Akupresura.doc

(420 KB) Pobierz

 

 

Tysiące lat temu, starożytni Chińczycy opisali biegnące w ciele kanały energetyczne zwane meridianami (meridians - południki). Choć przepływ energii nie jest ograniczony w tak cielesny sposób jak np. krwi w układzie krwionośnym, kanały te są jednak dość ściśle powiązane z drogami naczyniowo-nerwowymi, ścięgnowo-mięśniowymi, kośćmi, i ze związanym z nimi organami. Ich właściwości można porównać trochę do strumienia gęstego powietrza, czy wiązki lasera. Najbardziej trafne jednak, wydaje się nam porównanie do silnych prądów morskich, w "morzu ciała eterycznego".

Wyszczególniono 12 meridianów głównych, 12 mięśniowo-ścięgnowych (zwanych też mięśniowo-skórnymi),  8 dodatkowych (cudownych), kolaterale (odgałęzienia, które są połączeniami pomiędzy dwoma kanałami), oraz sieć mikromeridianów.

Meridiany główne rozlokowane są symetrycznie wzdłuż długości ciała (po 12 tak z prawej jak i z lewej strony). Energia płynie w nich ciągle, lecz szczególnie intensywnie odczuwany jest przepływ w poszczególnych kanałach, w ciągu dwugodzinnego, tzw. maximum energetycznego

 

główne meridiany yin

główne meridiany yang

energia (żeńska - ziemi) płynie od dołu ku górze do górnej części torsu

energia (męska - słoneczna) spływa meridianami od głowy (oplecionej nimi) w dół do stóp

kanały przebiegają wzdłuż wewnętrznych powierzchni kończyn oraz przednią częścią tułowia

kanały biegnące zewnętrzną częścią ciała

organy zang- związane z meridianami yin są miąższowe, przyswajają i wspomagają trawienie pokarmu, przechowują substancje odżywcze i energię

organy fu- związane z meridianami yang są puste, trawią i wchłaniają jedzenie, kumulują lub wydalają płyny z organizmu

meridiany yin-ręki:

·    m. serca

·    m. osierdzia

·    m. płuca

meridiany yin-nogi:

·    m. nerek

·    m. wątroby

·    m. śledziony i trzustki

 

meridiany yang-ręki:

·    m. jelita grubego

·    m. potrójny ogrzewacz

·    m. jelita cienkiego

meridiany yang-nogi:

·    m. żołądka

·    m. pęcherzyka żółciowego

·    m. pęcherza

grafiki i diagramy znajdują się na stronie http://www.iama.edu

 

Meridiany mięśniowo-ścięgnowe odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie skóry, mięśni, oraz za ruchomość stawów.

Dwa najważniejsze meridiany dodatkowe położone w linii środkowej ciała to: Główny Regulator Przedni (GRP) i Główny Regulator Tylny (GRT).

Kolaterale tworzące pomosty między narządami wewnętrznymi i odpowiadającymi im meridianami głównymi, tworzą połączenia między meridianami znajdującymi się w jednym bloku. Kolaterale GRP rozprzestrzeniają się na brzuchu, kolaterale GRT na głowie i grzbiecie, łącząc się z meridianem pęcherza moczowego. Na końcu meridianu Śledziony i Trzustki główna kolaterala w klatce piersiowej i nadbrzuszu rozprowadza i zbiera energię z całego ciała.

Wzdłuż każdego z meridianów umiejscowione są tzw. punkty aktywności. Mimo, iż schematy ukazują  je  na powierzchni skóry, to w rzeczywistości znajdują się one na różnej głębokości w ciele (podobnie jak drogi meridianów), przy czym głębokość ta nie jest stała i zależy od wielu czynników, np. od budowy ciała, czy choćby od pory roku. Punkty te są miejscami podobnymi do energetycznych śluz, lub mini czakr, w których przepływ energii może ulec zablokowaniu, dlatego poprzez masowanie, nakłuwanie, ogrzewanie czy innego rodzaju uaktywnianie takiego miejsca, uruchamiamy i pomagamy utrzymać prawidłowy przepływ energii w meridianach. Jest to bardzo istotne, ponieważ zablokowanie takiego przepływu choćby w jednym miejscu, może upośledzić funkcjonowanie organizmu wzdłuż całego meridianu. Szczególnie wyraźnie odbije się to na związanym z nim narządem, jednak jako że organizm człowieka to spójna całość, zburzenie takie pociąga za sobą dalsze negatywne skutki.

Ze względu na odległość punktów od obszaru choroby dzieli się je na punkty lokalne (położone blisko zajętego narządu), punkty przyległe (leżące blisko okolicy chorego narządu i punkty dystalne (na kończynach):

·         Punkty źródłowe - gdzie gromadzi się większa ilość energii, ich stymulację stosuje się w stanach nadmiaru i niedoboru energetycznego, na meridianach Yin jest to III punkt od końca, a na meridianach Yang IV od końca meridianu (za wyjątkiem meridianu Pęcherzyka Żółciowego).

·         Punkty przepustowe - znajdują się na 12 głównych meridianach, na meridianach GRT i GRP oraz dodatkowy punkt przepustowy meridianu Śledziony-Trzustki. Za pośrednictwem kolaterali dochodzi do wyrównywania energii, której nierównowaga jest przyczyną zaburzeń energetycznych pomiędzy meridianami, należącymi do tego samego elementu. Wyróżnia się także 4 grupowe punkty przepustowe, pozwalające na wyrównywanie poziomów energii między meridianami typu Yin i Yang danej kończyny.

·         Punkty kluczowe - znajdują się na 12 głównych meridianach oraz na meridianach cudownych. Ich nakłucie powoduje odblokowanie krążenia Ki w meridianie. Stosuje się je w schorzeniach o ostrym przebiegu.

·         Punkty zgodności przedniej i tylnej - gdy związane z nimi narządy chorują, stają się wyraźnie bolesne przy stymulacji. Położone są odpowiednio na przedniej i tylnej powierzchni tułowia.

·         Punkty kardynalne - łączą meridiany główne z meridianami dodatkowymi, wyrównują poziomy energii pomiędzy nimi

·         Punkty mistrzowskie - punkty położone na niektórych meridianach głównych regulują pracę określonych tkanek lub narządów.

·         Punkty dolnego morza - Jest to 6 punktów, położonych na meridianach typu Yang, wywierają korzystny wpływ na narządy typu Fu znajdujące się poniżej przepony.

·         Punkty antyczne Shu - Są to punkty położone na meridianach głównych, wyznaczone kolejno wg rosnącej siły terapeutycznej, licząc od palców kończyny. I tak punkty "Jing - studnia" położone na palcach, skuteczne są w dolegliwościach bólowych kl.p. i pobudzeniu psychicznym; punkty "Ying - mały strumień" w chorobach gorączkowych; punkty "Shu - strumień" w chorobach gośćcowych; punkty "Jing - rzeka" w chorobach górnych dróg oddechowych i astmie oskrzelowej; punkty "He - " w chorobach żołądka i schorzeniach innych narządów Fu.

·         Punkty pięciu przemian - Są to położone w kolejności punkty na meridianach głównych, silnie powiązane z punktami Shu, odnoszące się do pięciu przemian. Na meridianach typu Yang pierwszy punkt na końcach palców należy do elementu metalu, natomiast na meridianach typu Yin do elementu drewna. Punktów tych używa się w odpowiednich kombinacjach do leczenia stanów nadmiaru lub niedoborów w narządach.

·         Punkty spotkania - Są to punkty gdzie krzyżują się przebiegi meridianów. Za ich pomocą można leczyć dolegliwości związane z tymi meridianami.

 

              6 par narządów Zang-Fu

Trzewia Yin - Zang,

organy, które magazynują istotne dla organizmu substancje - pełne.

Narządy Yang - Fu,

organy przetwarzające i usuwające - puste.

Serce - xin

Jelito cienkie - xiaochang

Śledziona - pi

Żołądek - wei

Płuca - fei

Jelito grube - dachang

Nerki - shen

Pęcherz moczowy - pangguang

Wątroba - gan

Pęcherzyk żółciowy - dan

/ Osierdzie - xinbao /

/ Potrójny ogrzewacz - sanjiao /

 

 

Podobnie jak każdy narząd Zang współpracuje z odpowiednim narządem Fu [ tabelka wyżej ] tak każdy meridian Yin jest połączony ze swoim odpowiednikiem Yang.

1.     kanał płuca związany jest kanałem jelita grubego

2.     kanał śledziony związany jest z kanałem żołądka

3.     kanał serca związany jest z kanałem jelita cienkiego

4.     kanał nerki związany jest z kanałem pęcherza moczowego.

5.     kanał osierdzia jest związany z kanałem potrójnego ogrzewacza.

6.     kanał wątroby związany jest z kanałem woreczka żółciowego


Biologiczny zegar życia
Biologiczny zegar człowieka

Kanały energetyczne tworzą obwód zamknięty, dlatego energia Chi okrąża 12 meridianów wielokrotnie w ciągu doby. Niezależnie od fali średniej raz na dobę przez meridiany przepływa tak zwana "wielka fala", która pozostaje przez dwie godziny w każdym z kanałów. Z tego powodu, w niżej przedstawionych przedziałach czasowych, poszczególne kanały wykazują zwiększoną aktywność:
 

 

·         pęcherz żółciowy szczyt od 23 - 1 godziny

·         wątroba szczyt od 1 - 3 godziny

·         płuca szczyt od 3 - 5 godziny

·         jelito grube szczyt od 5 - 7 godziny

·         żołądek szczyt od 7 - 9 godziny

·         śledziona i trzustka szczyt od 9 - 11 godziny

·         serce szczyt od 11 - 13 godziny

·         jelito cienkie szczyt od 13 - 15 godziny

·         pęcherz moczowy szczyt od 15 -17 godziny

·         nerki szczyt od 17 - 19 godziny

·         osierdzie szczyt od 19 - 21 godziny

·         potrójny ogrzewacz szczyt od 12 -23 godziny.

Wykazano, że nakłuwanie meridianu, podczas jego największej aktywności, działa uspakajająco, natomiast przez następne dwie godziny pobudzająco.

 

 

akup-body-dlan.jpg

akupunktura -cuny proporcjonalne

akupunktura -cuny indywidualne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meridian płuc

Z płuc meridian ten przedostaje się przez tchawicę w okolicę podobojczykową, gdzie staje się dostępny dla oddziaływań nań. Z tego miejsca kieruje się do dołu pachowego i dalej zmierza w dół po przyśrodkowej powierzchni ramienia i dochodzi do stawu łokciowego. Od stawu łokciowego biegnie po stronie promieniowej przedramienia, przez nadgarstek przechodzi na tętnicę promieniową  i osiąga koniuszek kciuka.
Kierunek krążenia energii w meridianie jest odśrodkowy. Przyjmuje energię w punkcie wejścia (P1) od meridianu wątroby i przekazuje ją meridianowi jelita grubego przez punkt P7 do punktu JG4.

Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
problemy z oddychaniem, kaszel, duszność, kaszel z krwią, bóle gardła, katar, bóle okolicy łopatki i wzdłuż meridianu.

Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:

·         chorobach jamy nosowo-gardłowej

·         chorobach oskrzeli i płuc

·         chorobach twarzy i kończyn górnych

·         chorobach skóry


zdrowie, akupresura, meridiany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin