bryły obrotowe powtorzenie - lekcja otwarta w III g.doc

(64 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KLASIE III

KONSPEKT  LEKCJI  OTWARTEJ Z MATEMATYKI  W  KLASIE  III

 

 

 

 

Poziom :  klasa III gimnazjum

Dział  :  Bryły obrotowe

Czas : 45 minut

 

 

 

Temat : Powtórzenie wiadomości o bryłach obrotowych.

 

 

 

Cele ogólne :

 

              - porządkowanie wiadomości i umiejętności dotyczących brył obrotowych

 

 

 

Cele operacyjne :

 

Uczeń

              - oblicza pole powierzchni i objętość brył obrotowych

              - stosuje wiadomości i umiejętności w praktyce

              - stosuje poznane działania na liczbach do rozwiązywania zadań

              - stosuje zintegrowaną wiedzę i umiejętności do rozwiązywania problemów

 

 

Metody pracy :

 

              - eksponująca : konkurs na wykonanie ćwiczeń w grupach

              - praktyczna : rozwiązywanie ćwiczeń utrwalających

 

 

Formy pracy :

 

              Praca w grupach

 

Środki dydaktyczne :

 

              Układanka, kartki z zadaniami, arkusze papieru, mazaki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG LEKCJI

 

I.                   Część wstępna :

 

1.       Czynności organizacyjne :

 

- Podział klasy na grupy 4 osobowe : uczniowie wchodząc do Sali losują kartkę z numerem grupy

( załącznik 1)  i zajmują miejsca przy stoliku z tym samym numerem.

              - sprawdzenie obecności uczniów

              - sprawdzenie pracy domowej

  

2.       Podanie tematu, uświadomienie celu lekcji.

 

 

II.                Część główna

 

1.       Przypomnienie wiadomości niezbędnych do lekcji.

 

- Wymień poznane bryły obrotowe. – walec, stożek, kula

- Jak powstaje walec? przez obrót prostokąta wokół jednego z boków lub względem jednej z  

    symetralnych boków

- Z jakich figur składa się siatka walca ?prostokąta o wymiarach h  i  2r oraz dwóch kół o promieniu r

- Jak obliczamy pole powierzchni bocznej walca ?-

- Jaka figura jest przekrojem osiowym walca? – prostokąt

- W jaki sposób obliczamy pole przekroju osiowego walca ? – P=2rh

- Zaznacz kąt nachylenia przekątnej przekroju osiowego walca do płaszczyzny podstawy.

- Zaznacz kąt nachylenia przekątnej przekroju osiowego walca do jego wysokości

- Jaką figurą jest przekrój poprzeczny walca ? – kołem

- Podaj wzór na pole powierzchni całkowitej walca .-

- Jaki jest wzór na obliczenie objętości walca ? -

-- Jak powstaje stożek?przez obrót trójkąta prostokątnego wokół jednej z przyprostokątnej lub obrót

   trójkąta równoramiennego wokół wysokości opadającej na podstawę

- Z jakich figur składa się siatka stożka ?wycinka koła o promieniu l i długości łuku 2r oraz koła o

   promieniu r

- Jak obliczamy pole powierzchni bocznej stożka ?-

- Jaka figura jest przekrojem osiowym stożka? –trójkąt równoramienny

- W jaki sposób obliczamy pole przekroju osiowego stożka ? – P=rh

- Zaznacz kąt nachylenia tworzącej stożka do płaszczyzny podstawy.

- Zaznacz kąt nachylenia tworzącej stożka do jego wysokości

- Jaką figurą jest przekrój poprzeczny stożka ? – kołem lub punktem

- Podaj wzór na pole powierzchni całkowitej stożka .-

- Jaki jest wzór na obliczenie objętości stożka ? -

-- Jak powstaje kula?przez obrót półkola wokół średnicy lub obrót koła wokół średnicy

- Jaka figura jest przekrojem osiowym kuli? –koło wielkie

- Jaką figurą jest przekrój poprzeczny kuli? – kołem lub punktem

- Podaj wzór na pole powierzchni całkowitej kuli .-

- Jaki jest wzór na obliczenie objętości kuli ? -

 

 

 

 

2.       Praca w grupach :

 

Grupy otrzymują instrukcję pracy ( załącznik 2 ), zapoznają się z nią i wykonują polecenia. Praca jest w formie 2-etapowego konkursu, podczas którego grupy zdobywają punkty. Aby przejść do drugiego etapu należy koniecznie pozytywnie przejść etap pierwszy.

 

ETAP I :

              Układanka ( załącznik 3 )

 

ETAP II :

              Konkurs zadaniowy ( załącznik 4)

 

Nauczyciel nadzoruje pracę grup, udziela wskazówek.

 

3.       Prezentacja rozwiązań zadań :

 

Wskazane przez nauczyciela osoby prezentują na arkuszach papieru rozwiązania zadań. Nauczyciel czuwa, aby zostało przedstawione rozwiązanie każdego zadania.

 

 

III.             Część końcowa :

 

1.       Podsumowanie i ocena pracy grup.

 

2.       Zadanie pracy domowej ( załącznik 5).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZADANIA  DOMOWE ( załącznik 5 )

 

 

Zadania podstawowe :

1.       Kąt rozwarcia stożka ma 40o. Pod jakim kątem tworząca stożka jest nachylona do płaszczyzny podstawy?

2.       Oblicz pole powierzchni bocznej walca o promieniu podstawy 8 cm i wysokości 10 cm.

3.       Trójkąt prostokątny równoramienny o przyprostokątnej 6 cm obraca się wokół tej przyprostokątnej. Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej powstałej bryły .

 

       Zadania ponadpodstawowe :

4.       Przekrój osiowy stożka jest trójkątem równobocznym, a jego objętość wynosi .

       Oblicz promień podstawy stożka.

5.       Pole powierzchni bocznej walca wynosi , zaś jego pole powierzchni całkowitej ma

        wartość . Oblicz objętość walca.

 

       Zadanie dodatkowe:

                      6*. Rurka miedziana  ma ścianki grubości 4 mm, a wewnętrzna średnica rurki wynosi 15 mm. Ile

                           waży 5 metrów takiej rurki, jeśli miedź ma gęstość .

 

 

 

 

 

ZADANIA  DOMOWE ( załącznik 5 )

 

 

Zadania podstawowe :

6.       Kąt rozwarcia stożka ma 40o. Pod jakim kątem tworząca stożka jest nachylona do płaszczyzny podstawy?

7.       Oblicz pole powierzchni bocznej walca o promieniu podstawy 8 cm i wysokości 10 cm.

8.       Trójkąt prostokątny równoramienny o przyprostokątnej 6 cm obraca się wokół tej przyprostokątnej. Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej powstałej bryły .

 

       Zadania ponadpodstawowe :

9.       Przekrój osiowy stożka jest trójkątem równobocznym, a jego objętość wynosi .

       Oblicz promień podstawy stożka.

10.    Pole powierzchni bocznej walca wynosi , zaś jego pole powierzchni całkowitej ma

        wartość . Oblicz objętość walca.

 

       Zadanie dodatkowe:

                      6*. Rurka miedziana  ma ścianki grubości 4 mm, a wewnętrzna średnica rurki wynosi 15 mm. Ile

                           waży 5 metrów takiej rurki, jeśli miedź ma gęstość .

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin