skrót do finansów.docx

(14 KB) Pobierz

Rynek finansowy

Państwo reguluje i kontroluje trasakcje i  samo je zawiera. Współczesne państwa chcą wpływać na sytuacje gospodarcza za pomocą narzedzi polityki makroekonomicznej.

Ustawa nr 1.

Art. 1. Organizacja i tryb nadzoru ; art. 2. Knf jest organem nadzorującym r.kap. i r.inst.fin. art. 3. Cele knf: prawidłowe funkcjonowanie, ubezpieczeń. Obrotu i ochrona uczesz.

Ustawa nr 2.

Art. 1. Zasady, tryb, warunki podejmowania iprowadzenia działalności obrotu pap.wart. ; prawa i obowiązki uczestnikow; art. 2 . jakie sa inst..

Ustawa nr 3.

Art. 1. Zasady i warunki dokonywania oferty publicznej pap.wart.; prowadzenia subskrypcji lub ich sprzedaz; obowiązki emitentów. ;  art. 4. Obrot pierwotny i wtorny; emitenci i wprowadzajacy.

Rynek pieniężny

Dokonuje się oeracji otwartego rynku, czyli kupowanie bądź sprzedawanie przez bank centr. Krtokook. Pap.wart. w celu zwiekszenia/ zmiejszenia rezerwy systemu bankowego

Rynek hurtowy

Termin zapadalności od 7 do 364dni; emisje pap.wart. sa przeprowadzane w imieniu i na rzecz emitenta przez agenta emisji, którym z reguly jest bank lub znacznie rzadziej biuro maklerskie.

Rynek detaliczny

Polega na realizacji transakcji niewielkiej ilości, mala ilczba kontrahentow.

Rynek pierwotny

Emitenci lub subemitenci usługowi proponują nabycie pap.wart. nowej emisji. W ten sposób spółka pozyskuje środki na realizację zaplanowanych przedsięwzięć lub rozwój.

Rynek wtórny

Transakcje kupna/sprzedazy pap.wart. sa zawierane miedzy inwestorami. Jest uzupełnieniem rynku pierwotnego. Charakteryzuje się tym, iż nie nastepuje zasilanie emitenta pap. Wart. w kapitał.

 

Rynek publiczny

Emitent bądź inny podmiot sklada co najmniej 100 osobom lub nieoznaczonemu adresatowi oferte nabycia pap.wart. emitent zapewnia wszystkim jednakowe warunki do nabycia pap.wart. oraz ujawnic swoja sytuacja prawna i finansowa, tak aby mogli oni podjac decyzje inwestowania przy pelnej wiedzy.

Rynek niepubliczny

Jest to rynek prywatny. Zawiera się tu transakcje indywidualne między emitentami i inwestorami lub tylko miedzy inwestorami. Sa one zawierane w sposób niewystandaryzowany z zachowaniem ogólnych przepisów prawa, w szczególności kodeksu spółek handlowych lub ustaw obligacjach. Płynność jest niska co może powodowac trudności wyjscia z inwestycji lub jego niemożność.

3 bardzo wazne zasady narybku kapitalowym

a) Każdy inwestor powinien mieć takie same możliwości do dotarcia do info o spolkach, których akcje i obligacje sa notowane na gieldach. Na podst tych info podejmuja decyzje –kupic/sprzedac- . jeśli ktos ma szybsze info może to wykorzystac na swoja korzysc, bo wie jak inni się zaachowaja jak dostana takie info. Dlatego spolki musza niezwłocznie dostarczac na rynek wiele info.

b) centralizacja. Zlecenia składają tysiące inwestorow i dzieki temu kształtują się kursy pap.wart. najlepiej oddajace opinie inwestorow. Nie daloby się tego osiągnąć gdyby inwestorzy probowali dogadywac się miedzy soba indywidualnie.

c)dematerializacja. Instrumenty finansowe nie istnieja w formie fizycznej. Kiedys zarówno akcje jak i obligacje mialy postac papierowych dokumentow. Dzis istnieja one tylko w formie zapisow na rachunkach inwestorow prowadzonych przez domy maklerskie lub banki.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin