plan zajęć - konspekt ( pedagogika specjalna).odt

(15 KB) Pobierz

(M.T.)

Temat: poznajemy figury płaskie  ( trójkąt, koło, kwadrat, )

 

Czas: 1h30 minut

miejsce szkoła: specjalna niewidomych

Grupa wiekowa: sześciolatki, (zerówka)

liczba uczestników: 10

 

Cele:

           uczeń wie co to są figury płaskie i przestrzenne

           uczeń zna i potrafi podać różnicę między figurą płaską a przestrzenną, między trójkątem, kwadratem a kołem.

           uczeń umie  odróżniać figury płaskie,  przestrzenne, koło, prostokąt i trójkąt.

           rozwijanie wyobraźni przestrzennej

           doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi na wykonywanej czynności

           pobudzanie zmysłu dotyku

           doskonalenie umiejętności wyczekiwania na swoją kolej

 

Metody: pogadanka, burza mózgów, praktycznego działania

 

Formy: praca indywidualna, praca w grupie

 

Środki i pomoce dydaktyczne: kwadraty, koła, trójkąty, kule, wielościany wykonane z papieru, drewna, tektury i gąbki; pudełka o dnie w kształcie trójkąta, koła i prostokąta wykonane z tektury, pudełka z wieczkami, w których wycięte są otwory  z  dopasowanymi klockami, plastelina, podkładki zabezpieczające stoliki.

 

 

przebieg zajęć:

 

1.      przywitanie klasy:

 

Proszę ( w razie potrzeby podprowadzam na miejsce) aby dzieci usiadły na dywanie  po „turecku” w kole bliziutko  siebie. Mówię swoje imię i podaję pierwszemu dziecku miękką szmacianą piłkę, każde dziecko powtarza imiona poprzedników na końcu podaje swoje i podaje piłkę.

 

2.      Wprowadzenie w temat zajęć:

 

Często spotykacie się z pojęciem, że coś jest płaskie.  Mówimy plaski jak stół, kartka papieru, jak deska. Czy materiał na sukienkę jest płaski ? Jakie znacie jeszcze rzeczy płaskie ? (Dzieci odpowiadają bądź nie ) podsuwamy jeszcze płaski jak ściana, podłoga, ....

Jak myślicie co jest przeciwieństwem płaskiego? Czy pudełko na buty jest płaskie? A jakie jest? Mówimy że pudełko na buty jest figurą przestrzenną. Co jest jeszcze figurą przestrzenną ? Jajko niespodzianka, szklanka butelka, kula, piłka.....czym różnią się figury płaskie od przestrzennych? Co łatwiej jest schować kartkę papieru czy pudełko? Dlaczego? Tak pudełko zajmuje więcej miejsca, wewnątrz pudełka można coś schować, a nawet jeśli wydaje się że jest puste jest w nim powietrze. Na kartce papieru możemy coś postawić, do jej wnętrza nie możemy nic schować.

 

3.      Ćwiczenia praktyczne :

 

W tekturowym pudełku ( kształt nie ma znaczenia) umieszczam różnej wielkości figury : trójkąty, kwadraty, kółka, sześciany, kule. Pudełko krąży w koło i każde z dzieci wybiera po cztery dowolne figury. Proszę aby podzieliły je na dwie grupy: płaskie i przestrzenne. Gdy widzę, że dzieci mają trudność z wykonaniem zadania przypomina, że w płaskim nic nie można schować, w przestrzennym może coś być. Proszę kilkoro dzieci o opisanie swoich płaskich lub przestrzennych figur. Miska znów krąży, a ja proszę dzieci o włożenie do niej figur przestrzennych. Dokładam figur tak aby każde z dzieci miało przed sobą trójkąt, koło i prostokąt. Proszę o wzięcie kolejno figur w ręce i sprawdzenie czym się różnią między sobą, uprzedzam, że za chwilę odbędzie się konkurs na odgadywanie zagadek dotyczących tych figur.

 

4.      Konkurs:

 

zadaję zagadki, a dzieci mają podnieść w górę odpowiednią figurę

5.      ma kształt płyty DVD

nie ma końca ani początku

można tę figurę potoczyć

przypomina kształt talerzyka.....

Jak nazywamy taką figurę? Taka figura to koło

 

ma cztery ( najwięcej ) kujących kątów (rogów )

dno pudełka od butów

ma kształt książki lub zeszytu

ma cztery boki

kształt kartki papieru.....

Jak nazywamy taką figurę? Taką figurę nazywamy prostokątem

 

6.      do ostatniej figury dzieci same wymyślają zagadki

jak nazywamy taką figurę? Taką figurę nazywamy trójkątem

 

7.      Puszczam w ruch pudełko i proszę aby dzieci odłożyły do niej figury.

 

8.      Zajęcia utrwalające:

 

Proszę aby wywołane dziecko przeszło do stolika i zajęło swoje miejsce.( w razie potrzeby podprowadzam na miejsce)

Na stolikach dla każdego dziecka przygotowane są pojemniczki do których przez wycięte otwory wrzuca się klocki okrągłe, prostokątne i trójkątne, i sześć sztuk  ( 2 trójkąty, 2 koła, 2 prostokąty)klocków. Proszę dzieci aby zapoznały się z tymi przedmiotami, i tłumaczę co to jest i do czego służy. Niektórym dzieciom pomagam indywidualnie. Gdy dzieci opanują już technikę dobierania kształtu figury do kształtu otworu robię konkurs. Wymieniam kształt (np. trójkąt ), lub podaję definicję, a dzieci mają wrzucić odpowiedni klocek do pudełka.

 

9.      Zajęcia praktyczne:

 

zbieram garnuszkpudełka, rozdaję podkładki i plastelinę i proszę aby każde z dzieci ulepiło duże i małe trójkąty, kwadraty i prostokąty. Robię na jednym stoliku wystawę prac i proszę kolejno dzieci aby oglądnęły  prace i wrzuciły po jednej figurze każdego rodzaju do pudełka o odpowiednim kształcie.

 

7.      podziękowanie z wspaniałą pracę i pożegnanie dzieci:

 

śpiewamy piosenkę na nutę „ Panie Janie”

1.      dziękujemy, dziękujemy,

10.  koniec już, koniec już,

znowu tu przyjdziemy, pracować będziemy

tak jak dziś, tak jak dziś,

 

opracował M.T.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkoła: C.K.K „ PROFESJA”                                                                        Kraków, 23.05.2010

Kierunek: Opiekun w domu pomocy społecznej

Klasa: ODPS W09 - semestr II

Przedmiot: pedagogika specjalna

Prowadzący: mgr Edyta Bajerczak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tytuł:  konspekt zajęć

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracował: Marta Trybała

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Zgłoś jeśli naruszono regulamin