Konspekt do zajęcia przeprowadzonego przez RENATĘ DANIEL
w dn. 29. 09. 2005.
grupa – młodsza
TEMAT DNIA – „OWOCOWO - WARZYWNY QUIZ”.
Cele:
· Utrwalenie i uporządkowanie zdobytych wiadomości, odwoływanie się do pamięci dzieci
· wiązanie treści wiersza z ekspresją słowno – ruchową
· rozpoznawanie owoców i warzyw po smaku, dotyku
· rozwijanie umiejętności liczenia w dowolnym zakresie z wykorzystaniem liczmanów
· zachęcenie do spontanicznych improwizacji ruchowych do melodii.
Zamierzone efekty:
· Dzieci samodzielnie wyciągają wnioski dotyczące zagadnień i problemów przedstawionych przez nauczyciela
· kształtują swoją wyobraźnię podczas słuchania wiersza oraz poprzez wizualizację
· rozpoznają, nazywają, segregują dary sadów i ogrodów (owoce, warzywa)
· przeliczają w dowolnym zakresie z wykorzystaniem liczmanów
· dokonują improwizacji rytmicznej i melodycznej znanych piosenek dotyczących tematu
· wyciągają wnioski na temat potrzeby spożywania warzyw i owoców pod różnymi postaciami.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Dzień dobry”.
2. Recytacja wiersza„Jesień”.
Idzie łąką idzie polem
pod złocistym parasolem.
Gdy go zamknie – słońce świeci
gdy otworzy – pada deszcz.
Kto to taki? czy już wiecie?
TAK! to właśnie jesień jest!
3. Nawiązanie do jesiennych zbiorów warzyw i owoców.
4. „Miś idzie do sadu” – inscenizacja na podstawie wiersza (narratorzy – dzieci, miś – nauczyciel).
Dzieci: Idzie ścieżką miś
koszyk trzyma w łapkach.
Dokąd idziesz misiu?
Nauczyciel: Do sadu po jabłka.
Dzieci: Szuka w sadzie miś
jabłuszko podnosi
Nauczyciel: Czerwone dam Basi,
a złociste Zosi.
Komu jeszcze dam?
Wiem, jabłuszko dostanie
mój przyjaciel Mruczek
na drugie śniadanie.
Dzieci: Mruczek mruknął – miau
teraz się pobawię
i poturlał jabłko daleko po trawie.
Nauczyciel: Idzie Misiu dalej, śmieje się do słonka
- A tu pac czerwone jabłko rzuca mu jabłonka.
Podniósł jabłko idzie dalej
a wtem koło dróżki – pac, pac, co to?
stara gruszka zrzuciła duże gruszki.
podniósł Misiu złote gruszki
bardzo jest szczęśliwy
znów pac, pac, trzy śliwki
spadły z gęstej śliwy.
Niesie Misiu jabłka, śliwki, gruszki co się złocą.
Kto powie Misiowi ile ma owoców.
5. „ W sadzie” – improwizacja ruchowa.
Dzieci w rytm muzyki biegają po sadzie, na przerwę zbierają owoce, które następnie przeliczają.
6. „Pac gruszka do fartuszka” – zabawa inscenizowana do piosenki.
7. „Jabłko z wyobraźni” – wizualizacja
Nauczyciel mówi:
Usiądź wygodnie. zamknij oczy. Wyciągnij prawą rękę. Wyobraź sobie, że kładę na niej jabłko. poczuj je. Wyobraź sobie jaki ma kształt i kolor, jakie jest ciężkie. Przysuń jabłko do nosa, zachwyć się jego zapachem. Ugryź je, poczuj słodki smak soczystego miąższu. Połóż jabłko przed sobą. Palcem wskazującym narysuj jabłko w powietrzu. Przyjrzyj się jeszcze raz jabłku.
Możesz teraz wolno otworzyć oczy.
8. Zabawa „Prawda czy fałsz”.
Nauczyciel mówi zdania. dzieci jeśli się z nim zgadzają podnoszą rękę do góry, jeśli nie kładą na kolanach)
Czy jabłka rosną na jabłoni?
Czy z winogron robi się szarlotkę?
Czy śliwka jest różowa?
Czy gruszki rosną na wierzbie?
Czy kompot gotuje się z owoców?
Czy owoce są kwadratowe?
9. „Co to za owoc?” – nauczyciel podaje na talerzyku małe kawałki różnych owoców. Dzieci określają smak oraz podają nazwę owocu wybierając odpowiedni kartonik.
10. „Jabłko” – dzieci siedzą w kole po turecku. W rytm muzyki podają sobie jabłko z rąk do rąk. W momencie wyłączenia muzyki odpada dziecko trzymające owoc.
11. „Zaczarowany koszyczek” – rozpoznawanie za pomocą dotyku, kształtu i nazwy jesiennych plonów. Segregacja n owoce i warzywa.
„Co to jest?” – zagadki słowno – obrazkowe
(dzieci odpowiadają przez podniesienie ręki, na ucho lub przez wybór odpowiedniego obrazka).
„Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony”
(ogórek)
„Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana
pyszna w surówce i gotowana.
Dobrze jej w dłoni i salaterkach
więc chrup ją zawsze zamiast cukierka”
( marchewka)
„Biały korzeń, zielona natka,
prawda, że łatwa jest to zagadka?” (pietruszka)
„Wyjęty z ziemi szary i brzydki,
pyszne są z niego placki i frytki”.
(ziemniak)
„W żółtej łupinie biała kula
gdy ją kroimy do łez nas rozczula”
(cebula)
12. Zabawa inscenizowana do piosenki: „Na marchewki urodziny”.
13. „Pokrojone warzywa” – praca indywidualna dzieci, układanie pokrojonych w różnorodny sposób warzyw i owoców w całość.
14. „Stonoga z ziemniaków” – nawlekanie przez dzieci podziurawionych ziemniaków na drut. (ozdobienie pierwszego ziemniaka - głowy włosami, kokardką, oczy pinezki, usta papier kolorowy).Wymyślanie imienia dla wykonanego „stworka” .
15. „Sałatka owocowo – warzywna” – zabawa muzyczno-ruchowa.
Dzieci otrzymują emblematy warzyw lub owoców, siadają w kółeczku na krzesełkach. W rytm muzyki biegają wywołane przez nauczyciela owoce , warzywa. (W tym samym czasie nauczyciel zabiera krzesełko). Odpada warzywo (owoc) dla którego braknie miejsca.
16. Degustacja sałatki owocowo-warzywnej.
Zwrócenie uwagi na konieczność spożywania dużej ilości warzyw i owoców jako źródła witamin oraz przestrzegania zasady mycia warzyw i owoców przed spożyciem.
Opracowała: mgr Renata Daniel
1
atorod13