Dieta strukturalna oparta jest na bardzo prostej zasadzie. Wszystkie zalecane w niej produkty zostały wyselekcjonowane według kryteriów minimalnej kaloryczności i maksymalnej zawartości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. W efekcie powstała lista pokarmów najbardziej wartościowych dla współczesnego człowieka. Ich regularne spożywanie zapewnia wzmocnienie, regenerację i odmłodzenie organizmu oraz trwałą redukcję masy ciała.
Dieta strukturalna doskonale sprawdza się podczas odchudzania, a jednocześnie jest zalecana w profilaktyce i leczeniu schorzeń cywilizacyjnych. Kuracje z zastosowaniem naturalnych koktajli o bardzo dużej zawartości przeciwutleniaczy zapewniają gruntowne oczyszczenie organizmu, przypływ energii i bardzo dobre efekty zdrowotne u osób z miażdżycą, podwyższonym poziomem cholesterolu, cukrzycą, nadciśnieniem, schorzeniami zwyrodnieniowymi stawów, osteoporozą, problemami dermatologicznymi, alergią oraz zespołem przewlekłego zmęczenia. Dieta strukturalna jest dietą pełnowartościową, a jej zasady są zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej i nauki o żywieniu.
Skuteczność kuracji odchudzających i zdrowotnych przeprowadzanych w oparciu o jadłospisy opracowane przez twórcę diety strukturalnej, dr Marka Bardadyna, sprawiła, że odżywianie strukturalne znajduje coraz częściej zastosowanie w programach renomowanych sanatoriów i ośrodków SPA w kraju i zagranicą. Specjalne Programy Odchudzania SlimMed są stosowane w poradniach. Lekarze zalecają je pacjentom, którzy wymagają odchudzania skutecznego, trwałego i bezpiecznego.
Zasady diety strukturalnej zostały zaprezentowane wraz z innymi zaleceniami dotyczącymi zdrowego stylu życia w książkach dr Marka Bardadyna "Kody młodości" /Bertelsmann 2004, D.W. REBIS 2006/ i "Odchudzanie weekendowe" /D.W.REBIS 2007/, które zdobyły miano bestsellerów.
Dzięki maksymalnym dawkom naturalnych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy produkty diety strukturalnej zapewniają prawidłowe tempo podstawowej przemiany materii, nawet podczas znacznego ograniczania kaloryczności diety. W rezultacie nie występuje charakterystyczny dla większości diet odchudzających efekt jo-jo, a pozostanie na produktach strukturalnych również po zakończeniu kuracji umożliwia trwałe unormowanie masy ciała nawet bez ciągłego kontrolowania kaloryczności diety.
Stosując odżywianie strukturalne nie zaczynamy od pytania - "Ile to ma kalorii?", ale od wyjaśnienia, w jakim stopniu pokarm pokrywa zapotrzebowanie organizmu na najważniejsze składniki odżywcze?
Jeśli tkanki twojego ciała otrzymają wszystkie niezbędne do odnawiania ich struktury składniki, to nie będziesz miał ochoty na zbędne kalorie. Dopóki brakuje, choć jednego pierwiastka twój system trawienny będzie aktywny i będzie zmuszał cię do jedzenia, aby zdobyć to, czego potrzebuje organizm. Jeśli w obfitym, ale niepełnowartościowym pożywieniu nadal nie będzie brakującego związku, nie poznasz wrażenia prawdziwej sytości bez względu na ilość zjedzonych kalorii.
Poznawanie diety strukturalnej proponujemy zacząć od listy zalecanych produktów. Są zdecydowanie lepsze od innych rodzajów jedzenia, z którego większość ludzi układa swoje jadłospisy, narażając się nieświadomie na nadwgę, otyłość, schorzenia cywilizacyjne i przedwczesną starość.
Gwiazdki znajdujące się przy poszczególnych produktach określają ich znaczenie dla procesów wzmacniania, regeneracji i odmładzania tkanek. Im więcej gwiazdek, tym większa wartość pokarmu w przeciwdziałaniu procesom starzenia. Najwyższa pięciogwiazdkowa ocena wskazuje produkty najcenniejsze, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie współczesnego człowieka.
CHLEB PEŁNOZIARNISTY (RAZOWY) *** KASZA GRYCZANA ***** KASZA JAGLANA**** KIEŁKI PSZENICY **** MAKARON RAZOWY*** MUESLI BEZ CUKRU* OTRĘBY OWSIANE**** OTRĘBY PSZENNE**** PŁATKI OWSIANE***** RYŻ BRĄZOWY*** RYŻ DZIKI**** ZARODKI PSZENNE*****
BROKUŁY**** BRUKSELKA** BURAKI**** CEBULA*** CYKORIA** CZOSNEK***** DYNIA**** KALAFIOR*** KAPUSTA***** MARCHEW**** OLIWKI** PAPRYKA**** PIETRUSZKA** POMIDORY*** RZEŻUCHA**** RZODKIEWKA*** SAŁATA**** SZPINAK*** ZIEMNIAKI***
ANANAS**** ARONIA***** AWOKADO***** BANANY**** CYTRYNY** FIGI**** GREJPFRUTY**** JABŁKA*** JAGODY CZARNE***** KIWI** MALINY*** MORELE*** POMARAŃCZE*** PORZECZKI CZARNE**** ŚLIWKI*** TRUSKAWKI*** WINOGRONA**** WIŚNIE***** ŻURAWINY****
MIGDAŁY*** NASIONA SŁONECZNIKA***** ORZECHY BRAZYLIJSKIE**** ORZECHY NERKOWCA*** ORZECHY LASKOWE*** ORZECHY WŁOSKIE*** PESTKI DYNI***** SEZAM**** SIEMIE LNIANE*****
FASOLA*** GROCH**** JAJA***** JOGURT*** KEFIR*** KURCZAK*** ŁOSOŚ**** MORSZCZUK* MINTAJ** PSTRĄG* SOCZEWICA***** SOJA***** SOLA** ŚLEDŹ*** TOFU (SER SOJOWY)**** TUŃCZYK**** WĄTRÓBKA CIELĘCA LUB DROBIOWA***
MASŁO* OLIWA Z OLIWEK**** OLEJ RZEPAKOWY**** OLEJ LNIANY****
HERBATA ZIELONA***** HERBATA CZERWONA**** KAKAO**** MLEKO SOJOWE*** NATURALNE SOKI WARZYWNE I OWOCOWE** NAPAR ZE SKRZYPU***** SOK BRZOZOWY**** WINO CZERWONE*** WODA MINERALNA*****
CZEKOLADA GORZKA*** DROŻDŻE PIWNE*** MELASA TRZCINOWA****
Śniadanie 150 kcal:
Zmiksować:
· 175 g jogurtu naturalnego 1,5 % tłuszczu
· 10 g otrąb pszennych
· 150 g malin
II Śniadanie 100 kcal:
· 20 g mieszanki pestek dyni i słonecznika (po 10 g)
Obiad 300 kcal:
· zupa warzywna 15 kcal
· 100g wątróbki drobiowej z duszoną cebulką (100 g wątróbki drobiowej obtoczyć w łyżeczce mąki pszennej i usmażyć na łyżce oliwy z oliwek, pod koniec smażenia dodać 50 g cebuli)
· surówka z pora lub cykorii 200g (pokroić 200 g cykorii i zetrzeć 50 g jabłka, wszystko wymieszać i skropić sokiem z cytryny)
Podwieczorek 100 kcal:
· 200 g kiwi (3 średnie)
Kolacja 150 kcal:
ELIKSIR POMARAŃCZOWY 150 kcal
· 200 ml soku pomarańczowego (świeżo wyciśnięty)
· 15 g zarodków pszennych
· 10 g moreli suszonych (wcześniej namoczonych ok. 1 godz.)
· 30 g chleba żytniego z soją i słonecznikiem
· 20 g sera mozzarella
· ¼ średniej papryki – 50 g
· 200 ml mleka sojowego
· 100 g truskawek
· 20 g gorzkiej czekolady
Obiad 500 kcal:
· 250 g zapiekanki z makaronu (80 g pieczarek podsmażyć na płaskiej łyżeczce masła następnie do 200 g ugotowanego makaronu razowego dodać podsmażone pieczarki, rozmieszane jajko, szczyptę soli morskiej i wszystko wymieszać, posypać 20 g sera żółtego i zapiec w piekarniku, po wyjęciu posypać 10 g posiekanego szczypiorku lub kiełków rzodkiewki lub rzeżuchą )
· surówka z pomidora (150g pomidora doprawić przyprawami i cebulą)
· 150 g winogron
Kolacja 250 kcal:
· awokado z serkiem wiejskim – 1 średnie awokado ok. 100g (waga bez pestki) umyć, przekroić wzdłuż i usunąć pestkę. Nałożyć do owocu 80g serka wiejskiego ziarnistego i posypać solą czosnkową
Jeśli chcesz odzyskać i zachować swoją idealną masę ciała, a także ustawicznie odmładzać swój organizm, jedz jak najczęściej produkty, które zawierają składniki odnawiające i wzmacniające tkanki twojego ciała. Korzystne efekty uzyskasz już w momencie, kiedy przynajmniej 2/3 twojego jadłospisu będzie składało się z tego rodzaju pokarmów. Jednak pamiętaj, że ostateczny rezultat odchudzania i przeciwdziałania procesom starzenia będzie tym lepszy, im większy procent twojej diety będą stanowiły produkty strukturalne. Możesz nawet w całości oprzeć odżywianie na wymienionych pokarmach i z pewnością nie zabraknie ci żadnego ze związków, które mają decydujące znaczenie dla budowy i sprawnego funkcjonowania organizmu człowieka.
Robiąc zakupy wyłącznie według listy produktów strukturalnych unikniesz także jedzenia, które zawiera składniki niekorzystnie wpływające na nasz stan zdrowia. Przede wszystkim nie zjesz niczego, co prowadzi u współczesnych ludzi do rozwoju coraz bardziej powszechnych schorzeń cywilizacyjnych – miażdżycy, cukrzycy, depresji, choroby Alzheimera, zwyrodnień i nowotworów. Na ich powstanie mają wpływ różne czynniki, ale nieprawidłowe odżywianie jest podłożem, na którym rozwijają się wszystkie te schorzenia.
Poznaj produkty strukturalnych, aby dowiedzieć się z jakich powodów są lepsze od innych rodzajów jedzenia, z którego większość ludzi układa swoje jadłospisy nieświadomie narażając się na rozwój schorzeń cywilizacyjnych. Poniżej przedstawiamy bliższą charakterystykę wybranych produktów.
Banany są jednym z najbardziej znanych owoców na świecie, uprawianym już od stuleci przez człowieka. Pochodzą najprawdopodobniej z Azji, skąd w XVI wieku zostały sprowadzone do Ameryki. Obecnie uprawia się banany we wszystkich tropikalnych częściach świata. Ten wyjątkowo wartościowy, smaczny i słodki owoc, łatwy do obrania, jest lubiany nawet przez osoby, które rzadko jedzą owoce.
Banany są bardzo bogate w składniki odżywcze. W 100g zawierają 94 kcal, 1,1 g białka, 0,2g tłuszczu i 23,2g węglowodanów. Są cennym źródłem składników mineralnych jak potas (382mg), magnez (36mg), także cynk i mangan. Banany zawierają witaminy B6, C, K, kwas foliowy i beta-karoten. Zawierają aminokwas – tryptofan, który przekształca się w organizmie w serotoninę – hormon, wpływający na ciśnienie krwi i pobudzający perystaltykę jelit. Serotonina to również hamujący przekaźnik nerwowy, który obniża aktywność nerwową. Stąd biorą się uspokajające właściwości bananów i dlatego najlepiej spożywać je wieczorem, idealnie w postaci koktajlu z jogurtem lub mlekiem sojowym.
· dzięki dużej zawartości potasu obniżają ciśnienie krwi oraz odtruwają organizm
· mają właściwości uspokajające, pomagają na bezsenność
· wzmacniają mięsień serca i zapobiegają zaburzeniom jego pracy
· obniżają poziom cholesterolu we krwi
· dojrzałe banany łagodzą zaparcia i chronią przed chorobą wrzodową
· niezupełnie dojrzałe leczą biegunki
· pektyna zawarta w bananach usuwa toksyczne metale
Banany zawierają dużo potasu i dzięki temu w sposób naturalny usuwają nadmiar wody z organizmu oraz obniżają zbyt wysokie ciśnienie krwi. Zawarte w bananach pektyny, czyli rozpuszczalne włókna roślinne obniżają poziom cholesterolu, z reguły zbyt wysoki u osób z nadwagą, oraz pomagają usuwać z organizmu metale ciężkie. Dojrzałe banany są łagodnym środkiem przeczyszczającym. Tryptofan zawarty w bananach przekształca się w organizmie w serotoninę, która ma właściwości zmniejszania aktywności komórek nerwowych. Przeciwdziała w ten sposób depresji, poprawia koncentrację, a co najważniejsze zmniejsza również apetyt. Banany, ze względu na właściwości uspokajające i nasenne, w programie weekendowym są zalecane jako składnik wieczornego koktajlu.
Czarnymi jagodami warto zastąpić truskawki w koktajlu śniadaniowym jeśli mamy problemy ze wzrokiem. Te smaczne owoce opóźniają proces utraty wzroku chroniąc plamkę żółtą w siatkówce. Zapobiegają też powiększaniu się krótkowzroczności i poprawiają widzenie w ciemnościach. U osób z cukrzycą mogą nawet spowodować częściowe ustępowanie zmian zwyrodnieniowych siatkówki.
Borówki czarne zawierają w 100g około 40 kcal, 0,7g białka, 0,6g tłuszczu i 12,2g węglowodanów. Zawierają znaczne ilości witaminy C, beta-karotenu i kwasu foliowego. Są bogate w pierwiastki śladowe takie jak cynk, mangan i chrom. Jagody zawierają duże ilości antocjanozydów, o właściwościach przeciwutleniających i dobroczynnym wpływie na wzrok.
· zapobiegają degeneracji plamki żółtej oka
· zwalczają i zapobiegają infekcjom pęcherza moczowego
· są skutecznym lekiem na biegunkę
· chronią naczynia krwionośne przed odkładaniem się na nich złogów cholesterolu
· leczą i zapobiegają powstawaniu żylaków
· mają właściwości odmładzające
· wzmacniają naczynia włosowate i kolagen
Jagody są cennym składnikiem weekendowej diety odchudzającej, ponieważ przy stosunkowo niskiej kaloryczności dostarczają duże ilości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Związki zawarte w borówkach wzmacniają kolagen, dzięki czemu zapobiegają wiotczeniu skóry, co jest szczególnie ważne podczas odchudzania. Owoce te mają również łagodne właściwości przeczyszczające i pobudzające pracę jelit.
Czosnek obejmuje około 250 gatunków, ale jako warzywo i przyprawę uprawia się jedynie czosnek pospolity. Niezwykłe właściwości lecznicze czosnku znane są ludziom od tysięcy lat. W starożytności uważano czosnek za lekarstwo na zapalenia i rany, a także uważano, że dodaje sił. W Chinach był cudownym lekarstwem na zapalenie płuc, przeziębienia i gruźlicę. Dla współczesnej nauki odkrył czosnek Ludwik Pasteur, który zauważył, że nawet niewielkie ilości zawartej w czosnku allicyny mają silne właściwości bakteriobójcze. Czosnek zawiera około 100 różnych związków siarki i inne unikalne, charakterystyczne dla niego związki, które powodują, że ma tak wiele właściwości leczniczych. Czosnek najlepiej spożywać w naturalnej postaci, ponieważ dostępne w aptekach bezwonne wyciągi nie zawierają wszystkich cennych związków.
Czosnek zawiera w 100g około 139 kcal, 6,1g białka, 0,9g tłuszczu, 28,4 węglowodanów oraz wiele witamin. Ponieważ spożywany jest w niewielkich ilościach, to wymienione składniki odżywcze w mniejszym stopniu decydują o jego znaczeniu dla zdrowia. Niezwykłe właściwości czosnku związane są przede wszystkim z obecnością składników mineralnych -potasu, selenu, siarki i krzemu - oraz innych związków, jak allicyna, bioflawony, czy działająca przeciwnowotworowo kwercetyna i siarczek dialilu.
· jest naturalnym antybiotykiem
· ma właściwości przeciwwirusowe
· ma silne działanie przeciwutleniające
· skutecznie leczy grzybicę
· obniża ciśnienie tętnicze krwi
· ...
damiChomikujOdemnie