacce dla każdego dziecka

·         kostki do gry, jedna na parę dzieci

·         ciasto pierogowe, ziarno różnego gatunku do wykonania medalionów dla ptaków

·         drewniany karmnik , emblematy ptaków

·         nagranie CD

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.      Przygotowanie pomocy do zajęć.

 

2.      Wprowadzenie do tematu – krótkie opowiadanie „Głodne ptaki”

 

Zbliża się zima. Śnieg przykrywa ziemię. Ptakom coraz trudniej o pożywienie. Pamiętaj o nich! One odwdzięczą się wiosną.

   wyjaśnienie na podstawie otwartego lub zamkniętego dzioba ptaka znaczenia znaków matematycznych  <,> (zilustrowany schemat matematyczny prezentowany na tablicy dydaktycznej ).

 

3.      Zadania z kostkami i czarnymi paseczkami.

Dzieci siedzą w półkolu przy dywanikach, na tackach mają pomoce Nauczycielka mówi :

Będziemy układać i rozwiązywać zadania z kostkami…

Dziecięca matematyka - Edyta Gruszczyk Kolczyńska,

Ewa Zielińska  s.246-247 zadania z kostkami i czarnymi paseczkami.

 

4.      Zabawa matematyczna „ Głodny ptaszek”- w zespołach trzy osobowych (dwoje dzieci rzuca kostką do gry a trzecie pełni rolę sędziego i przyporządkowuje odpowiedni znak matematyczny<,>,=. Kolejkę powtarzamy 3-krotnie)

 

5.      Wykonanie wspólnie z rodzicami zbożowych medalionów  głodnym ptakom.

Dzieci formują kulę , nadają kształt obwarzanka i nawlekają   sznurek. Pracy towarzyszy relaksacyjna muzyka. Gotowe do wyschnięcia wytwory układają do karmnika.

Wykonane zbożowe medaliony przekazane zostaną do pana leśniczego.

 

6.  Prace porządkowe, pożegnanie gości. 

             

                                                                                 Opracowała - Elżbieta Kotyra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin