LISTA WYBACZANIA.docx

(15 KB) Pobierz

LISTA WYBACZANIA

Chciałam zaproponować osobom, które zaczynają swoją "przygodę" z Radykalnym Wybaczaniem, aby na swój własny użytek stworzyły taką "listę wybaczania". Sama, na początku mojej drogi z RW zrobiłam sobie taką listę. Zwykle, na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile w życiu spotkało nas nieprzyjemnych sytuacji, które sprawiły nam ból. Wiele osób mówi "ja już wybaczyłam ", "już zapomniałem/łam o tej historii i nie ma ona dla mnie znaczenia". Jeśli na wspomnienie jakiejś osoby, czy też sytuacji, pojawiają się w Tobie uczucia takie jak smutek, żal, gniew, złość, irytacja, poczucie krzywdy, poczucie bycia oszukanym, zdradzonym itp. - to znak, że nadal jest to sprawa do przepracowania. Najprościej jest wziąć arkusz i wypełnić.
Jak zrobić listę wybaczania?
Bierzemy zwykłą kartkę - byle dużą Winki robimy "przegląd" naszego życia, wpisując na kartkę wydarzenia, osoby, które nas zraniły.
Zaręczam, że nawet osoba, która twierdzi że "wszystkim już wybaczyła", będzie potrafiła znaleźć mnóstwo historii, które do tej pory powodują nieprzyjemne emocje. Na zrobienie listy najlepiej poświęcić kilka dni, niech kartka leży gdzieś na wierzchu, żebyśmy mogli w miarę, jak będą nam się przypominały różne wydarzenia - umieszczać je na swojej liście.
Można zrobić założenie, że na listę wpisujemy również te wydarzenia, które jak nam się wydaje - mamy już "z głowy" i "przerobione".
Wydarzenia możemy pogrupować w różne kategorie - poniżej znajdziecie zestawienie, które może wam ułatwić zrobienie listy.

No dobrze, ale co dalej?
Dalej - nie pozostaje nam nic innego - tylko zabrać się do pracy. Można sobie postanowić, że codziennie będziemy robić jeden arkusz, czy też jeden raz posłuchamy nagrania "13 kroków" i odhaczymy jeden punkt z listy. Zaręczam, że już po tygodniu, dwóch poczujemy ogromny przypływ energii, lepszego samopoczucia i spokoju wewnętrznego!
Naprawdę warto!


Poniższe zestawienie pochodzi z książki, której autorem jest Gerald G. Jampolsky "PRZEBACZENIE - NAJPOTĘŻNIEJSZY UZDROWICIEL" i może być pomocne w tworzeniu takiej listy.


Rodzice, macocha, ojczym, rodzeństwo, członkowie rodziny i krewni. Wielu z nas wzrastało, czując, że rodzice nie dawali nam dokładnie tego, czego byśmy chcieli albo potrzebowali jako dzieci. Na naszych wykładach czy warsztatach Dianę i ja często prosiliśmy, by podnieśli ręce ci, którzy całkowicie wybaczyli rodzicom. Rzadko się zdarzało, by podniosła ręce więcej niż połowa.

W niektórych przypadkach emocjonalna, duchowa, fizyczna czy seksualna przemoc zostawiła rany tak głębokie, że wydają się nie do zagojenia. Inni, którzy z pozoru mieli łagodne, cieplarniane środowisko domowe, jednak noszą w sobie jakieś rany. Nawet jeśli obecnie czujesz, że to, co zdarzyło się w dzieciństwie, jest nie do wybaczenia— albo może jest tylko denerwujące — zapisz jakieś nazwiska, które mogłyby pasować do tej rubryki.

Małżonkowie, eks- małżonkowie i dawne kontakty miłosne. Podczas naszych warsztatów na całym świecie często prosimy, by podnieśli ręce ci, którzy są lub byli rozwiedzeni. A potem prosimy, by podnieśli ręce ci, którzy całkowicie wybaczyli swoim eks- małżonkom. Mniej niż dwadzieścia pięć procent z nich podnosi ręce — zatem siedemdziesiąt pięć procent nie wybaczyło swoim eks- małżonkom.

Przebaczenie eks- małżonkowi może się bez wątpienia okazać sprawą trudną. Prawdopodobnie jest to człowiek, którego kiedyś wzięliśmy do swego serca i mu zaufaliśmy. Odczuwany przez nas ból, zranienie, rozczarowanie czy poczucie zdrady może być bardzo głębokie. Nawet jeśli obecnie czujesz, że nie powinno mu się nigdy wybaczyć, albo sądzisz, że nie jesteś w stanie tego uczynić, przynajmniej zapisz jego nazwisko na swojej liście.

Autorytety. Wielu z nas przeżyło opuszczenie, zranienie, oszukanie, rozczarowanie, okłamanie czy nawet wykorzystanie przez ludzi, których uważaliśmy za godnych zaufania w jakimś aspekcie naszego życia, jak nauczyciele, kierownicy religijni, opiekunowie, doradcy, urzędnicy publiczni, politycy, rządzący, wytwórcy, sprzedawcy i usługowcy. Na przykład bardzo często odpowiedzialnymi za straszliwe przestępstwa przeciwko ludzkości są rządzący — wystarczy tu przypomnieć choćby drugą wojnę światową i holocaust. Podobnie profesjonaliści, którym płacimy, aby nam pomagali, niekiedy są przyczyną kłopotów albo poważnych szkód czy strat. Ludziom tym prawdopodobnie trudno wybaczyć, gdyż powierzyliśmy im służbę publiczną. I znowu, nawet jeśli jesteś absolutnie przekonany, że im nigdy nie powinno się wybaczyć, zapisz ich nazwiska na swojej liście.

Twoje ciało. Czy jesteś całkowicie pogodzony ze swoim ciałem? A może jesteś nieszczęśliwy z powodu tego, jak ono wygląda albo w jakim jest stanie? Czy masz jakieś fizyczne kłopoty — genetyczne, spowodowane chorobą albo kalectwem? Czy cierpisz na jakąś poważną chorobę? Czy jesteś nieszczęśliwy z powodu czegoś, co ogranicza cię w wykonywaniu rzeczy, które chciałbyś robić? Albo może jesteś rozdrażniony, że twoje ciało się starzeje i nie możesz nic poradzić na to, by zatrzymać ten proces? Jeśli któraś z tych rzeczy odnosi się do ciebie, opisz ją krótko i umieść na swojej liście.

Twoje przeszłe albo obecne myśli, uczucia i zachowania. Wielu z nas ma na swój temat jakiś sprecyzowany osąd. Trudne do przyjęcia może się nam wydawać zachowanie, które co pewien czas się u nas powtarza, mimo że bardzo pragniemy je zmienić. Może w przeszłości zrobiliśmy coś, co spowodowało u kogoś kalectwo albo ból. Być może czujemy, że bez względu na to, ile czasu i energii wkładamy w kontakty z przyjacielem czy rodziną, nie potrafimy ich polepszyć. Może mamy wrażenie, że ciągle nie stajemy na wysokości zadania w pracy albo w osiągnięciu jakiegoś konkretnego celu. A może chcielibyśmy być bardziej hojni wobec innych — albo mniej krytyczni, a bardziej wybaczający! Nieważne, co to jest, opisz to krótko i dołącz do swojej listy.

Dopust Boży, fatum, pech, siła wyższa, gwiazdy albo samo życie. Czasami może się wydawać, że wszystko się przeciwko nam sprzysięgło. Często słyszymy podobne wyrażenia: „Nigdy nie miałem szczęścia!", „Już taki mój los!", „Jeśli Bóg istnieje, jak może pozwalać na coś takiego?" albo „Wszystko mam zapisane w gwiazdach". Z pewnością istniej ą przypadki, kiedy jesteśmy źli na siły, które wydają się nas przewyższać albo wymykać naszej kontroli. Zapisz coś, co mogłoby do ciebie pasować.

Nieszczęśliwe wypadki, krzywdy oraz niegodziwości od obcych. Życie może czasami wydawać się wypełnione problemami czy nawet niebezpieczeństwami, które zdarzają się mimo naszej woli. Czy będzie to wypadek samochodowy czy obelga od nieznajomego, czy włamywacz szybko oddalający się z naszego domu z cennym łupem albo przedmiotem mającym dla nas wartość uczuciową — takie krzywdy także mogą wydawać się niewybaczalne. Dodaj je do listy.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin