Urządzenia gospodarstwa domowego.doc

(33 KB) Pobierz
Urządzenia gospodarstwa domowego

                 Urządzenia gospodarstwa domowego.

 

1.      Wady i zalety mechanizacji i elektronizacji gospodarstwa domowego:

·       Zalety:

- im więcej elektroniki tym wygodniej się żyje, tzn. im bardziej wymyślne urządzenia tym człowiek jest bardziej szczęśliwy, ponieważ mniej ma pracy.

- Większa oszczędność czasu

·       Wady:

- Większość urządzeń szybko się psuje,

- Wyższe rachunki za prąd

 

2.      Konstrukcje wybranych urządzeń gospodarstwa domowego:

·       Lodówka:

Lodówka służy do przechowywania żywności w gospodarstwach domowych i sklepach. Lodówka posiada także przedział temperaturze poniżej 0°C, czyli zamrażalniku. W lodówce chłodzenie odbywa się za pomocą chłodniczego urządzenia absorpcyjnego lub sprężarkowego. W lodówce ciecz zwana czynnikiem chłodniczym (płyn parujący przy niskiej temperaturze) pobiera ciepło z chłodzonego otoczenia przechodzi przez parownik (powyginana esowato rurka). Parownik jest najzimniejszą częścią lodówki, zwykle umieszcza się go w zamrażalniku. Większość domowych lodówek to chłodziarki sprężarkowe. Chłodziarka sprężarkowa wyposażona jest w sprężarkę napędzaną silnikiem elektrycznym, który zmusza czynnik chłodzący do krążenia w obiegu. Sprężarka zwykle tłokowa przetłacza parę czynnika chłodniczego do skraplacza, w którym para skrapla się oddając ciepło, następnie czynnik paruje pobierając ciepło od chłodzonych produktów. Niepożądanemu podnoszeniu się temperatury w lodówce zapobiega zainstalowany w niej termostat, który włącza agregat, gdy temperatura podnosi się i wyłącza go, gdy za bardzo spada. Tym samym powoduje, że lodówka nie pracuje na okrągło, przez co zmniejsza się zużycie energii elektrycznej. Lodówka musi być wyizolowana termicznie. Ciepło z zewnątrz nie może się dostać do wnętrza lodówki. Ciepło dostające się do środka lodówki powodowałoby włączenie przez termostat agregatu chłodniczego i pobieranie dużych ilości energii, aby agregat mógł pracować bez przerwy utrzymując odpowiednią temperaturę wewnątrz lodówki.

 

 

·       Grzejnik elektryczny:

Odbiorniki, w których energia elektryczna całkowicie zamienia się w energię cieplną, nazwano grzejnikami. Grzejnik elektryczny, w którym wykorzystuje się wydzielanie ciepła w drucie oporowym dla odróżnienia od innych typów grzejników nazwano oporowym. Ma on szerokie zastosowanie zwłaszcza w gospodarstwie domowym w postaci kuchenek elektrycznych, piecyków, grzałek, naczyń do gotowania, żelazek do prasowania itp. Jako drutu oporowego w elementach grzejnych używa się specjalnych stopów, jak chromonikielina, stopy żelazochromowe, żelazo-chromowo-aluminiowe, konstantan i nikielina.

Składa się on z:

A.   Żeberek

B.    Obudowy

C.    Uchwytów

D.   Przełączników

E.    Termostatu

F.     Kółka

 

3.      Zabezpieczenie urządzeń przed przeciążeniem:

·        Stosując się do obowiązujących obecnie norm i przepisów, musimy całą instalację  mieć wykonaną jako trójprzewodową. W każdym obwodzie 230 V (jednofazowym) występują trzy przewody – fazowy (L), neutralny (N) i ochronny (PE). Natomiast obwody o napięciu 400 V (trójfazowe) muszą mieć pięć przewodów: trzy przewody fazowe (L1, L2, L3), przewód neutralny (N) i przewód ochronny (PE). Gniazda wtyczkowe we wszystkich pomieszczeniach muszą mieć styk ochronny (bolec), do którego jest przyłączony przewód ochronny (PE).

·        Do zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym zaleca się stosowanie ochronnych wyłączników róznicoprądowych. reagują one nawet na niewielkie nieprawidłowości w instalacji, takie jak uszkodzenie izolacji czy asymetrię obciążeń. Nie zastępują one zabezpieczeń nadmiarowych obwodów.

 

4.      Zagrożenia przy obsłudze urządzeń domowych:

·       Można zostać porażonym prądem, a to grozi śmiercią lub poparzeniem,

·       W domu może wybuchnąć pożar.

 

5.      Oszczędne gospodarowanie energią elektryczną:

      

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin