SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI PIĘCIOLETNICH- to jestem ja.doc

(37 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI PIĘCIOLETNICH                       

Temat zajęcia: To jestem ja.                                                                                     

Cele:

J        kształtowanie świadomości własnego ciała ze szczególnym uwzględnieniem jego symetrii i różnicowania lewej i prawej strony (wyróżnianie i nazywanie części ciała),

J        ustalanie koloru włosów i oczu – klasyfikowanie według podanej umowy, np. blondyni, bruneci, szatyni i rudzi,

J        rozwijanie u dzieci zdolności do obdarzania uwagą innych i do niewerbalnego porozumiewania się,

J        wdrażanie dzieci do korzystania z wiedzy o sobie w trakcie rysowania portretu.

Pomoce:

J        lusterko dla każdego dziecka,

J        blok rysunkowy, kredki.

Literatura:

J        Gruszczyk – Kolczyńska E., Zielińska E. „Dziecięca matematyka”.

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1.      Zaśpiewanie piosenki na powitanie:

Dobre humory wszyscy dziś mamy, a przed zabawą się powitamy: witaj Aniu, witaj Maćku ... .

2.      Zabawa „Zagraj w swoje imię”.

Dzieci tworzą koło. Jedno dziecko wchodzi do środka i pokazuje, jak się czuje w danym momencie. W tym samym czasie reszta mówi jego imię i pokazuje to samo, co ono. Dziecko ze środka wybiera następne, które wejdzie do kręgu.

3.      Zaproszenie dzieci, aby usiadły w grupce na dywanie.

4.      Wysłuchanie recytacji wiersza Kamieńskiej A. „Ania” – ilustrowanie treści utworu pacynką dziewczynki.

5.      Rozmowa na temat treści zawartych w wierszu. Zachęcanie dzieci do samodzielnych wypowiedzi związanych z wyglądem dziewczynki i ich samych.

6.      Rozdanie lusterek dzieciom.

7.      Ustalanie koloru włosów i oczu:

-         przyglądanie się swoim włosom w lusterku,

-         określanie koloru,

-         grupowanie dzieci ze względu na kolor włosów: bruneci, blondyni, szatyni, rudzi,

-         oglądanie w lusterku swoich oczu,

-         ustalanie ich koloru,

-         grupowanie dzieci ze względu na kolor oczu.

8.      Oglądanie w lusterku głowy i nazywanie części twarzy:

-         głaskanie, dotykanie, określanie kształtu: czoła, brwi, powiek, rzęs, nosa, policzków, uszu, ust i brody.

9.      Zwrócenie uwagi na symetrię twarzy:

-         położenie obu dłoni na twarzy (dłonie stykają się na linii nosa),

-         odsłonięcie jednej strony twarzy i spojrzenie w lusterko,

-         ponowne zasłonięcie twarzy,

-         odsłonięcie drugiej strony twarzy i popatrzenie w lusterko.

10.  Zabawa  przy piosence „Nasze uszy słyszą świat”

- dzieci ilustrują ruchem treść utworu.

11.  Oglądanie rąk i nazywanie wyróżnionych części: palce, dłoń, nadgarstek, przedramię, łokieć, ramię

12.  Oglądanie nóg i nazywanie wyróżnionych części: stopa, palce, pięta, kostka, łydka, kolano, udo.

13.  Oglądanie całej sylwetki człowieka i nazywanie wyróżnionych części: szyja, ramiona, pierś, brzuch, plecy, pośladki.

14.  Zabawa „Zgadnij, o kogo chodzi.”

Jedno dziecko staje plecami do pozostałych, a ktoś inny (najpierw nauczycielka) opisuje jedno z dzieci z grupy. Dziecko stojące tyłem musi zgadnąć, o kogo chodzi. Kiedy zgadnie wybiera następną osobę, która ma się odwrócić. Trzeba pamiętać, aby opis dawał pozytywny obraz opisywanego dziecka.

15.  Zaproszenie dzieci do stolików i zaproponowanie im narysowania autoportretu swojej głowy:

-         wyjaśnienie znaczenia słów portret i autoportret,

-         zachęcanie dzieci do korzystania z lusterek podczas wykonywania swojego portretu.

16.  Oglądanie gotowych autoportretów i wywieszenie ich w grupowej galerii prac plastycznych.

 

Opracowała Marzena Jantas

 

      ANIA                                                                                    ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin