Gleba.docx

(43 KB) Pobierz

Gleba - biologicznie czynna powierzchniowa warstwa litosfery, powstała ze skały macierzystej pod wpływem czynników glebotwórczych (głównie organizmów żywych, klimatu i wody) i podlegająca stałym przemianom. Gleba składa się z trzech faz:

- stałej – obejmującej cząstki mineralne, organiczne i organiczno-mineralne o różnym stopniu rozdrobnienia

- ciekłej – wody, w której są rozpuszczone związki mineralne i organiczne tworzące roztwór glebowy

- gazowej – mieszaniny gazów i pary wodnej

Kształtowanie stosunków ilościowych pomiędzy poszczególnymi fazami można osiągnąć przez wykonanie melioracji wodnych, agromelioracji, fitomelioracji, uprawę roli itp. Stosunki ilościowe trzech faz w glebie charakteryzuje się przez określenie gęstości objętościowej, porowatości, wilgotności i zwięzłości. Ze względu na zróżnicowanie materiału glebowego w profilu wyróżnia się gleby:

- całkowite, które w całym profilu (do 1,5 m) są zbudowane z tego samego materiału, np. z piasku, gliny, pyłu; zróżnicowanie uziarnienia profilu powodują wyłącznie procesy glebotwórcze

- niecałkowite, które do głębokości 1,5 m zawierają przynajmniej dwie różne warstwy, np. piasek do głębokości 0,8 m, a poniżej glinę.

Na podstawie składu granulometrycznego, oraz wielkości oporów, na jakie napotykają narzędzia i maszyny uprawowe, gleby dzieli się na:

- lekkie - są łatwe do uprawy dzięki małej zwięzłości w stanie suchym i niezbyt dużej przylepności w stanie mokrym; ich żyzność i urodzajność oraz właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne zależą od średnicy ziaren piasku, zawartości części spławianych i próchnicy; w praktyce gleby te nazywane są glebami piaskowymi

- średnie - stawiające średni opór narzędziom uprawowym

- ciężkie - stawiające duży opór narzędziom uprawowym; mają wąski przedział optymalnej wilgotności uprawowej, w którym normalna uprawa mechaniczna jest możliwa

- bardzo ciężkie - posiadające bardzo wąski przedział optymalnej wilgotności uprawowej; gleby te są bardzo trudne do uprawy.

Próchnica Gleb proces rozkładu, głównie roślinnego, który zostaje nagromadzony w glebach, albo na jej powierzchni (np. w lesie jako runo). Zależnie od rozpatrywanych właściwości, stosowane są różne określenia próchnicy:

- próchnica iluwialna

- próchnica kwaśna

- próchnica nadkładowa

- próchnica nasycona

Żyzność gleby - naturalna zdolność gleby do zaspokajania potrzeb roślin. Stanowi ona zespół morfologicznych, fizycznych, chemicznych, fizykochemicznych, biochemicznych i biologicznych właściwości gleby, zapewniających roślinom odpowiednie warunki wzrostu.

Miarą żyzności jest liczba gatunków roślin na danym areale. Naturalna żyzność gleby jest wynikiem procesu glebotwórczego i zależy od zawartości w glebie m.in. koloidów glebowych, związków mineralnych, próchnicy, drobnoustrojów. Żyzność gleby zwiększa się m.in. poprzez odpowiednie nawożenie, uprawę, stosowanie płodozmianu i meliorację. Przydatność gleby do produkcji roślinnej określa się na podstawie jej żyzności, urodzajności i produktywności.

Cechy morfologiczne gleby:

- Miąższość to suma głębokości każdego jednorodnego genetycznie poziomu w profilu glebowym począwszy od powierzchni, aż po skałę macierzystą. Odmiany gleb skał niemasywnych posiadają najmniejsze profile, wynika z tego następujący podział gleb:

- całkowicie głębokie, powyżej 150cm;

- niecałkowicie głębokie, poniżej 150cm;

- średniopłytkie oraz płytkie, poniżej 50cm.

- Barwa jest cechą zmieniającą się zależnie od nasłonecznienia, stopnia rozdrobnienia i wilgotności. Barwa gleby jest zależna od barwy swoich części składowych. Czerń nadaje próchnica; żelazo II wartościowe szarozielonkawą i niebieską, a III wartościowe żółtą, szarą i rdzawoczerwoną. Chłonność ciepła, a także jego przewodnictwo po części zależą od barwy.

- Struktura gleby jest stanem połączenia odmiennych elementarnych cząstek stałych. W glebach mineralnych wyróżniamy strukturę: słupkową, pryzmatową i warstwową. W glebach organicznych: gruzełkowatą, proszkową i ziarnistą.

- Układ glebowy to sposób ułożenia agregatów oraz ziaren w glebie. Wyróżniamy 4 rodzaje takich układów:

- luźny – ziarna, agregaty, żwiry i nie sklejone piaski są ułożone luźno;

- pulchny – makropory są tak ułożone, że tworzą się porowatości. Występuje to w glebach powstałych z lessów, a także w murszowo-torfowych. Daje to korzystne warunki cieplne, powietrzne i wilgotnościowe dla rośli;

- zwięzły – szczelnie przylegające agregaty minimalizują przestrzenie mikroporowate, na madach i utworach pylastych;

- zbity – różne pod względem wielkości ziarna przylegają ściśle tworząc tzw. bezstrukturalną masę glebową( na glebach gliniastych.

- Nowotwory glebowe, czyli konkrecje są dziełem procesów glebotwórczych. Do ich najważniejszych cech zaliczamy odmienność morfologiczną. Od reszty gleby różnią się kształtem, składem i masą. Mają chemiczne pochodzenie i zależnie od niego mogą tworzyć skupienia soli chlorków, sodu, magnezu, wapnia, siarczanów, węglanu wapnia, tlenków żelaza, glinu oraz manganu.

Erozjaproces niszczenia powierzchni terenu przez wodę, wiatr, siłę grawitacyjną oraz działalność człowieka

Rodzaje Erozji:

- lodowcowa (glacjalna) żłobienie terenu przez człowieka:

·           Wygładza podłoże – depresja

·           Wyrywa duże odłamki skalne z podłoża – detrakcja

·           Zdziera całe podłoże - egzaracja

- wodna:

·           Deszczowa (ablacja)

·           Rzeczna (przypływy, odpływy, falowanie)

- wiatrowa (eoliczna) – przenoszenie cząstek piachu powodując wydmy

Wietrzenie – działania niszczących sił przyrody obejmujący fizyczny i chemiczny rozkład skał i minerałów

Rodzaje wietrzeń:

- fizyczne – przy udziale organizmów żywych (nagrzewanie – ochładzanie, pęcznienie – kurczenie, obtaczanie – ścieranie, zamarzanie – rozmarzanie) czynniki są transportowane na różne odległości przez: wiatr, wodę, lodowiec, siłę ciężkości

- chemiczne – (związane z reakcjami chemicznymi) powodują chemiczny rozkład: hydroliza, hydr akcja, karbonatyzacja, utlenienie, rozpuszczenie.

Proces glebotwórczy to zjawiska fizyczne, chemiczne i biologiczne zachodzące w powierzchni Ziemi, które kształtują glebę pod wpływem warunków klimatycznych i określonych utworach macierzystych, co powoduje różne typy gleb, trwa cały czas i jest nieodłącznym elementem przemian zachodzących w ekosystemie. Rodzaje procesów gleboznawczych:

- bagienny - gromadzenie się szczątków roślinnych w warunkach nadmiernego uwilgotnienia w zależności od intensywności i długotrwałości warunków beztlenowych powstają utwory zwane mułami lub torfami

- bielicowania - zmiany w glebie przebiegające przy odczynie kwaśnym, polegające na rozkładzie glinokrzemianów i koloidów glebowych, na wymywaniu w głąb profilu gleby składników, w początkowej fazie zasadowych, a następnie na uruchamianiu kwasów próchnicowych oraz związków żelaza i glinu, przy równoczesnej częściowej redukcji związków żelaza; proces wymywania składników pochodzących z rozkładu koloidów glebowych i glinokrzemianów prowadzi do powstania poziomu wymywania o jasnym zabarwieniu, oraz poziomu wmywania o brunatnordzawym zabarwieniu, i w konsekwencji prowadzi do powstawania gleb typu bielicowego

- brunatnienia - stopniowy rozkład glinokrzemianów i uwalnianie się związków żelaza i glinu, które następnie otaczają ziarna gleby nadając im brunatną barwę

- murszenia - zmiany zachodzące w odwodnionych warstwach gleb organicznych (torfowych, mułowych), a więc w warunkach aerobowych, polegające na fizycznych i fizykochemicznych zmianach w substancji organicznej, a przede wszystkim w jej koloidalnej części, prowadzących do wytworzenia strukturalnego poziomu murszowego,

- oglejenia - redukcja (odtlenianie) mineralnej części utworu glebowego w warunkach dużej wilgotności i w obecności substancji organicznej; oglejenie pod wpływem procesu postępującego od dołu, w wyniku działania wysokich wód gruntowych, zwie się oglejeniem oddolnym, a oglejenie wytworzone pod wpływem wód opadowych zwie się oglejeniem odgórnym

- przemywania – (przemywanie) przemieszczanie się w głąb profilu glebowego wymytych z wyżej leżących warstw cząstek koloidalnych będących w stanie rozproszenia, bez ich uprzedniego rozkładu; przemywanie odbywa się przy słabo kwaśnym odczynie gleby.

Czynniki glebotwórcze:

- klimat

- woda

- organizmy żywe

- ukształtowanie powierzchni

- działalność człowieka

- czas

- skała macierzysta

Skała Macierzysta - materiał skalny, z którego tworzy się gleba. Skały, w wyniku wietrzenia fizycznego, chemicznego, biologicznego, podlegają przemianom, których rezultatem może być rozdrobnienie skały, powstanie nowych minerałów, zmiana właściwości powietrznych i wodnych. Od rodzaju skały macierzystej zależy skład mineralny gleby. Wpływa on także na ważne właściwości fizyczne i chemiczne.

Skała są to duże skupiska minerałów jednorodnych lub różnorodnych. Ze względu na sposób powstania wyróżnia się skały magmowe, osadowe i przeobrażone (metamorficzne)

Podział skał:

- Magmowe powstanie zawdzięczają zjawiskom wulkanizmu i plutonizmu, podczas których magma zastyga pod albo na powierzchni Ziemi (pod postacią lawy). Skały powstające pod powierzchnią Ziemi będą więc nazywane plutonicznymi, a powstające na jej powierzchni – wulkanicznymi. Skład obydwu będzie się różnił, ponieważ zastygająca lawa oddaje do atmosfery związki lotne (np. jak wodę), a więc nie mogą w niej powstawać minerały zawierające takie związki. O tempie wzrostu kryształów decyduje też czas zastygania magmy. Mogą powstać:

·                       skały głębinowe à powstają w głębi litosfery w wyniku powolnego krzepnięcia magmy, są grubokrystaliczne (klasa: gabra, diorytu, granitu, sjenitu)

·                       skały wylewne (wulkaniczne) à powstają w wyniku gwałtownego wydobywania się lawy na powierzchnie i jej zastygania (klasa: bazaltu, andezytu, ryolitu, trachitu)

Struktura i tekstura skał magmowych Struktura à cechy budowy wewnętrznej skał uwarunkowane:

Ø          Ze względu na podział stopnia wykrystalizowania wyróżniamy struktury:

- pełno krystaliczne (holokrystaiczną)

- półkrystaliczne (hipokrystaliczną)

- szkliste (niekrystaliczną)

Ø          Ze względu na wielkość ziaren mineralnych wyróżniamy struktury:

- jawno krystaliczne à ziarniste: (gruboziarniste, średnioziarniste, drobnoziarniste) skały głębinowe

- Skrytokrystaliczne (afanitowe) skały wylewne

Ø          Ze względu na wzajemny stosunek wielkości ziaren mineralnych wyróżniamy struktury:

- równoziarniste (gruboziarnista, średnioziarnista, drobnoziarnista, bardzo drobnoziarnista)

- różnoziarniste (porfirowa i porfirowata)

Tekstura à (a) sposób przestrzennego rozmieszczenia minerałów, (b) sposób, stopień wypełnienia przestrzeni skalnych przez poszczególne minerały

Wyróżniamy tekstury:

- bezładną (bezkierunkową)

- kierunkową

W zależności od stopnia wypełnienia przestrzeni wyróżniamy teksturę:

- porowatą   

- zbitą

PODZIAŁ I CHARAKTERYSTYKA SKAŁ MAGMOWYCH WYLEWNYCH I GŁĘBINOWYCH

I KLASA:

Gabra  (skała głębinowa)

Bazaltu (skała wylewna)

Cechy charakterystyczne tej klasy:

- skały zasadowe

- zawartość krzemionki 40-52%

- główne składniki: plagioklazy (glinokrzemiany), pirokseny, hornblenda, oliwiny

- tekstura: zbita , bezładna

- struktura: gabra ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin