składniki logistyki i koszty logistyczne.doc

(45 KB) Pobierz
Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna

Praca pochodzi z serwisu www.e-sciagi.pl

 

 

 

Praca zaliczeniowa

 

 

Temat: Składniki logistyki i koszty logistyczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                Pojęcie logistyki obejmuje sferę działalności gospodarczej ,której przedmiotem są przede wszystkim rzeczowe i informacyjne procesy przepływu produktów materialnych w przedsiębiorstwie oraz między podmiotami gospodarującymi.

Strumienie przepływu są tym elementem, który łączy całokształt zjawisk i procesów logistycznych. Zarządzanie tymi procesami w ich integralnym rozumieniu to także domena logistyki, a nawet swego rodzaju filozofia logistyczna. Logistyka jest jednocześnie dziedziną wiedzy, która bada zjawiska i procesy związane z transportem, magazynowaniem, kształtowaniem zapasów i innymi czynnościami oraz dostarcza praktyce gospodarczej odpowiednie metody i sposoby sterowania tymi procesami.

Większość autorów analizujących problemy logistyki źródła tego pojęcia upatruje w działaniach wojskowych.

Zarówno w literaturze zagranicznej, jak i krajowej nie ma dotychczas powszechnie przyjętej definicji logistyki.

Poszczególni autorzy akcentują różne znaczenia tego pojęcia, odnosząc je zarówno do praktyki gospodarczej, jak i do dziedziny wiedzy ekonomicznej.

Na przykład F.J. Beier i K. Rutkowski stwierdzają, że logistyka w swym „cywilnym wcieleniu” nie jest jednoznacznie rozumiana, podobnie jak produkcja czy marketing.

Według tych autorów definicja logistyki jest następująca:

 

„Przez logistykę rozumie się z reguły pojęcie oznaczające zarządzanie działaniami przemieszczania i składowania, które mają ułatwić przepływ produktów z miejsc pochodzenia do miejsc finalnej konsumpcji, jak również związaną z nimi informacją w celu zaoferowania klientowi odpowiedniego poziomu obsługi po rozsądnych kosztach”

 

Z definicji tej-jak stwierdzają jej autorzy-wynikają trzy zadania stawiane logistyce:

 

·         koordynacja przepływu surowców, materiałów i wyrobów gotowych do konsumentów

·         minimalizacja kosztów tego przepływu

·         podporządkowanie działalności logistycznej wymogom obsługi klienta.

 

Procesy fizycznego przepływu produktów, utrzymania zapasów, a także procesy informacyjne logistyki wymagają zastosowania rozmaitych środków technicznych. Środki te, sposoby ich użycia, a także systemy ich wykorzystania tworzą swego rodzaju infrastrukturę procesów logistycznych. Infrastruktura ta powinna umożliwiać sprawny i ekonomicznie efektywny przebieg wszystkich podstawowych funkcji logistyki-transportowych, manipulacyjnych, ochrony zapasów.

Na całokształt infrastruktury procesów logistycznych składają się głównie następujące grupy środków technicznych :

·         środki transportu i manipulacji do przemieszczenia produktów miedzy przedsiębiorstwami, a także wewnątrz tych podmiotów

·         budynki budowle magazynowe umożliwiające składowanie i ochronę zapasów oraz niezbędne wyposażenie magazynów umożliwiające realizację ich podstawowych funkcji]

·         opakowania stanowiące ochronę produktów, ale często także służące do transportu i manipulacji

·         środki przeważania informacji.

 

Ten podział środków infrastruktury procesów logistycznych jest umowny. Kryterium podziału jest realizacja podstawowych zadań logistyki, a więc :

 

·         przemieszczania produktów, czemu służą środki transportowe i manipulacyjne

·         składowania produktów, czemu służą budynki i budowle magazynowe wraz z całym ich wyposażeniem

·         ochrony produktów, co jest główną funkcją opakowań

·         przetwarzania informacji niezbędnych w sterowaniu procesami logistycznymi- te funkcje spełniają środki techniki informatycznej.

 

W procesach logistycznych jest zaangażowany znaczny majątek trwały, a także zasoby osobowe. Występują zjawiska substytucji tych czynników. Wyższy poziom mechanizacji i automatyzacji procesów transportowych, manipulacyjnych itp. ( co zwykle wiąże się z dużymi nakładami kapitałowymi) umożliwia wzrost wydajności pracy i redukcje zatrudnienia. Z tego choćby wynika konieczność rozpatrywania infrastruktury procesów logistycznych jako systemu techniczno-organizacyjnego, którego podstawowym kryterium optymalizacji powinna być minimalizacja kosztów logistyki przy zapewnieniu sprawności i niezawodności procesów logistycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczegółowy podział składników infrastruktury procesów logistycznych.

 

Procesy logistyczne obejmujące zarówno procesy rzeczowe informacyjne, jak i pewne elementy procesów finansowych, powodują powstawanie określonych kosztów, nie zawsze w praktyce gospodarczej identyfikowane z kosztami w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Mają one jednak wpływ na ogólny rezultat działalności przedsiębiorstwa przez kształtowanie jego wyniku finansowego. Możemy wyróżnić trzy podstawowe ujęcia kosztów i skutków finansowych w rachunku przedsiębiorstwa (rys. 2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsza grupa to koszty logistyczne sensu stricto, znajdujące wyraz w rachunku kosztów przedsiębiorstwa.

Druga grupa to w większości przypadków koszty zdarzeń nadzwyczajnych, które są odnoszone do pozycji kształtujących wynik finansowy przedsiębiorstwa.

Grupa trzecia to utracone potencjalne przychody pieniężne przedsiębiorstwa, które nie znajdują  w ogóle odzwierciedlenia w rachunku wyniku przedsiębiorstwa.

        Zakres kosztów logistycznych może być traktowany elastycznie. Zależy on przede wszystkim od celów grupowania i wykorzystywania informacji o kosztach.

Podejście do rachunku i analizy kosztów logistycznych musi być z konieczności uproszczone, dostosowane do obwiązujących zasad ewidencji, kalkulacji kosztów oraz wyników finansowych.

              Identyfikacja kosztów logistycznych w konkretnym przypadku powinna uwzględniać aspekt praktyczny, nie zawsze odpowiadający rozwiązaniom modelowym prezentowanym w literaturze.

 

W ujęciu modelowym koszty logistyczne możemy podzielić na:

·         koszty przepływu materiałów

·         koszty utrzymania zapasów

 

Przepływ i utrzymanie zapasów to podstawowe obszary funkcjonowania procesów logistycznych. One są także nośnikami kosztów. Na koszty przepływu oraz koszty zapasów składają się koszty procesów fizycznych (rzeczowych) oraz informacyjnych.

 

Uogólniając możemy powiedzieć, że koszty logistyczne to wyrażone w pieniądzu zużycie pracy żywej, środków i przedmiotów pracy, wydatki finansowe oraz inne ujemne skutki zdarzeń nadzwyczajnych, które są powodowane przepływem dóbr materialnych (surowców, materiałów, wyrobów, towarów) w przedsiębiorstwie i między przedsiębiorstwami, a także utrzymaniem zapasów.

 

Koszty te będziemy traktować jako składnik kosztów działalności przedsiębiorstwa lub rachunku wyników, jeśli są one związane z procesami przepływu i utrzymania zapasów, niezależnie od ich miejsca w  systemie rachunku kosztów i wyników przedsiębiorstwa. Poza rachunkiem kosztów pozostają oczywiście potencjalne skutki bardziej efektywnego zaangażowania kapitałów.

 

 

 

 

 

 

Koszty logistyczne mogą być ujmowane w różnych przekrojach. Podział strukturalny kosztów może mieć różne cele zarówno poznawcze, jak i praktyczne.

             

              Podział kosztów logistycznych według faz polega na wyodrębnieniu faz zaopatrzenia, produkcji oraz dystrybucji.

Kolejnym przekrojem strukturalnym kosztów jest ich podział według podstawowych składników procesów logistycznych:

·         koszty fizycznego przepływu materiałów

·         koszty zapasów

·         koszty procesów informatycznych

 

Koszty logistyczne dzielimy także na koszty zmienne i koszty stałe. Do kosztów zmiennych należą te składniki, które zmieniają się proporcjonalnie do wielkości działalności logistycznej.

Koszty stałe procesów logistycznych to te składniki kosztów, które w pewnych granicach rozmiarów działalności logistycznej nie ulegają zmianom, np. koszty magazynowania w większym stopniu zależą od ogólnego potencjału magazynu niż od stopnia wykorzystania tego potencjału.

 

 

 

Praktyczne doświadczenie wskazuje, że większość kosztów logistycznych to koszty względnie stałe, których redukcja może nastąpić przez usprawnienie procesów logistycznych, przyspieszenie przepływu dóbr materialnych, zwiększenie szybkości rotacji zapasów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Koszty logistyczne według różnych kryteriów podziału

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(rys.3)

 

I-                    podział według podstawowych składników procesów logistycznych

II-                 podział według podstawowych faz przepływu

III-               podział według treści ekonomicznej kosztów

IV-              podział według przekroju rodzajowego

V-                podział według miejsc powstawania

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin