KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYC1.doc

(33 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

 

Gimnazjum

 

TEMAT: Palenie papierosów i jego skutki.

 

Cele zajęć:

- uświadomienie uczniom bardzo typowej sytuacji, w jakiej zwykle następuje sięganie po raz pierwszy po papierosy

- zapoznanie uczniów ze statystykami oraz skutkami palenia papierosów

- określenie wpływu substancji smołowatych na układ oddechowy człowieka

- zapoznanie z przejściowymi oraz długotrwałymi skutkami palenia

- uświadomienie zagrożeń jakie niesie za sobą palenie papierosów

- zapoznanie uczniów z chorobami, które są skutkiem palenia papierosów

- uświadomienie uczniom jak dużo traci się poprzez nałóg

- konsekwencje podejmowania nie odpowiednich decyzji

- zniechęcenie uczniów do sięgania po papierosy

- zapoznanie uczniów z terminem „bierny palacz” oraz konsekwencje bycia biernym palaczem

 

Metody pracy:

- podająca – pogadanka, rozmowa

- gra „Decyzja należy do Ciebie”

 

Formy pracy:             

- zespołowa

- indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

- kartki z informacjami o  przejściowych oraz długotrwałych skutkach palenia

- kartki ze statystykami dotyczącymi palenia papierosów

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1. Sprawy organizacyjne

- sprawdzenie obecności

- pogadanka z uczniami na temat chorób jakie niesie za sobą palenie papierosów

 

2. Uświadomienie celu zajęć

Dlaczego młodzież sięga po papierosy?

Jakie są skutki palenia papierosów?

Jakie znamy choroby powodowane przez palenie?

Kto to jest „bierny palacz”?

Dlaczego warto zastanowić się przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji?

 

3. Zabawa „Decyzja należy do Ciebie”

- czytanie każdego fragmentu na głos

- uczniowie analizują treść wysłuchanego tekstu i prowadzą krótką dyskusję dotyczącą wyboru, przed jakim stają bohaterowie opowieści

- uczniowie podejmują indywidualną decyzję TAK lub NIE na pojawiające się po każdym fragmencie pytanie

- uczniowie tworzą dwie grupy – jedna grupa z odpowiedzią TAK, druga – z odpowiedzią NIE lub jedną grupę (jeżeli wszyscy uczniowie odpowiadają jednakowo)

- nauczyciel prosi wybranych uczniów o uzasadnienie swojego wyboru; swobodne wypowiedzi uczniów

- po krótkiej rozmowie następuje dalszy ciąg opowieści

- zapoznanie uczniów z dwoma wariantami ostatniego fragmentu opowieści

 

4. Rozmowa z uczniami na temat palenia papierosów

- choroby powodowane przez palenie papierosów

- zagrożenia jakie niesie za sobą bycie biernym palaczem

- wyliczenie ile pieniędzy przeznacza się na zakup papierosów w ciągu tygodnia, miesiąca, roku

- co można kupić za „przepaloną” kwotę?

- substancje jakie znajdują się w dymie tytoniowym

- czy da się rozpoznać osobę palącą?

- zagrożenia dla dziecka, którego matka pali (również w ciąży)

- bycie asertywnym, czyli jak odmówić, gdy ktoś częstuje papierosem

 

5. Podsumowanie

- rozmowa z uczniami o tym, czy taka forma zajęć im się podobała

- podziękowanie

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin