przeżywanie orgazmu.docx

(16 KB) Pobierz

Przeżywanie orgazmu

Orgazm jest tak przejmującym odczuciem, że mało kto kontroluje dokładnie, co się wówczas dzieje z jego ciałem. Kiedy Masters i Johnson wydali w 1966 r. swą pierwszą książkę, Human Sexual Response, wywołali spore zaskoczenie, definiując w niej cztery fazy reakcji seksualnych (podniecenie, plateau, orgazm i odprężenie) i pisząc o możliwości osiągania przez kobiety orgazmów wielokrotnych. Mimo wielu różnic w budowie ciała kobiecego i męskiego, fazy pobudzenia seksualnego są u obu płci bardzo podobne.

Faza podniecenia. U mężczyzn najoczywistszym objawem podniecenia jest erekcja. Około 40% z nich doświadcza ponadto erekcji sutków. Skóra worka mosznowego kurczy się, wskutek czego jądra przysuwają się bliżej ciała. U kobiet pojawia się śluz w pochwie. Wargi sromowe powiększają się nieco i rozsuwają, odsłaniając otwór pochwy. Łechtaczka powiększa się, a sutki sztywnieją. Często powiększają się piersi. Wewnątrz pochwa rozszerza się, jej ściany ciemnieją. Szyjka macicy i macica przesuwają się ku górze.
Faza plateau. W fazie tej, nazwanej tak od poziomego przebiegu krzywej na wykresie (plateau po francusku oznacza płaskowyż), członek staje się sztywniejszy, powiększa się jego główka oraz jądra. U niektórych mężczyzn pojawia się płyn przedejakulacyjny, a u mniej więcej co czwartego zaróżowienie seksualne. U kobiety ściany pochwy obrzmiewają i stają się grubsze, zwłaszcza w okolicy wejścia, co pozwala na ściślejszy kontakt z penisem. Trwa wydzielanie śluzu. Macica usztywnia się i unosi. Powiększona łechtaczka obniża się w kierunku wejścia do pochwy. Brodawki piersiowe twardnieją, a piersi powiększają się.
Orgazm mężczyzny przebiega w dwóch etapach. W pierwszym niekontrolowane skurcze mięśni pompują nasienie do cewki moczowej (rurki biegnącej wzdłuż członka). Cewka rozszerza się i mężczyzna czuje zbliżający się wytrysk. W drugim etapie następują skurcze cewki i wytrysk nasienia na zewnątrz. U kobiet mięśnie również ulegają mimowolnym skurczom. Kilka pierwszych jest bardzo intensywnych, następne już nieco mniej, a odstęp czasowy między jednym a drugim wydłuża się. Intensywność orgazmu zależy od siły skurczów.
Odprężenie. U mężczyzn członek, jądra, moszna i sutki szybko powracają do stanu normalnego. Wszyscy mężczyźni wchodzą w okres refrakcyjny, w którym wytrysk jest niemożliwy. Czas trwania tego okresu jest zróżnicowany i waha się od kilku minut do nawet jednego dnia. U kobiet łechtaczka po kilku sekundach powraca do pierwotnej pozycji, ale dopiero po kilku minutach zmniejsza się do wielkości sprzed stosunku. Pochwa kurczy się, a macica i jej szyjka powracają do początkowych pozycji. Również piersi i sutki przyjmują normalną wielkość i kształt.

http://www.moge.pl/erotyka/images/linia.jpg
MODEL TRÓJFAZOWY

Seksuolog, Helen Singer Kaplan, zaproponowała alternatywny model faz pobudzenia seksualnego. Jej zdaniem cztery fazy w modelu Mastersa-Johnson wydają się nierozerwalnie ze sobą powiązane, dlatego wygodniej byłoby wyróżnić trzy całkowicie od siebie niezależne etapy przeżywane przez partnerów wspólnie lub osobno. Są to: pożądanie - zarówno psychiczne, jak i fizyczne; podniecenie, które ma miejsce, gdy pojawia się stan pobudzenia fizycznego, oraz orgazm, obejmujący także odprężenie.

http://www.moge.pl/erotyka/images/linia.jpg
ORGAZM RÓWNOCZESNY

W latach 50. i 60. zapanowała moda na osiąganie orgazmów równocześnie przez oboje partnerów. Miało im to w teorii zapewniać wyjątkowe przeżycia ze względu na wspólne doznania. Wielu ludzi odczuwa jednak orgazm niezwykle intensywnie i nie zwraca uwagi na to, co dzieje się z partnerem. Dla niektórych par wspólne szczytowanie jest tak trudne do osiągnięcia, że cierpi na tym ich współżycie. Chcąc przeżyć równoczesny orgazm - o ile to możliwe - mężczyzna powinien powstrzymywać się, dopóki jego partnerka nie osiągnie orgazmu.

http://www.moge.pl/erotyka/images/linia.jpg
PO ORGAZMIE

U mężczyzny po orgazmie następuje okres refrakcji (niewrażliwość na bodźce), w którym jest niezdolny do osiągnięcia kolejnej erekcji i szczytowania. Czasem stan ten trwa tylko kilka minut, ale częściej około pół godziny (a nawet kilka godzin). Zupełnie inaczej zachowują się kobiety, które mogą niekiedy w krótkich odstępach czasu przeżywać orgazm wielokrotnie, a ich pobudzenie nigdy nie spada wówczas poniżej poziomu plateau.
Podczas orgazmu kobiety niekontrolowane skurcze rozładowują napięcie mięśni i uwalniają krew zgromadzoną w pobudzonych genitaliach. Orgazm jest odczuciem bardzo indywidualnym, ale większość kobiet opisuje go jako uczucie ciepła rozprzestrzeniającego się od łechtaczki na całe ciało. Zdaniem niektórych kobiet, najsilniejsze orgazmy są doznaniem niemal obezwładniającym, ale na ogół przeżywa się je znacznie mniej intensywnie.
Orgazm mężczyzny trwa tylko kilka sekund, ale w jego trakcie większość mężczyzn rejestruje trzy wyraźne doznania. Pompowane do cewki moczowej nasienie wywołuje wrażenie ciepła i pulsowania członka oraz prostaty. Następnie mężczyzna czuje przepływające przez członek nasienie, co jest dla niego zwykle najprzyjemniejszą fazą orgazmu. Na koniec odczuwa wytrysk ciepłego nasienia na zewnątrz.

http://www.moge.pl/erotyka/images/linia.jpg
CZĘSTOTLIWOŚĆ ORGAZMÓW

Chociaż wiele kobiet regularnie przeżywa orgazm, istnieje grupa 18% przedstawicielek płci pięknej, które nie mogą się tym poszczycić. Jednak w praktyce wiele z nich uczy się, w jaki sposób osiągnąć szczytowanie przy pomocy stymulacji łechtaczki. Szanse kobiety na przeżycie orgazmu wzrastają wprost proporcjonalnie do czasu, w którym poznaje ona swe reakcje seksualne. Znani seksuolodzy Alfred Kinsey i Shere Hite wykazali - w sondażach przeprowadzanych niezależnie od siebie - że o ile 29% kobiet regularnie doświadcza rozkoszy płynącej z orgazmu podczas stosunku, 82% doznaje takiego samego uczucia, poddając się autostymulacji.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin