Zgrupowania dla świeckich którzy pomagają duszom czyśccowym.docx

(19 KB) Pobierz

Zgrupowania dla ludzi świeckich którzy chcą pomóc duszom czyśccowym

„Nasza modlitwa za zmarłych nie tylko może im pomóc,

lecz także sprawia, że staje się skuteczne

ich wstawiennictwo za nami.”

Katechizm Kościoła Katolickiego

 

Szczególne apostolstwo

 

             Jak wiemy dusze w czyśćcu oczyszczają się poprzez cierpienie. Same dla siebie już nic zrobić nie mogą. W Dzienniczku s. Faustyny czytamy: „Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą” (Dz. 20). Dopóki żyjemy mamy szansę i czas zasługiwania, możliwość wzrastania w łasce Bożej, uświęceniu się. Za życia możemy też wykorzystywać przeróżne nasze cierpienia, krzyże i niedogodności do tego, by zadośćuczynić za swoje grzechy. W momencie śmierci kończy się ten czas. Stajemy na sądzie Bożym, gdzie widzimy się w całej prawdzie (por. Hbr 9,27), bez możliwości zasługiwania dla siebie.

 

             Z dopustu Bożego mogą pomóc duszom cierpiącym osoby żyjące. Jest to szczególne i wyjątkowe apostolstwo, które powinien podjąć każdy katolik i prawdziwy chrześcijanin. W czym się przejawia wyjątkowość tego apostolstwa?

 

1. Jest spełnieniem uczynku miłosierdzia. Nie pomagać duszom czyśćcowym to tak, jak by widzieć człowieka, który bardzo cierpi na jakąś chorobę tylko dlatego, że nie może wstać i wziąć lekarstwa z sąsiedniego pokoju. Bez tego lekarstwa musi cierpieć i czekać, aż organizm o własnych siłach pokona dolegliwość. Jeśli dostanie lekarstwo choroba bardzo szybko minie. Pomyślmy, stoimy obok łóżka z chorym i biernie patrzymy na jego męki. Chodzimy, gościmy się z innymi, zabiegamy o różne sprawy tylko o cierpiącym nie pamiętamy… Cierpienia w czyśćcu są znacznie większe niż te ziemskie. Dusze te cierpią w niewypowiedziany sposób. Gdybyśmy mogli sobie to uświadomić serce pękło by nam z litości.

 

2. Jest apostolstwem, które może realizować każdy chrześcijanin bez względu na wykształcenie, pochodzenie, zajmowane stanowisko czy funkcję, (świecki, duchowny czy osoba zakonna).

 

3. Realizacja jego

 

- pomaga duszom czyśćcowym,

 

- uwrażliwia żyjących na odpowiedzialne i pobożne przeżywanie swego życia,

 

- stanowi przykład do naśladowania dla innych,

 

- zapewnia wstawiennictwo dusz czyśćcowych w życiu i po śmierci.

 

 

 

MŁODZIEŻOWE DZIEŁO POMOCY DLA CZYŚĆCA ( MDPC )

MDPC jest częścią Apostolskiego Dzieła Pomocy dla Czyśćca i stanowi zorganizowaną formę apostolstwa Zgromadzenia wśród katolickiej młodzieży żeńskiej i męskiej, pragnącej nieść pomoc duszom czyśćcowym oraz poznawać i zgłębiać naukę Kościoła Katolickiego na temat życia wiecznego i rzeczy ostatecznych człowieka, a więc śmierci, sądu, życia po śmierci: nieba, czyśćca, piekła.

Z myślą o duchowej formacji członków i ułatwieniu im dostępu do literatury poruszającej problemy życia po śmierci, organizujemy dla nich rekolekcje i dni skupienia. Ponadto wydajemy materiały formacyjne w postaci kwartalnika "Życie Wieczne" oraz innych broszur, które następnie rozsyłane są wszystkim członkom za dobrowolną ofiarą.

Młodzieżowe Dzieło jest także jedną z form duszpasterstwa powołań Zgromadzenia. Tematyka rekolekcji i dni skupień oraz wydawanych dla członków MDPC materiałów formacyjnych ma również na celu wspieranie młodych osób w rozeznawaniu i podejmowaniu właściwej im drogi powołania.

Kim jest Członek Młodzieżowego Dzieła?

Młodzi ludzie zrzeszeni w MDPC stanowią grono Przyjaciół Boga, Kościoła, zmarłych cierpiących w czyśćcu i naszego Zgromadzenia. Te cztery wymiary relacji przyjaźni są zarazem wyznacznikiem zadań podejmowanych przez Członków, które prowadzą do wzajemnej wymiany dóbr duchowych. Za każdy bezinteresowny dar serca w postaci modlitwy, dobrego czynu czy jakiegoś wyrzeczenia, dusze czyśćcowe odwdzięczają się modlitewnym wstawiennictwem u Boga, wypraszając dla nas łaski do życia zgodnego z wolą Bożą.

Każdy poniedziałek jest dniem szczególnej pamięci o zmarłych, a także dniem modlitewnej łączności Członków Dzieła i Sióstr Wspomożycielek tzn. w tym dniu otaczamy modlitewną troską i powierzamy siebie nawzajem Bożemu miłosierdziu.

Patronem Młodzieżowego Dzieła jest: św. Franciszek z Asyżu (14 X). Odpowiedzialną za MDPC z ramienia Zgromadzenia jest siostra moderatorka.

Więcej na temat Dzieła można się dowiedzieć z Informatora MDPC, który jest także dostępny w Internecie na stronie: http://www.katecheza.info

Jak włączyć się do MDPC?

Należy zgłosić swoje pragnienie niesienia pomocy zmarłym; wypełnić otrzymaną od siostry moderatorki Kartę Członka Dzieła i odesłać na adres (  Karta członkowska MDPC - online  ) : 

 

Młodzieżowe Dzieło Pomocy dla Czyśćca

przy Zgromadzeniu Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych

ul. Poprzeczna 1,  05-070 Sulejówek

tel.: 022/ 487.86.08  lub kom. 0/ 698.230.430

e-mail: mdpcanna@wp.pl

 

 

Strona na której dostępne karta członkowska i wszelkie inne informacje

 

www.wspomozycielki.pl

lub wpisać w wyszukiwarce wspomożycielki dusz czyśccowych , MDPC

 

 

APOSTOLSKIE DZIEŁO POMOCY DLA CZYŚĆCA ( ADPC )

 

Apostolskie Dzieło Pomocy dla Czyśćca to działająca przy naszym Zgromadzeniu wspólnota modlitewna przeznaczona dla praktykujących katolików (niezależnie od stanu i wieku), którzy pragną nieść pomoc duszom czyśćcowym. Dzieło stanowi zorganizowaną formę apostolstwa Sióstr Wspomożycielek wśród ludzi świeckich. Powstało w wyniku licznych próśb kierowanych do Zgromadzenia ze strony wiernych, którzy chcieli włączyć się w nasz charyzmat wspomagania zmarłych poddanych oczyszczeniu.

Członkowie ADPC stanowią duchową rodzinę Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Dniem szczególnej wzajemnej łączności między członkami ADPC i siostrami jest każdy poniedziałek. Wyraża się ona przede wszystkim we wzajemnej modlitwie. Okazją do zapoznania się ze Zgromadzeniem jest wymiana korespondencji, a zwłaszcza bezpośredni kontakt podczas rekolekcji i dni skupień organizowanych dla członków w domach Zgromadzenia.

Dni świąt i wspomnień liturgicznych Patronów ADPC, to kolejna sposobność do ożywiania wzajemnej duchowej więzi między Członkami ADPC i Siostrami Wspomożycielkami. Patronami Dzieła są: Matka Boża Pośredniczka Łask (7 V), św. Józef ( 19 III), bł. Honorat Koźmiński (13 X), bł. Maria od Opatrzności (7 II ).

 

 

 

Jak włączyć się do ADPC?

 

Osoby, które pragną włączyć się do Apostolskiego Dzieła Pomocy dla Czyśćca, wypełniają i osobiście podpisują tzw. kartę członka, a następnie przekazują ją do Centrum ADPC (tam, gdzie istnieje grupa parafialna Dzieła, kartę można przekazać jej animatorowi). Potwierdzeniem przyjęcia jest "Pamiątka" z Aktem codziennego zaofiarowania, którą otrzymuje każdy członek z Centrum ADPC lub od animatora.

(  Karta członkowska ADPC - online  ) :

 

 

 

 

Jakie pomoce proponuje ADPC swoim Członkom?

 

Z myślą o członkach ADPC został opracowany w naszym Zgromadzeniu obszerny modlitewnik za zmarłych pt.: "Okaż im Panie miłosierdzie swoje" (220 stronicowy), zawierający brewiarz za zmarłych, różne nabożeństwa (nowenny, teksty rozważań Drogi Krzyżowej, Różańca) oraz szeroki wybór innych modlitw za zmarłych. Modlitewnik ten można nabyć w niektórych księgarniach katolickich lub zamówić w Centrum MDPC w Sulejówku. Ponadto wydawany jest w Centrum ADPC kwartalnik "Do Domu Ojca", zawierający materiały formacyjne, przeznaczone do wewnętrznego użytku członków Dzieła. Organizowane są także rekolekcje i dni skupienia, poświęcone tematyce śmierci, sądu, czyśćca oraz form niesienia pomocy zmarłym.

 

Wszelką korespondencję prosimy kierować na adres:

 

ADPC przy Zgromadzeniu Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych

ul. Poprzeczna 1,  05-070 Sulejówek

tel.: 022/ 487.86.08  lub kom. 0/ 698.230.430

adpc@wp.pl

 

 

Strona na której dostępne karta członkowska i wszelkie inne informacje

 

www.wspomozycielki.pl

lub wpisać w wyszukiwarce wspomożycielki dusz czyśccowych , APDC

 

 

Każda posługa oddana choremu, każda jałmużna zaniesiona ubogiemu, każde słowo pociechy powiedziane nieszczęśliwemu, każda modlitwa odmówiona żarliwie, każda Msza święta, Komunia święta, ofiarowanie: są wielką ulgą dla dusz zmarłych.

 

bł. Honorat Koźmiński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KORONKA ZA ZMARŁYCH DO SERCA MARYJ

 

( do odmawiania na różańcu )

 

 

Na początku:

 

Wierzę w Boga... Ojcze nasz... Zdrowaś Maryjo...

Chwała Ojcu...

 

Na dużych paciorkach:

 

Boże mój, wierzę w Ciebie, boś jest samą prawdą.

Ufam Tobie, boś Dobroci nieskończona. Kocham Cię,

boś godzien największej miłości.

Z miłości ku Tobie kocham wszystkich bliźnich moich.

 

Na małych paciorkach:

 

Słodkie Serce Maryi bądź moim zbawieniem.

Pociechą tych, co cierpią. Módl się za nami,

za konającymi i za duszami w czyśćcu cierpiącymi (10x).

 

Na zakończenie:

 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci (3x) lub Psalm 130 (129).

 

 

("Do prywatnego odmawiania. Za zgodą Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej z dnia 22. 05. 1998 r., 680/K/98")

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin