Thera - Santoryn - Atlantyda.rtf

(5698 KB) Pobierz

 

                            Thera - Santoryn - Atlantyda

 

Santoryn - mały archipelag pochodzenia wulkanicznego należący do Grecji. Santoryn położony jest na Morzu Egejskim, 75 km na południowy wschód od wybrzeża Grecji.

Istniejącą przed ok. 1600 r. p.n.e. jedna wyspa została w wyniku silnego wybuchu wulkanu zatopiona (powstała jedna z największych na świecie kalder o średnicy 10 km), pozostały tylko jej boczne fragmenty stanowiące dzisiaj wyspy (zobacz zdjęcie saterlitarne obok): Tera/Thira (Θηρα) - największa wyspa archipelagu, Thirassia - druga co do wielkości, Nea Kameni - wyspa z kraterami wulkanu (większa czarna w samym środku), Palea Kameni (mniejsza czarna w środku) i Aspro (właściwie Aspronisi) - biała plamka w lewej dolnej części zdjęcia.

Nazwa Santoryn pochodzi z XIII wieku od imienia św. Ireny (Saint Irene), poprzedne nazwy: Kallisti, Strongili lub Tera/Thira (gr. Θηρα).

 

Historia [edytuj]

Przed wybuchem wulkanu istniała na wyspie rozwinięta cywilizacja (kultura minojska), której mieszkańcy opuścili w większości wyspę tuż przed wybuchem wulkanu - po wielkim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wyspę. Wybuch wulkanu przyczynił się prawdopodobnie również do znacznego zniszczenia położonej ponad 70 km na południe Krety (pałac w Knossos). Współcześni badacze przypuszczają, że wybuch wulkanu i późniejsze jego zapadnięcie się na ok. 300-400 m. pod powierzchnię obecnego poziomu morza spowodował powstanie olbrzymiej fali tsunami o wysokości dochodzącej do 200 metrów. Jedna z hipotez utożsamia zniszczenie wyspy z mityczną Atlantydą.

Po katastrofie przez 300-500 lat wyspa była niezamieszkała. Ponownie zasiedlili ją greccy Dorowie.

Obecnie na Santorynie (a przede wszystkim na głównej wyspie Thira) silnie rozwija się turystyka, która jest jedną z głównych źródeł dochodu.

Główne miejscowości: Akrotiri, Emporio, Faros, Fira, Oia, Kamari, Megalochori, Perissa, Pyrgos.

 

 

Santorini

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin