Jeż.docx

(15 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć

na podst. książki Katarzyny Kotowskiej "Jeż"

dla dzieci z edukacji wczesnoszkolnej

Cele zajęć:

1. Umiejętność odczuwania i wyrażania swoich uczuć.

2. Rozbudzanie wrażliwości i empatii u dzieci.

3. Rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia.

4. Tworzenie klimatu, bezpieczeństwa i zaufania w grupie.

Metody pracy:

zabawa integracyjna, praca z tekstem, obserwacja, zajęcia praktyczne, drama,

pokaz.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa integracyjna- Zapamiętywanie imion.

Przebieg: Uczestnicy siedzą w kręgu, twarzą do środka. Osoba prowadząca podaje swoje imię, a następnie podaje imię osoby siedzącej po jej lewej stronie. Kolejna osoba wypowiada swoje imię, a następnie imię sąsiada po lewej stronie. Zabawa kończy się w momencie, kiedy każda osoba powie swoje imię i imię sąsiada siedzącego po lewej stronie.

2. Na środku sali są rozłożone zdjęcia przedstawiające szczęśliwe rodziny. Uczestnicy oglądają zdjęcia. Następnie prowadzący zadaje pytanie - Co czujesz patrząc na te zdjęcia? Nazwij uczucia i napisz na serduszku(dzieci otrzymują różnokolorowe serduszka).Prowadząca wywiesza nazwy uczuć na tablicy. W czasie wykonywania polecenia przez dzieci można włączyć piosenkę o rodzinie (np. piosenki Majki Jeżowskiej).

3. Uczestnicy układają serduszka z nazwami uczuć wokół rozłożonych zdjęć. Prowadząca lub chętne osoby z grupy odczytują nazwy uczuć napisane na serduszkach ( jeśli dziecko nie chce ujawnić swoich uczuć, kładzie serduszko odwrotnie). Następnie dzieci segregują serduszka z napisanymi uczuciami. Których serduszek jest najwięcej?

4. Następnie dzielimy uczestników na grupy 4-5 osobowe. Dzieci w grupach przydzielają sobie role jakie chcą pełnić w rodzinie (mama, tata, dzieci, dziadkowie)
i przyklejają sobie wizytówki z rolami. Prowadzący rozdaje każdej grupie kartki
z poleceniem odegrania określonej scenki. Pozostali uczestnicy odgadują tytuł odgrywanej scenki.

Proponowane tytuły scenek: "Rodzina na zakupach", "Jak rodzina spędza wolny czas", "Codzienne obowiązki rodziny", "Przygotowania do świąt", "Rodzina na wakacjach".

5. Uczestnicy siedzą w kręgu. Przedstawienie innej rodziny na podstawie książki K. Kotowskiej pt. "Jeż" (osoba prowadząca pokazuje dzieciom książkę).

Czytanie dzieciom fragmentu książki.

.........,, I wtedy przyprowadzono chłopczyka. Kiedy kobieta i mężczyzna go ujrzeli, zdziwili się i przestraszyli-mały chłopiec o niebieskich oczach miał całe ciało pokryte kolcami jak jeż. Pomyśleli, że zaszła jakaś straszna pomyłka, bo to na pewno nie było ich dziecko-nie mogli przecież mieć synka jeża. A gdy chłopiec powoli podszedł do nich, kobieta wyciągnęła rękę, a on złapał ją za palec. I kobieta zrozumiała, że nie można odtrącić jego ręki.

Chłopiec-jeż zaczął strasznie płakać i nikt nie mógł go uspokoić. Kobieta wzięła go za rękę i przytuliła, a on przestał płakać i zasnął. Następnego ranka kobieta
i mężczyzna zabrali chłopca do domu".

 6 . Prowadząca pokazuje dzieciom chłopca-jeża, przy czym zwraca uwagę na ciało pokryte kolcami (chłopiec-jeż, praca wykonana z plasteliny z przytwierdzonymi kolcami). Następnie stawia chłopca-jeża w środku kręgu.

 7. Czytanie następnego fragmentu książki....,, Mieszkałem w dużym szarym domu, ale bałem się tam mieszkać. Te panie były miłe, ale obce. Chociaż opiekowały się nami jak umiały, dzieci były smutne.

 8. Dzieci siedząc w kręgu mają dokończyć zdanie:

,,Gdy dotykam kolców, czuję................................................................................

( mogą wykorzystać nazwy uczuć wywieszone na tablicy).

Pierwszy uczestnik dostaje od prowadzącej coś kolczastego i przekazuje następnej osobie. Zabawa kończy się w momencie, kiedy każde dziecko wypowie się kończąc zdanie.

 9 . Prowadząca czyta kolejny fragment książki .......,, Na początku było im wszystkim trudno. Chłopiec-jeż znalazł się w nowym świecie i potrzebował czasu, by się poczuć bezpiecznie. Trudno też było go przytulać i głaskać, bo chłopiec-jeż nie był do tego przyzwyczajony i kłuł niemiłosiernie. Mężczyzna mówił do kobiety.

-Powinnaś bardziej uważać! Zobacz jesteś taka pokłuta.

-To nic zagoi się-mówiła kobieta.

-Wszystkie dzieci potrzebują przytulania. Widzisz, jak Piotruś to lubi! Zresztą spójrz od głaskania trochę zmiękły mu kolce!

W styczniu chłopiec-jeż bał się odezwać na spacerze, nie chciał oddalać się od domu i często płakał. W lutym przestał bać się kotów, nauczył się wielu słów
i z ciekawością poznawał świat. W marcu nabrał więcej pewności siebie i często się uśmiechał. Kobieta wreszcie odważyła się powiedzieć do niego:

-Synku! Zdziwiła się, bo kilka kolców odpadło.

 10. Odklejanie kilku kolców u chłopca-jeża. Prowadząca prosi chętne dzieci
o odklejenie kilku kolców.

11 . Czytanie następnego fragmentu........,, Nadeszła wiosna. Tatuś nauczył Piotrusia jeździć na rowerze. Piotruś przytulał się do rodziców i nie pozwalał im odejść na krok.

-Kochamy go, to nasz synek! -powiedzieli mama i tata.

-I tak jest najpiękniejszy na świecie!- dodała jeszcze mama.

Odpadły kolejne kolce."

12. Odklejenie następnych kolców u chłopca-jeża. Prowadząca prosi kolejne dzieci o odklejenie kilku kolców.

 13. Prowadząca czyta dalej .....,, Przyszło lato. Synek chlapał się w wodzie i bawił błotkiem. Był tym zachwycony. Ale w nocy ciągle budził się z krzykiem, a gdy mama biegła do niego, odpychał ją i kłuł. Na szczęście kolców po trochu ubywało."

 14. Odklejenie kolejnych kolców.

 15 . Czytanie dalej ........,,Jesienią zbieraliśmy grzyby. Piotruś bawił się jarzębiną
i kasztanami. Przez całe noce mama musiała trzymać go za rękę.

Któregoś dnia zapytał ją :

  Czy płakałaś, jak mnie nie było ?

  Tak bardzo płakałam. Tata też płakał. Ale teraz się cieszymy, bo jesteś z nami. Tego dnia znikło wiele kolców."

16. Odklejanie kolców.

17. Prowadząca czyta ... ,, Nastała zima. Palili ogień w kominku. Był śnieg i sanki,
i Boże Narodzenie. Mama upiekła tort i powiedziała.

  Dzisiaj mamy święto naszej rodziny. Mija właśnie rok, odkąd jesteśmy razem.-Mama przytuliła go mocno.

Wreszcie ociepliło się i ptaki śpiewały, że idzie wiosna. Bardzo cię kocham, synku- powiedziała mama.

  Wiem - rzekł Piotruś.

W nocy obudził się, ale nie płakał jak zwykle, tylko zawołał :

  Mamo!

Pierwszy raz w nocy zawołał ,, mamo". Po kolcach nie było ani śladu.

 18 . Odklejenie pozostałych kolców.

 19. Prowadząca pierwszemu dziecku siedzącemu w kręgu daje do ręki coś małego
i puchatego. Zadaniem każdego dziecka jest dokończyć zdanie.

Kiedy dotykam tego, czuję.........................................................................

( można wykorzystać nazwy uczuć wywieszone na tablicy)

20. Podszumowanie zajęć. Prowadząca pyta dzieci:

Co w tej książce było ciepłe i puchate? (miłość, radość, szczęście, bezpieczeństwo itp.)

A co było zimne i kolczaste? (złość, ból, cierpienie, smutek itp.)

Rozdajemy sobie teraz ciepłe i puchate. Dzieci podchodzą do siebie i mówią:

,,Chciałem(am) Ci dać ciepłe i puchate". lub ,,Nie chcę , abyś dostał(ła) zimne
i kolczaste.

 21 .Zakończenie zajęć.

,,Nie patrzcie oczami, bo oczy nie wszystko widzą i mogą was zawieść. Patrzcie sercem, serce się nie pomyli." Podarujcie dzisiaj rodzicom c

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin