Budowa mostu.doc

(1378 KB) Pobierz
Budowa mostu

Materiał edukacyjny rozdawany bezpłatnie w ramach szkolenia.

Budowa mostu

 

  

Ten projekt posiada podstawową zaletę: brak filarów zanurzonych w wodzie. Może być stosowany na obozach gdy używamy sprzętu pływającego. Można bez problemu pod nim przepłynąć. A poza tym, komfort budowy takiego mostu jest o wiele większy gdyż budując nie stoi się w wodzie.

 

Na początek wybieramy miejsce na nasz most. Po obu stronach rzeki budujemy z grubych bali "odwrócone V". Na końcówkach zawiązujemy liny a w ziemi robimy doły na "nogi" naszej V-ki. Doły te wykładamy kamieniami i ścinkami z budowy.

W podnoszeniu do pionu V-ek biorą udział ekipy po obu stronach rzeki. Podnoszenie można ułatwić sobie rogatkami podstawianymi pod żerdki. Celem jest podniesienie V-ki do pionu i nieznaczne opuszczenie jej w stronę rzeki. Optymalny kąt nachylenia tej części to 45°. Ważniejszą rolę ma ekipa z brzegu na którym V-ka jest ustawiana, musi ona zablokować liny o drzewa lub specjalnie wbite pale. Dla pewności trzeba także przywiązać liny podtrzymujące do środka żerdek tworzących V-kę

Po ustabilizowaniu V-ki przywiązuje się do niej szczebelki. Tylko pierwszy i ostatni należy przymocować na zacios, a najlepiej dodatkowo na śrubę. Resztę można tylko przywiązać - późnie zostaną zdjęte. Analogicznie trzeba zrobić po drugiej stronie.

Teraz umieszczamy poziomą żerdkę łączącą obie V-ki. Jest to bardzo ważny moment. Połączenie musi być wykone bardzo starannie gdyż tam będą działać początkowo największe siły. Teraz możemy odwiązać liny i przetestować stabilność konstrukcji.

 Z takiego rusztowania na linkach spuszczamy poziome żerdki tworzące trap. Długość linek pozwoli wymierzyć długość konstrukcji nośnej dla trapu. Poziom trapu musi być wyższy niż poziom brzegu. Dołączamy żerdki łączące trap z brzegiem oraz wzmocnienia idące od tych żerdek do środka V-ek.

 

 

 

 

 

Teraz czas na najżmudniejszą robotę- wykonanie poszycia trapu. Jeżeli dobrze zorganizujecie robotę nie będzie z tym problemów. Most może się troszkę chwiać ale przecież w tym momencie nie jest jeszcze skończony.

 

Porządne barierki łączące wszystkie pionowe składowe mostu doskonale go stabilizują.

 

Zadbajcie o estetykę mostu. Obetnijcie krótko końcówki sznurka. Śruby poodkręcajcie kilkoma nakrętkami. Okorujcie poręcze. Dobrze wykończony most będzie Was bardziej cieszył

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin