CO TO JEST AGRESJA.doc

(34 KB) Pobierz

Konspekt lekcji wychowawczej dla klasy I

 

TEMAT:  CO TO JEST AGRESJA?

 

CELE LEKCJI:

-          Ukazanie wartości rodziny w życiu człowieka;

Dziecko powinno:

-          znać definicje agresji i  zachowania agresywnego;

-          znać sposoby wyrażania agresji;

-          potrafić odróżnić zachowanie agresywne od nieagresywnego;

-          zrozumieć, iż nie trzeba rozwiązywać problemów przy pomocy zachowań agresywnych;

 

METODY NAUCZANIA:

              -    burza mózgów;

-          dyskusja;

-          praca w grupach;

 

FORMY PRACY:

-          praca zbiorowa;

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-          flamastry;

-          arkusze papieru;

-          arkusze papieru z zdaniami dotyczącymi agresji;

 

Przebieg lekcji:

1.      Część organizacyjna ( sprawy bieżące);

 

I WPROWADZENIE

1.      Pogadanka na temat agresji. Co to jest agresja?(przypomnienie z poprzedniej lekcji); Jakie zachowania nazwalibyście agresywnymi?

 

II ROZWINIĘCIE

1.  Młodzież przedstawia sytuacje, w których zachowuje się agresywnie. Czy znacie z mediów przykłady zachowań agresywnych?

2.      Wspólnie odpowiadamy na pytanie: Co jest przyczyną agresji ?( zapis na tablicy).

-          brak pewności siebie;

-          strach;

-          brak miłości ze strony domu rodzinnego;

-          brak czasu poświęcanego dzieciom przez rodziców;

-          bezradność;

-          osamotnienie;

-          chęć zwrócenia na siebie uwagi;

-          brak akceptacji przez środowisko lub rodzinę;

3.      Nauczyciel opowiada bajkę terapeutyczną o agresji.                             Załącznik nr 1

4.      Uczniowie dzielą się na grupy i otrzymują kartkę ze zdaniami „Co nazywamy agresją?” Zadaniem  ich jest pogrupować zdania na dwie kategorie „AGRESJA” i „BRAK AGRESJI” i zapisać to na otrzymanym arkuszu papieru.        Załącznik nr 2

5.      Wspólne omówienie ćwiczenia. Jak można zapobiegać agresji? (zapis na tablicy)

-          nie być agresywnym w stosunku do ludzi agresywnych;

-          rodzice powinni być umiarkowani w karach cielesnych, ale powinni wskazać wyraźne granice miedzy postępowaniem pozytywnym i negatywnym;

-          poświęcanie czasu dzieciom;

-          rozmowa rodziców z dziećmi;

-          dać dziecku poczucie przynależności do grupy;

6.      Uczniowie w grupach wykonują plakat „Jak zapobiegać agresji ?” wykorzystując wcześniejsze rozwiązania zapisane na tablicy.

 

III PODSUMOWANIE

1.      Nauczyciel podsumowuje zajęcia o zachowaniach agresywnych.

 

 

Opracowała – mgr E. Rycerz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1

 

Bajka nie tylko dla nauczycieli.

 

 

              Był sobie pewnego razu chłopiec o zły charakterze. Jego ojciec dał mu woreczek gwoździ i kazał wbijać po jednym w płot okalający ogród, za każdym razem, kiedy chłopiec straci cierpliwość i się z kimś pokłóci.

              Pierwszego dnia chłopiec wbił w płot trzydzieści siedem gwoździ. W następnych tygodniach nauczył się panować nad sobą i liczba wbijanych gwoździ malała z dnia na dzień – odkrył, że łatwiej jest panować nad sobą niż wbijać gwoździe. Wreszcie nastał dzień, w którym chłopiec nie wbił w płot żadnego gwoździa. Poszedł, więc do ojca i powiedział mu o tym. Wtedy ojciec kazał mu wyciągać z płotu jeden gwóźdź każdego dnia, kiedy nie straci cierpliwości i nie pokłóci się z nikim.

              Mijały dni i w końcu chłopiec mógł powiedzieć ojcu, że wyciągnął z płotu wszystkie gwoździe. Ojciec zaprowadził chłopca do płotu i powiedział:

-          Synu, zachowałeś się dobrze, ale spójrz ile w płocie jest dziur. Płot już nigdy nie będzie taki jak dawniej. Kiedy się z kimś kłócisz i mówisz coś brzydkiego, zostawiasz w nim ranę taką, jak w płocie. Możesz wbić człowiekowi nóż, a potem go wyjąć, ale rana pozostanie. Nieważne ile razy będziesz przepraszał, rana pozostanie. Rana słowna boli, tak samo jak fizyczna.

 

 

Literatura:

1. Haug – Schnabel Gabriele: Agresja w przedszkolu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 2

 

Karta z zadaniami.

 

 

1.      Jarek zabił siostrę, bo mu przeszkadzała oglądać film.

2.      Zosia powtórzyła plotki o Hani trzem koleżankom.

3.      Jacek napisał na murze: „Jurek jest głupi”.

4.      Martyna zabiła mrówkę idącą po ścieżce.

5.      Mariusz rzucał kamieniami w błoto.

6.      Babcia zabiła kurę i ugotowała z niej rosół.

7.      Monika na treningi judo rzuciła Roberta na matę.

8.      Wojtek złamał swoją rakietę tenisową, bo przegrał z Jurkiem.

9.      Asia ze złością waliła ręką w puszkę, gdy mama nie pozwoliła jej pójść na dyskotekę.

10.  Kuba niechcący popchnął kolegę, który ścigał się na rolkach.

11.  Wilk zagryzł owcę pasącą się na hali.

12.  Ilona zabrała list od przyjaciółki i podarła go.

13.  Pielęgniarka zrobiła zastrzyk dziecku, które krzyczało i wyrywało się.

14.  Michał zawiózł chorego psa do weterynarza, aby ten go uśpił.

15.  Marek sfaulował Michała podczas gry w piłkę.

16.  Mama zabiła komara, który siedział jej na ręce.

17.  Dawid złapał motyla, uśpił go i szpilką przypiął w gablocie.

18.  Pies pogryzł dziewczynkę.

19.  Tomek krzyczał głośno ze złości, gdy nikt go nie słyszał.

20.  Tomek wydrapał nożem w ławce rysunki i napisy.

21.  Andrzej powiedział do brata: „Ty idioto!”.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin