Ramy do okien.docx

(29 KB) Pobierz

Ramy do okien

Najpierw powinno się określić styl budynku oraz upodobania i finansowe możliwości przyszłego użytkownika. Dopiero wtedy jest sens porównywania parametrów technicznych, a także wad i zalet każdego z wymienionych materiałów oraz produkowanych z nich profili.


http://www.dachy.org/files/Image/3089.jpg
Rama z drewna – do tej pory uważa się ją za największą ozdobę każdego okna. Wszystkim przecież podoba się naturalny materiał, kolor oraz niepowtarzalny układ słojów, zwłaszcza drewna dębowego, modrzewiowego lub meranti (popularnie nazywanego mahoniem, choć nim nie jest). Co prawda ramy drewniane pomalowane lakierem bezbarwnym nie do każdego domu pasują w równym stopniu. Jednak wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zamówić z drewna sosnowego pomalowanego na dowolny kolor. Obecnie ramy drewniane wykonuje się głównie ze znormalizowanych profili DJ-68. To rozwiązanie najbardziej popularne, co wcale nie oznacza, że najlepsze. Każda rama w tym systemie jest klejona z trzech listew.

Słoje są tak ułożone, że nawet gdyby profil uległ zawilgoceniu, i tak nie powinien się wypaczyć. Jednak to mało prawdopodobne, ponieważ drewno jest odpowiednio sortowane, impregnowane i suszone. Jego wilgotność nie może być większa niż 12%. Przesądza o tym rodzaj stosowanego kleju. Technologia produkcji wymusza więc wysoką jakość oraz wytrzymałość i sztywność profili. Przyjmuje się, że drewno klejone jest co najmniej o jedną klasę lepsze od litego o takim samym przekroju. Z profili stosunkowo wąskich, ale mocnych (szerokości 68 mm), wykonuje się okna jednoramowe, szklone szybami zespolonymi. Rozwiązanie to daje wiele korzyści w stosunku do okien zespolonych (ze skręcanymi ramami) lub skrzynkowych (z podwójnymi skrzydłami). Przede wszystkim zmniejsza robociznę i czas potrzebny do wytworzenia okien, a to sprzyja obniżeniu ceny. Nie mniej ważne jest to, że ich utrzymanie nie wymaga wiele wysiłku. Do umycia przecież są tylko dwie powierzchnie szyb, a nie cztery. Przy kilku lub kilkunastu oknach w budynku każdy to doceni. Do zalet ram drewnianych trzeba jeszcze zaliczyć dobrą izolacyjność akustyczną (dzięki porowatej strukturze materiału) i cieplną (współczynnik przenikania ciepła U = 1,5-1,7 W/m2K). Ważne są również łatwość naprawy w przypadku zarysowania czy wgniecenia powierzchni ramy oraz niezmienność jej wymiarów przy nagrzewaniu przez promienie słoneczne. Natomiast wadą jest to, że trzeba je odnawiać (lakierować lub malować) co pięć lat, no i może cena, nieco wyższa niż popularnych profili z PVC.


http://www.dachy.org/files/Image/3090.jpg
Rama z PVC – zawdzięcza swoją popularność głównie stosunkowo niskiej cenie oraz temu, że nie trzeba jej okresowo odnawiać. Wyglądem prawie się nie różni od pomalowanych ram drewnianych. Ramy okien plastikowych wykonuje się z wielokomorowych profili wzmacnianych kształtownikami stalowymi (ocynkowanymi), a czasem aluminiowymi. Komór w profilu może być od trzech do ośmiu. Zależy to od systemu.

Najtańsze ramy z profili trzykomorowych cechują się kiepską izolacyjnością akustyczną i cieplną. Z tego powodu obecnie się od nich odchodzi, głównie na rzecz profili pięciokomorowych, które parametrami dorównują ramom drewnianym, a są od nich nieco tańsze. Wydaje się, że stanowią najlepszy kompromis między jakością a ceną. Oczywiście, każda technologia jest ulepszana. Dlatego wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, np. profile siedmio- lub ośmiokomorowe, profile wzmocnione kształtownikiem z włókna szklanego, wypełnione pianką poliuretanową itd. Jednak wtedy zazwyczaj przestają być konkurencyjne pod względem cenowym, choć niektóre parametry mają lepsze od ram drewnianych (U=0,95-1,21 W/m2K). Pogorszeniu natomiast ulegają inne cechy – np. duża liczba komór zwykle oznacza brak miejsca na profile wzmacniające. Tracą na tym sztywność oraz wytrzymałość ramy okiennej.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin