Pierogi z kapustą i grzybami(2).docx

(102 KB) Pobierz

Pierogi z kapustą i grzybami
 

 

 

Najlepiej zrobić ich za jednym zamachem jak najwięcej. Część zachomikować na później. Zawsze znajdą amatora. Składają się z kapusty wigilijnej i prostego ciasta. Tymczasem można je jeść i jeść...

 

 

pierogi1.jpgpierogi2.jpg

 

pierogi3.jpgpierogi4.jpg

 

 

 

 

 

http://kuchnia.o2.pl/mat/6/zdjecia/pierogi5.jpg

http://kuchnia.o2.pl/mat/6/zdjecia/pierogi6.jpg

Składniki:
Ciasto na pierogi:
- mąka ok. 1 kg,
- woda,
- 1 łyżki oleju,
- sól.

Farsz do pierogów:
- 1/2 kg dobrej kapusty kiszonej,
- garść grzybów suszonych,
- 2 cebule,
- 2-3 łyżki bułki tartej,
- 2 łyżki masła,
- pieprz.

Jak przyrządzić?
Kapusta:
1) Kapustę wkładamy do garnka, wlewamy szklankę wody, kładziemy wypłukane z piasku grzyby i 1 łyżkę masła (oleju). Gotujemy powoli przez 1 godz. Gdy kapusta stanie się miękka przerywamy gotowanie.

2) Na dużej patelni przesmażamy drobno pokrojoną cebulę na maśle. Dodajemy do niej ugotowaną kapustę i wszystko razem przesmażamy. Dodajemy nieco pieprzu.

3) Ostudzoną kapustę wraz z grzybami mielimy. Jak zwykle próbujemy, czy nic jej nie brakuje. Dodajemy tartą bułkę i w ten sposób mamy gotowy farsz.

Ciasto:
1) Przesianą mąkę formujemy w stożek z wgłębieniem pośrodku. Wlewamy do niego olej i wodę po trochu zarabiając. Kiedy powstanie spoista masa wykładamy ciasto na stolnicę i wyrabiamy tak długo, aż będzie gładkie i elastyczne.

2) Odkrawamy nieduży kawałek i wałkujemy na cienki placek podsypując mąką. Resztę ciasta chowamy do woreczka z folii, aby nie wyschło.

3) Za pomocą szklanki lub innej "foremki" wykrawamy w placku okrągłe placuszki.

4) Do takiego placuszka nakładamy farsz zostawiając wolne brzegi - ok. 3-4 mm. Ręką oprószoną mąką zlepiamy szczelnie pieróg. Za pomocą koniuszków palców robimy falbankę. Gotowy odkładamy na serwetę oprószoną mąką.

5) Tak postępujemy aż do skończenia ciasta i farszu.

6) W dużym garnku gotujemy wodę z solą i łyżką oleju. Na wrzącą wodę wrzucamy kilkanaście pierogów, mieszając co jakiś czas drewnianą łyżką, aby nie przywarły do dna. Gdy wypłyną na wierzch, dać im się pogotować chwilkę na powierzchni. Wyjmować delikatnie łyżką cedzakową na przelany zimną wodą talerz. Do gotowania nastepnej porcji nie zmieniać wody, a jedynie uzupełnić jej ilość i dosolić.

7) Świeżo ugotowane podajemy z przysmażoną cebulką.

8) Aby przechować je dłużej polewamy cienkim strumykiem oleju, lub smarujemy jeszcze ciepłe masłem. Są wielbiciele odsmażanych w równie dużej ilości - jak świeżych.

Uwagi:
Dlaczego ciasto do pierogów jest bez jajka? Dlatego że jest bardziej elastyczne. Lepiąc pierogi "wyciągamy" brzegi ciasta, aby lepiej i łatwiej się zlepiły. Dzięki dodatkowi oleju ciasto nie zsycha się tak szybko. "Moja szkoła lepienia pierogów", mówi, że najsmaczniejsze są małe pierogi. Takie, które mieszczą się na raz do buzi bez żadnych problemów. Z proporcji jakie tutaj podałam wychodzi 50 słusznych piergów lub 70 mniejszych pierożków.
Pierogi z kapustą można przygotować wcześniej. Ich robienie jest bardzo czasochłonne. Na szczęście możemy ugotowane przechować w lodówce 3 dni bez żadnego uszczerbku dla ich smaku. Można je też po ugotowaniu zamrozić.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin