co już potrafimy - 6latki.doc

(79 KB) Pobierz

Co już potrafimy?



Scenariusz zajęć sprawdzających umiejętności dziecka 6-letniego w zakresie pojęć matematycznych

Cele ogólne:

·         sprawdzenie umiejętności dziecka w zakresie pojęć matematycznych

·         utrwalenie znajomości liczb i cyfr 1-10

·         tworzenie i podpisywanie zbiorów kilku – elementowych

·         utrwalenie figur geometrycznych

·         sprawdzenie umiejętności w zakresie dodawania i odejmowania w zakresie 10

Metody pracy:

·         czynna

·         podająca

·         zadań stawianych dziecku

Pomoce do zajęć:

·         kartoniki z liczbami

·         pudełka po Kinder-niespodziance

·         fasola

Przebieg zajęć:

  1. Dzieci siedzą w kole, dyżurny rozdaje każdemu dziecku pudełko po Kinder-niespodziance
  2. Nauczyciel: Witam Was! Dzisiaj pobawimy się w liczenie. Jak myślicie, do czego będą nam potrzebne te małe pudełeczka?
    Oprócz pudełek mam jeszcze ziarenka – wiecie jakie? Jakiej rośliny? – to fasola – będziemy liczyć ziarenka fasoli.
  3. Pokażę Wam teraz kartonik z liczbą – każdy z was włoży do swojego pudełka tyle nasion, ile pokazuje liczba.
    Nauczycielka pokazuje liczbę 4 – dzieci wkładają nasiona do swojego pudełka.
    Sprawdzanie – każde dziecko wykłada swoje nasiona przed sobą na dywanie i głośno przelicza.
    Nauczyciel: jaką liczbę pokazałam? Ile nasion powinno być w pudełku? – 4
  4. Nauczyciel: teraz włóżcie swoje nasionka do pudełka i zamknijcie oczy – ja do każdego pudełka dołożę kilka ziarenek lub zabiorę. Nauczycielka dokłada każdemu dziecku nasiona.
    Ile ziarenek było? – 4 A ile macie? – ćwiczenia w przeliczaniu – każde dziecko wysypuje zawartość swego pudełka i liczy – kilka osób może przeliczyć głośno; Ile nasion teraz macie? – np. 9 Co zrobiłam? – ile nasion wam dodałam? - 5
  5. Połóżcie kartonik z liczbą, która pokazuje, ile nasion było – dzieci podpisują liczbą 4 – co zrobiłam z waszymi nasionkami? Połóżcie znak, który mówi, że dołożyłam, dodałam wam nasionka – dzieci wybierają i dokładają kartonik ze znakiem „dodać” – teraz połóżcie kartonik, który pokazuje, ile wam dodałam nasion – 5; ile to jest 4 i 5 nasion. Połóżcie odpowiedni znak i liczbę – dzieci dokładają = 9
    Czytanie ułożonego zapisu matematycznego: 4+5=9
    Brawo!
  6. W nagrodę spróbujcie ze swoich nasion ułożyć trójkąt – dzieci układają, nauczycielka sprawdza
  7. Dzieci z powrotem wkładają ziarenka do pudełka – nauczycielka tym razem zabiera, odejmuje np. po dwa ziarenka. Dzieci ponownie liczą, nazywają czynność nauczycielki – pani odjęła, zabrała; układają zapis matematyczny i odczytują go 9-2=7
  8. Układanie z nasion koła
  9. Zabawa ruchowa – klaśnij, tupnij lub podskocz tyle razy – ile pokazuje liczba. Nauczycielka podnosi kartonik z liczbą – dzieci odczytują ją i wykonują tyle czynności ile wskazuje liczba
  10. Zakończenie zajęć – sprzątanie ziarenek

Uwaga: to tylko przykładowe polecenia dla dzieci, można ich zadawać więcej – w zależności od zainteresowania dzieci. Zajęcie pozwala nam sprawdzić poziom liczenia, rozpoznawania liczb i figur geometrycznych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urodziny pajacyka



Badanie rozumienia mowy u dziecka 6-letniego

Pomoce do zajęć:

·         sylwety

·         ilustracje do przeprowadzenia badania

Przebieg zajęć:

  1. Nauczyciel opowiada historyjkę o pajacyku i jego przyjęciu urodzinowym:
    Poznasz dzisiaj pajacyka, który postanowił wyprawić swoje urodziny. Zaprosił swoich przyjaciół: dużego i małego misia. Mieszkały one w pobliskim lesie.
  2. Badanie rozumienia znaczenia słów

o        Pokazywanie konkretnych przedmiotów na obrazku:

§         Wskaż misia

§         Wskaż biedronkę

§         wskaż pajacyka

§         wskaż balony

o        Pokazywanie na sylwetce poszczególnych części ciała

§         Pokaż gdzie pajacyk ma głowę

§         Pokaż gdzie pajacyk ma nogi

§         Pokaż gdzie pajacyk ma oczy

§         Pokaż gdzie pajacyk ma uszy

  1. Pajacyk postanowił przed przyjściem gości zmienić wystrój pokoju. Pomóż mu w tym:

o        Badanie rozumienia zdań:

§         Ustaw szafę

§         Wstaw stół

§         Obok stołu postaw krzesła

§         Na ścianie powieś obraz

§         Pomóż pajacykowi przygotować stół

o        Badanie rozumienia dłuższych wypowiedzi w formie poleceń

§         Na stole postaw tort i miód a wazon z kwiatami na półce

§         Krzesła ozdób balonikami , a na obrusie przypnij gwiazdki

  1. Na umówioną godzinę przyszły misie. Przyniosły pajacykowi prezenty. Po poczęstunku wszyscy poszli na plac zabaw. Bawili się wspaniale.

o        Praca z ilustracją

§         Wskaż misia stojącego obok huśtawki i trzymającego baloniki

§         Wskaż chłopca który przygląda się żabce skaczącej w trawie

§         Proszę pokaż misia  stojącego obok piaskownicy, trzymającego w ręce wiaderko

§         Wskaż chmurkę ukrytą za słońcem

§         Misie podziękowały za wspaniałą zabawę. Wyruszyły do domu.

  1. Badanie rozumienia zdań nielogicznych

o        Nauczyciel zadaje dziecku pytanie:

§         Czy to prawda, że misie później mogły iść poszły do ciemnego lasu?

§         Do lasu w którym rosną drzewa?

§         Do lasu w którym trawa jest biała?

§         Do lasu w którym rosną grzyby?

§         Do lasu w którym nie ma drzew?

  1. Zmęczone misie pokonały połowę drogi, usiadły pod drzewem.

o        Rozróżnianie zdań podobnych:

§         Nie były zmęczone ale usiadły pod drzewem

§         Misie zmęczyły się i usiadły pod drzewem

o        Badanie rozumienia form fleksyjnych:

§         Pomóż misiom ubrać się. Dopasuj płaszcze, kalosze, parasol

o        Badanie rozumienia form wyrażających stosunki przestrzenne:

§         Popatrz oto dom misiów

§         Dorysuj na obrazku dym z komina

§         W oknach firanki

§         Po prawej stronie domu drzewo, a po lewej płotek

§         Nad domem słońce i chmurę

§         Przy drodze kwiatki

o        Badanie rozumienia treści opowiadania

§         Nauczyciel czyta opowiadanie, następnie zadaje dziecku pytania wysnute z wysłuchanej treści opowiadania
Wieczorem misie usiadły do dobranocki. Poznały przygodę jeża, wrony i zająca. Wszystkie zwierzęta kłóciły się o jedno znalezione jabłko. Spór usłyszał miś - niedźwiadek i postanowił im pomóc. Kazał podzielić jabłko na równe części. Zwierzęta posłuchały gościa. Każdy z nich zjadł swój kawałek i wszyscy byli zadowoleni, bo niedźwiedź wydał sprawiedliwy wyrok i nikogo nie skrzywdził

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rady na odpady



Turniej wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, scenariusz do wykorzystania w ramach programu edukacji ekologicznej.

Cele:

dziecko:

·         potrafi wykorzystać i przekazać posiadaną wiedzę przyrodniczą

·         czuje się odpowiedzialne za stan przyrody

·         podejmuje rywalizację: cieszy się ze zwycięstwa, potrafi pogodzić się z porażką

·         umie współpracować w zespole

Pomoce do zajęć:

·         kwiatki - punkty, które będą wręczane drużynom za prawidłowe odpowiedzi

·         tabliczki dla komisji z punktami od 0 do 3

·         tabliczki dla drużyn (zielona – oznaczająca prawdę, czarna – fałsz)

·         puzzle z obrazkami o tematyce przyrodniczej

·         kartony i mazaki

Przebieg zajęć:

Dzieci siedzą przy stolikach, zgromadzone w czterech drużynach: żółta, czerwona, zielona, niebieska.

Wstęp:

Zapoznanie dzieci ze słowami i melodią piosenki "Czysta Ziemia" ze szczególnym zwróceniem uwagi na refren.

Piosenka "CZYSTA ZIEMIA"

Czysta rzeka, czysta łąka, czyste lasy i powietrze
Co dzień myślę o tym, żeby świat nasz zmienił się na lepsze.
Więc szuru – buru, mydło łap, czystą wodę lej,
W kąpieli ciepłej chlap, chlap, chlap, brud znika że hej!

Bo Ziemia czysta musi być to chyba każdy wie
Bo czystym być, to zdrowym być, sprzątać więc dziś chcę.

Sprzątać się nie boję wcale, żaden śmieć mi nie jest straszny.
I na co dzień i na galę świat ma czysty być i jasny.
Więc szuru – buru, mydło łap, czystą wodę lej,
W kąpieli ciepłej chlap, chlap, chlap, brud znika że hej!

