rozdział 4 cz 3.rtf

(204 KB) Pobierz
OCR Document

Mieczysław MARCZUK

 

Rozdział IV

 

PRACOWNICY I DZIAŁACZE OŚWIATY DOROSŁYCH

 

W tym rozdziale przedstawiono główne zagadnienia dotyczące osób zatrudnionych w dziedzinie oświaty dorosłych dotychczas często określanych kadrą edukacji dorosłych, czyli swoistych nauczycieli ludzi dorosłych. Zasygnalizo­wano tu zwięźle ewolucję i stan pracowników sfery edukacji dorosłych. Na­stępnie podjęto próbę sformułowania współczesnego paradygmatu swoistych nauczycieli ludzi dorosłych i ich typologii. Dalej próbowano nakreślić ich główne zadania w warunkach współczesnych wyzwań. W końcowej części omówiono sprawy doboru, kształcenia i doskonalenia pracowników oświaty dorosłych.

 

1. Kształtowanie się pojęcia i ewolucja kategorii

              nauczyciela ludzi dorosłych

 

Rodowodu nauczyciela, w tym nauczyciela dorosłych jako osoby uczącej (nauczającej), kształcącej ludzi dorosłych i oddziałującej na nich pod względem wychowawczym, czyli w jakiejś mierze prowadzącej z nimi edukację, możemy się doszukiwać w zamierzchłych czasach, kiedy nie było jeszcze wyodrębnio­nych instytucji oświaty dorosłych. F. Znaniecki1) genezy nauczyciela dopatrywał się w funkcjach starszych plemion czy rodów, a później wodzów drużyn wo­jowniczych. W starożytności rolę nauczycieli ludzi dorosłych pełnili kapłani, filozofowie i pisarze. W wiekach średnich duchowni i zakonnicy, światlejsi rycerze, niektórzy kupcy i rzemieślnicy, a od czasu gdy pojawiły się uniwersyte­ty – mimo ograniczonego ich zasięgu – zatrudnieni tam uczeni. Proces edukacji

 

I) F. Znaniecki; Socjologia wychowania. T. l. Warszawa 1973, s. 87 i nast.


Część trzecia Cele, fonny i przejawy edukacji w rozwiązywaniu problemów życiowych ludzi doroslych 3] 9

 

w tych czasach odbywał się głównie w warunkach naturalnych, poprzez uczest­nictwo w różnych przejawach życia społecznego, zazwyczaj jednak pod kie­runkiem osób bardziej doświadczonych i kompetentnych bądź mających więk­szy autorytet. Do takich osób w pewnej mierze możemy odnosić późniejsze określenie "nauczyciel", a to dlatego, że kogoś czegoś uczyły, nauczały.

W czasach nowożytnych, w końcu XVITI i w XIX wieku, narastała ten­dencja objęcia oświatą ludzi dorosłych. Organizatorzy "oświaty ludu", którzy faktycznie stanowili zalążki kategorii nauczycieli ludzi dorosłych, z zasady byli działaczami społecznymi realizującymi ideały swoich zrzeszeń bądź własne idee i aspiracje. Działalność oświatową wśród "ludu" podejmowali z różnych pobu­dek: religijnych, charytatywnych, samopomocowych, społecznych, politycz­nych, opiekuńczych oraz innych. Prowadzili ją więc przeważnie dla tzw. wyż­szych celów, a często dla własnej satysfakcji. Nazywano ich różnie: przodowni­kami, opiekunami, oświatowcami itp.

Krajem o najwcześniejszych tradycjach celowo organizowanej oświaty dorosłych i najbogatszych doświadczeniach pracowników oświatowych była Anglia. Już na przełomie XVIII i XIX wieku oświatowcy z sekty kwakrów pro­wadzili liczne placówki oświatowe. W XIX wieku ukształtowało się kilka od­mian pracowników oświaty dorosłych: organizatorzy i nauczyciele edukacji początkowej, organizatorzy i opiekunowie (przewodnicy) zespołów samokształ­ceniowych, organizatorzy zajęć klubowych i świetlicowych, oświatowi pra­cownicy muzealni i biblioteczni. W drugiej połowie XIX wieku wykrystalizo­wała się też kategoria stałych (profesjonalnych) nauczycieli tzw. Kolegiów Lu­dowych. Natomiast w końcu wieku do udziału w oświacie dorosłych włączyli się pracownicy naukowi angielskich uniwersytetów w ramach tzw. rozszerzonej działalności tych uniwersytetów (university extension). Włączenie się uniwersy­tetów angielskich do edukacji dorosłych i ogłoszenie aktu edukacyjnego (1870) wprowadzającego powszechność kształcenia na szczeblu szkoły elementarnej miało duże znaczenie dla dalszego rozwoju oświaty dorosłych i ewolucji kate­gorii nauczycieli ludzi dorosłych.

W ramach rozszerzonej działalności angielskich uniwersytetów ukształ­towały się dwie dalsze odmiany pracowników oświaty dorosłych: w y k ł a­d o w c a cykli tematycznych upowszechniania wiedzy dla stosunkowo szero­kiego spektrum słuchaczy i bardziej oryginalna odmiana - t u t o r, swoisty nauczyciel-konsultant, doradca i opiekun występujący w systemie kierowanego

samokształcenia2) .              .

W połowie XIX wieku w Danii ukształtowana została nowa odmiana pra­cownika oświaty dorosłych - nauczyciela-wychowawcy. Koncepcja nowej od­miany pracownika oświatowego wynikła z opracowanej przez Mikołaja Grund­tviga i założonej w 1844 r. w Rodding nowego typu szkoły ludowej dla mło­dzieży pracującej i dorosłych o charakterze internatowym, zwanej potocznie

 

2) T. Wujek: Oświata dorosłych w Anglii. Wars7..<!.w?' \91(}, '5. 94 oraz. \~4-H:n.


 

320


Mieczysław Marczuk - Pracownicy i działacze oświaty dorosłych


 

uniwersytetem ludowym. Idea nauczyciela-wychowawcy uniwersytetu ludowe­go wraz z tymi placówkami w drugiej połowie XIX wieku szeroko rozprze­strzeniła się w krajach skandynawskich, a w pierwszej połowie XX wieku obję­ła prawie całą Europę i nawet wykroczyła poza jej granice3). I funkcjonuje nadal, chociaż - co zrozumiałe - uległa pewnej ewolucji, zwłaszcza znacznemu zróżnicowaniu i specjalizacji.

Także na ziemiach polskich pod zaborami na przełomie XIX-XX wieku, pomimo zaniedbań oświatowych spowodowanych długą niewolą, mimo rozbicia politycznego i ucisku narodowościowego ze strony zaborców - a może właśnie dlatego - w rozwijającym się na coraz szerszą skalę wielokierunkowym choć spontanicznym ruchu oświaty dorosłych i pracy kulturalno-oświatowej, kształ­towały się różne odmiany oświatowców, przeważnie działaczy społecznych: nauczyciele kursów dla analfabetów, prelegenci prelekcji popularnych, samo­rzutni organizatorzy imprez kulturalnych, bibliotekarze-samoucy. Jednak coraz częściej kadrę edukacji dorosłych stanowili pracownicy profesjonalni - czołowi intelektualiści uniwersytetów, członkowie towarzystw naukowych i kultural­nych, pisarze, autorzy poradników i przewodników do samokształcenia.

Natomiast w Polsce międzywojennej była już inna sytuacja polityczna i nieco inne cele oświaty dorosłych niż pod zaborami. Obok społecznych działa­czy oświatowych już w pierwszym dziesięcioleciu niepodległości rozwijały się placówki zatrudniające pracowników stałych, w miarę profesjonalnych. Stop­niowo rodził się nowy typ p r a c o w n i k a o ś w i a t o w e g o (tak go wówczas oficjalnie nazywano) jako zawodowca w różnych specjalnościach pracy oświatowej. Był to pracownik oświatowy "do wszystkiego", zwłaszcza na wsi, do nauczania analfabetów, prowadzenia uniwersytetu powszechnego lub niedzielnego czy zajęć z zakresu regionalizmu i pracy społeczno-kulturalnej w związku młodzieży, do prowadzenia biblioteki, teatru amatorskiego i chóru oraz do wielu innych działań. Na wsi często tę pracę podejmowali nauczyciele, którzy w seminariach nauczycielskich z zasady otrzymali teoretyczne i prak­tyczne podstawy pozaszkolnej działalności oświatowej i kulturalnej. W procesie przygotowania i doskonalenia pracowników społeczno-oświatowych znaczną rolę spełniał Związek Nauczycielstwa Polskiego. Kadrę pracowników i działa­czy oświatowych dla wsi przygotowywały też, oparte na wzorach dUI1skich, uniwersytety ludowe.

Na tle różnych form kształcenia pracowników oświatowych na poziomie ponadpodstawowym i średnim szczególną rolę odegrała Wolna Wszechnica Polska (W WP), która kształciła kadrę oświatowców na szczeblu wyższym. Na Wydziale Pedagogicznym WWP w roku 1925 powołano Studium Pracy Spo­łeczno-Oświatowej według koncepcji i pod kierunkiem Heleny Radlillskiej. W Studium - zgodnie z ideą H. Radlińskiej - przygotowywano wysoko kwalifi­

 

3) A. Bron-Wojciechowska (red.): Uniwersytety Ludowe w Polsce i za granicą. War­

              szawa 1977.


Część trzecia Cele, formy i przejawy edukacji w rozwiązywaniu problemów życiowych ludzi dorosłych 321

 

kowanych oświatowców w kilku specjalnościach: 1) systematycznego kształce­nia dorosłych (na kursach, w szkołach dla dorosłych, w uniwersytetach ludo­wych, poradniach samokształceniowych), 2) bibliotekarstwa i czytelnictwa, 3) organizacji życia kulturalnego (w domach ludowych, domach społecznych, świetlicach), 4) pracy opiekuńczej) .

W połowie lat dwudziestych pojawił się jeszcze jeden nowy typ pracow­nika oświaty pozaszkolnej - r e d a k t o r i p r e z e n t e r treści edukacyj­nych przekazywanych od 1926 r. przez radio.

Reasumując polskie doświadczenia w zakresie kształtowania się oblicza pracowników oświaty dorosłych w okresie międzywojennym, a były one po­dobne także w pierwszych latach powojennych, należy stwierdzić, że postępo­wał proces ewolucji od dorywczo zaangażowanego romantycznego działacza, niepodległościowego apostoła i obrońcy tożsamości narodowej okresu zaborów,

do stałego wielofunkcyjnego pracownika placówek oświaty pozaszkolnej ­

jeszcze stosunkowo słabo wykształconego - aż do coraz częściej występującego wysoko wykwalifikowanego specjalisty pracy oświatowej: nauczyciela doro­słych, bibliotekarza oświatowego, organizatora życia kulturalnego w środowi­sku. Pracownicy oświatowi przeszli też znaczącą ewolucję pod względem przy­gotowania psychologiczno-socjologiczno-pedagogicznego i andragogicznego.

W tym okresie pojawiły się początki teorii pracownika oświatowego, do czego przyczyniły się Maria Borowiecka5) i Irena Drozdowicz-Jurgielewi­czowa6), a nade wszystko Helena RadliÓska7). H. Radlil1ska określiła ówczesne zadania tych pracowników, dokonała ich typologii, określiła warunki doboru i opracowała organizację kształcenia oraz funkcjonowania w praktyce oświato­wej. Kształcenie takich pracowników - pisała - wymaga (..) starannego doboru ludzi posiadających już podstawowe wykształcenie w jakiejkolwiek dziedzinie społecznie użytecznej i wyrobienie praktycznie, świadczące o przydatności do zawodu oraz studiów teoretycznych i praktycznych. (..) Kształcenie pracownika

oświatowego musi się oprzeć na mocnych fundamentach kultury ogólnej (..). Dopiero na takiej podstawie odbywać się powinno właściwe kształcenie spo­łeczne i pedagogiczne... 8). Stała na stanowisku, że oświatowiec powinien przy­najmniej w jednej dziedzinie posiąść wykształcenie specjalne i sprecyzowała następujące specjalności: nauczyciel dorosłych, organizator życia kulturalnego, bibliotekarz bibliotek powszechnych i pracownik socjalny. Pracownik specjali­zując się - pisała - musi zdobyć w swym zawodzie całkowitą sprawność w ba­daniu, jak i w technice wykonawczej (..). Specjalizacja (..) jest najważniejszą

 

4) Z. Skubała-Tokarska: Społeczna rola Wolnej Wszechnicy Polskiej. Wrocław 1967,

s. 169 i nast.

5) M. Borowiecka: Ksztalcenie dorosłych. Próba dydaktyki. Warszawa 1946.

6) I. Drozdowicz-Jurgielewiczowa: Z zagadnień dydaktyki dorosłych. Warszawa 1947. 7) H. Radlińska: Oświata dorosłych - zagadnienia, dzieje, formy, pracownicy, organi­

zacja. Warszawa 1947, s. 195-206.

8) Tamże, s. 204.


 

322


Mieczysław Marczuk - Pracownicy i działacze oświaty dorosłych


 

bronią w walce z dyletantyzmem w pełnieniu zawodu... 9). H. Radlińska określiła też pojęcie i funkcje tzw. sił ochotniczych, działaczy społecznych (wolontariuszy) w pracy oświatowej oraz relacje między nimi i pracownikami zawodowymi. Działaczem - pisała - nazywa się (...) tego, kto umie nadać roz­pęd żywiołowi ludzkiemu, skierować go ku określonemu celowi. Działaczem często kieruje natchnienie, często wiara (religijna czy polityczna), która wzma­ga siły aż do przysłowiowego "przenoszenia gór". Działacze pochodzący ze środowisk, w których praca się odbywa, najlepiej budują trwałe instytucje i uzyskują wpływ istotny, oddziałujący przez czas długi. (...) Pracownik zawo­dowy musi przy tym dokładnie zrozumieć swoją rolę w stosunku do sil ochotni­czych, do działaczy. Sama natura pracy oświatowej sprawi, że nie możemy (...) ubierać się w togi "jedynie wiedzących ", musimy pozwolić wiedzieć także i innym 10). Trzeba zatem stwierdzić, że Helena Radlińska już przed siedemdzie­sięcioma laty stworzyła teoretyczne podstawy pracownika, swoistego nauczycie­la-wychowawcy placówek oświaty i kultury dorosłych. Według tych założeń kierowane przez nią Studium w latach 1925-1939 przygotowało wiele setek wartościowych pracowników i zarazem działaczy oświaty dorosłych. Kształciło także w latach okupacji w warunkach pełnej konspiracji), a nawet w obozie jenieckim polskich oficerów w Oflagu II C w WoldenberguI2).

W latach okupacji, głównie pod kierownictwem Departamentu Oświaty i Kultury Delegatury Rządu na Kraj, kształcenie kadry oświatowej odbywało się na bardzo szeroką skalę. Prowadzono je na tajnych kompletach uniwersyteckich oraz na licznych kursach konspiracyjnych. Przygotowywano: nauczycieli tajne­go nauczania, bibliotekarzy, instruktorów pracy kulturalno-oświatowej, kandy­datów na kierowników i instruktorów uniwersytetów ludowych. Działaczy oświaty dorosłych przygotowywały też niektóre konspiracyjne uniwersytety ludowe.

 

9) Tamże.

10) Tamże, s. 205.

II) H. Dinter: Sekcja Społeczno-Oświatowa Wydziału Pedagogicznego Wolnej Wszech­

nicy Polskiej podczas okupacji - w świetle aktywności Heleny Radlińskiej. W: L LepaIczyk (red.): Problemy kształcenia pracowników społecznych. Warszawa 1981, s. 49-68. Uwaga: w r. szk. 1938/39 w wyniku reorganizacji WWP Studium Pracy Społeczno-Oświatowej przemianowano na Sekcję Społeczno-Oświatową.

12) 1. Bohatkiewicz: Filia Wolnej Wszechnicy Polskiej w Oflagu Il C Woldenberg

              (Dowbiegniew) w latach 1943-1945. W: I. LepaIczyk (red.), op. cit., s. 77-91.


:              : trzecia Cele, fonny i przejawy edukacji w rozwiązywaniu problemów życiowych ludzi dorosłych 323


 

...


Pracownicy oświaty dorosłych w Polsce Ludowej


 

W latach powojennych w Polsce Ludowej (1944-1989), trzeba wyróżnić przynajmniej trzy okresy, w których przygotowywanie i funkcjonowanie pra­cowników oświaty dorosłych w dużym stopniu były odmienne.

W pierwszym okresie (1945-1948) odradzanie się oświaty dorosłych oraz odtwarzanie wyniszczonej przez okupantów kadry oświatowców w zasadzie odbywało się według wzorów przedwojennych, zwłaszcza w dziedzinie pozasz­kolnej oświaty dorosłych. Był to głównie typ oświatowca-organizatora różnych form edukacyjnych. W tym okresie wystąpiła duża zbieżność ról społecznych pracownika kulturalno-oświatowego, nauczyciela i działacza społeczno-poli­tycznego.

Wielofunkcyjny charakter pracy oświatowców pozaszkolnych placówek oświaty i kultury dorosłych w pierwszym powojennym okresie wyznaczał profil ich kształcenia i dokształcania. Były to głównie krótkotrwałe kursy organizowa­ne przez organizacje i stowarzyszenia. Kursy prowadzono też w Centralnej Szkole Kierowników Świetlic i Centralnej Szkole Związków Zawodowych w Warszawie.

W pierwszych latach powojennych dużą rolę odgrywały nieliczne, ale wartościowe formy kształcenia pracowników oświaty dorosłych na poziomie wyższym. Swoistym przedłużeniem działalności Studium Pracy Społeczno­-Oświatowej WWP były studia pedagogiczne uruchomione w 1945 r. w ramach Katedry Pedagogiki Społecznej kierowanej przez H. Radlińską w Uniwersytecie Łódzkim, gdzie zgrupowała się duża część kadry WWP. Program studium był wzorowany na SPS-O WWP13). Ponadto w latach 1945-1950, wzorując się na SPS-O WWP i przy udziale H. Radlińskiej, pracowników społeczno-oświa­towych wsi przygotowywano w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Łodzi i Instytucie Kultury Wsi oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiej­skiego w WarszawieI4). W latach 1946-1949 bibliotekarzy i pracowników kultu­ralno-oświatowych, głównie ze środowisk robotniczych, kształciła Wyższa Szkoła Nauk Społecznych TUR w Krakowie. A w latach 1946-1952 studia ma­gisterskie o specjalności kulturalno-oświatowej były prowadzone w ramach


 

13) I. LepaIczyk: Katedra i Zakład Pedagogiki Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim

              w latach 1945-1975. W: I. Leparczyk (red.), op. cit., s. 92 i 95-96.

14) W. Wyrobkowa-Pawłowska: Kształcenie pracowników społeczno-oświatowych wsi

              w Polsce Ludowej. W: l. LepaIczyk (red.), op. cit., s. 139 i nast.


~,,,="y~)aw l\IIarCZUK - Pracownicy i działacze oświaty dorosłych

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin