SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DATA: 17.01.2008
GRUPA: II
TEMAT KOMPLEKSOWY: „W KARNAWALE CZAS NA BALE”
TEMAT DNIA: „TAŃCZYMY WESOŁO”
1. Nauka wiersza D. Gellner „Dziki taniec”,
2. Estetyczne wykonywanie dowolną techniką masek karnawałowych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Rozwijanie myślenia i pamięci odtwórczej,
2. Doskonalenie spostrzegawczości,
3. Kształtowanie sprawności wzrokowo – ruchowo – słuchowej.
METODA:
- Elementy metod Pedagogiki Zabawy,
- Rytmika wg Dalcroza,
- Elementy metody Freneta,
- K. Orffa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p.
SYTUACJA EDUKACYJNA
CEL OPERACYJNY
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
1.
Powitanie: Zabawa na dobry początek z balonikiem wg Pedagogiki zabawy „Proszę podaj swoje dłonie”.
Integruje się z grupą.
Balon, nagranie cd
2.
Wprowadzanie w temat zajęć: Składanie puzzli na tablicy. Opowiadanie za co przebrały się dzieci na bal.
Składa puzzle.
Opisuje stroje osób na balu.
Puzzle obrazkowe
3.
Recytacja przez nauczyciela wiersza D. Gellner „Dziki taniec”.
Nauczyciel recytuje wiersz przebrany za dziewczynkę tańczącą na balu.
Słucha z zaciekawieniem tekstu wiersza
Sukienka z gazety, koraliki, kapelusz, koronkowa różą
4.
Rozmowa na temat treści wiersza:
- O czym opowiadał wiersz?
- Jaki to był taniec?
- Jakie części ciała tańczyły taniec?
- Jakie części garderoby tańczyły taniec?
Wypowiada się całym zdaniem
5.
Nauka wiersza „ Dziki taniec” poprzez rytmizowanie tekstu wiersza na balonie.
Wystukuje rytm wiersza na balonie
Baloniki dla każdego dziecka
6.
Wykonanie w parach (chłopiec i dziewczynka) na tle recytacji wiersza „ Dziki taniec” spódnicy oraz kapelusza z gazet
Projektuje stroje z gazet
Gazety
7.
Interpretacja ruchowa w zaprojektowanych strojach do wiersza „Dziki taniec”
Interpretuje ruchem tekst wiersza dziki taniec
Zaprojektowane stroje
8.
Słuchanie i wybór melodii odpowiedniej do tekstu wiersza
Wybiera melodię odpowiadającą tematowi wiersza
Nagranie cd
9.
Interpretacja ruchowa treści wiersza do wybranej muzyki
Porusza się w rytm muzyki
10.
Ćwiczenia oddechowe „Balonik”.
Dzieci leżą swobodnie na plecach, ręce złożone na przeponie (baloniki). Podczas głębokiego, dość szybkiego wdechu „Baloniki” napełniają się powietrzem. Na dany znak- długi wydech na głosce ssss... (powietrze z sykiem uchodzi z dziurawego balonika)
Reguluje siłę wdechu i wydechu
11.
Recytacja wiersza przez :
-dziewczynki
-chłopców
-chętne dzieci
Recytuje tekst wiersza
12.
Wykonanie masek karnawałowych- swobodny wybór techniki.
Prezentacja gotowych masek oraz omówienie sposobu wykonania.
Samodzielnie wybiera technikę wykonania maski karnawałowej
Cekiny, piórka, kulki z bibuły, plastelina
13.
Porządkowanie miejsca pracy
Sprząta miejsce swojej pracy
14.
Rewia masek. Prezentowanie wykonanych masek na tle muzyki „Karnawał zwierząt”
Prezentuje wykonaną maskę.
Odczuwa zadowolenie z efektów własnej pracy.
Samodzielnie wykonane maski, nagranie cd
To jest taniec!
Taniec dziki!
Tańczy grzywka!
I kucyki!
Tańczą ręce!
Tańczy głowa!
I sukienka kolorowa.
Koraliki! I buciki!
Tańczą taniec!
W oczach taniec mam
I w uszach,
i na czubku
kapelusza.
I w kieszeni-
tej dziurawej.
W nodze lewej!
W nodze prawej!
W palcu małym!
W palcu dużym!
W koronkowej
złotej róży!
I gdzie jeszcze?
Zapomniałam.
Bo się strasznie
zasapałam!
3
Asiczka883