Bo Ziemia czysta musi być to chyba każdy wie
Bo czystym być, to zdrowym być, sprzątać więc dziś chcę.

Zaproszenie do wspólnego zaśpiewania piosenki.

Przebieg konkursu

I konkurencja: „SPRAWDŹ, CO WIESZ...”
Drużyna wybiera pytanie od nr 1 do 15, uzgadnia odpowiedź i w ciągu minuty udziela odpowiedzi. Każda drużyna odpowiada na 3 pytania.
Komisja przyznaje punkty w postaci kwiatków: pełna odpowiedź 2 pkt, niepełna odpowiedź 1 pkt, brak odpowiedzi lub błędna odpowiedź 0 pkt.

Zestaw pytań:

o        Jak kukułka opiekuje się swoimi pisklętami? ( Kukułka nie opiekuje się swoimi pisklętami. Swoje jaja podrzuca do innych gniazd)

o        Wyjaśnij pojęcie „park narodowy”. (Park narodowy to wyznaczony teren, na którym znajdują się unikalne gatunki roślin, zwierząt, a także piękne krajobrazy)

o        Dlaczego powinniśmy chronić lasy? (Lasy zapewniają świeże powietrze niezbędne do życia, są schronieniem dla dzikich zwierząt, dostarczają grzybów, owoców leśnych, drewna i zatrzymują wilgoć)

o        Masz stare książki, gazety - co z nimi zrobisz i dlaczego? (Oddam na makulaturę, bo w ten sposób oszczędzam las.)

o        Kiedy obchodzimy „Światowy Dzień Ziemi”? (22 kwietnia)

o        Wymień 3 ptaki powracające wiosną do Polski. (Bocian, skowronek, słowik, jaskółka, szpak)

o        Wymień nazwy 5 wiosennych kwiatów (przebiśnieg, krokus, pierwiosnek,  tulipan, kaczeniec, żonkil...)

o        Jakie surowce oddajemy do punktu skupu surowców wtórnych? Wymień przynajmniej 3.(makulatura, aluminium, plastik, kardridże, tonery, złom metalowy)

o        Co to jest ,,makulatura”? (przeczytane, zapisane książki, gazety, zeszyty, opakowania po różnych produktach... Każdy, już wykorzystany papier)

o        Opisz drogę śmiecia poczynając od Twojego kosza na śmieci w domu (kosz – śmietnik – samochód przedsiębiorstwa oczyszczania miasta – wysypisko)

o        Co to jest ,,recykling”? (odzyskiwanie i powtórne wykorzystanie produktów)

o        Co to jest ,,ekologia”? (nauka o ochronie środowiska)

o        Jak nazywa się człowiek, który niszczy przyrodę? (wandal)

o        Jakie znasz dary Ziemi? (węgiel, glina, wiklina, kwiaty, zioła, grzyby...)

o        Kto dba o porządek w mieście? (przedsiębiorstwo oczyszczania miasta, sprzątaczki)

Wszyscy śpiewają:

Bo Ziemia czysta musi być to chyba każdy wie

Bo czystym być, to zdrowym być, sprzątać więc dziś chcę.

II konkurencja:  SEGREGACJA ŚMIECI

Zadanie 1: Każdy z zespołów otrzymuje kartkę z rysunkami różnych przedmiotów i pojemnikami na odpady. Zadaniem dzieci jest prawidłowe pokolorowanie pojemników na  i ,,wrzucenie” do nich odpowiednich przedmiotów. Zadanie za 2 pkt.

Zadanie 2: Koło drużyn leżą przedmioty. W odpowiedniej odległości znajdują się kartony z napisami: makulatura, szkło, metal, plastik. Dzieci muszą  jak najszybciej wrzucić odpady do odpowiednich pojemników. Maksymalnie można uzyskać 4 punkty (za każdy prawidłowo posegregowany materiał – 1 pkt)

III konkurencja: „NAJPIĘKNIEJSZE PRZYRODNICZE ZAKĄTKI”

Układanie puzzli wykonanych z ilustracji lub zdjęć przyrodniczych. Zespół losuje kopertę z zadaniem. W ciągu pięciu minut ma ułożyć cały obrazek i opowiedzieć, co przedstawia.

Wszyscy śpiewają:

Bo Ziemia czysta musi być to chyba każdy wie
Bo czystym być, to zdrowym być, sprzątać więc dziś chcę.

IV konkurencja:  „ KRÓL ZAGADEK”

Każda drużyna ma za zadanie rozwiązać dwie zagadki- wybierając je losowo od nr 1 do nr 10. Za prawidłowe rozwiązanie zagadki można otrzymać 1 pkt.

Zestaw zagadek:

o        Wzbija się wysoko w górę, mówią, że jest ptaków królem. (orzeł)

o...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin