Jesteśmy dziećmi i znamy swoje prawa.doc

(29 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

 

Przygotowanie i prowadzenie: Elżbieta Wilga

 

Temat: Jesteśmy dziećmi i znamy swoje prawa

              Podstawa programowa – obszar III poz. 1, 3, 5, 6, 7,11

 

Cele: Dziecko

·        zna niektóre swoje prawa

·        wypowiada się na temat swoich praw

·        potrafi określić własne uczucia i emocje oraz dostrzega je u innych

·        rozumie piktogramy

·        wie, że oprócz praw ma również obowiązki

 

Metody pracy:

·        słowna /opowiadanie, rozmowa/

·        oglądowa /obserwacja/

·        praktyczna /zadania stawiane dzieciom/

 

Formy pracy:

·        grupowo-jednolita

·        indywidualna-zróżnicowana

 

Pomoce:

·        piktogramy do poznanych praw

·        znaki z twarzami przedstawiającymi różne uczucia

·        rymowanki

·        nagrania muzyczne

·        koperty z wierszem M. Brykczyńskiego „O prawach dziecka”

·        dyplomy dla dzieci

 

Grupa:  „Jeżyki”

Przygotowanie i prowadzenie: Elżbieta Wilga

 

 

Przebieg:

1.     Powitanie w kole – przysyłanie iskierki przyjaźni i uśmiechu.

2.     Przypomnienie poznanych praw dziecka – rozdanie każdemu dziecku piktogramu /dziecko omawia prawo/.

3.     Zabawa z szablonami – „Pokaż mi co czujesz” - omówienie prawa do wyrażania swoich emocji /szablony wyrazów twarzy/

4.     Zabawa przy muzyce smutnej i wesołej /dzieci mimiką i ruchem ukazują emocje.

5.     Słuchanie krótkich rymowanek i dopasowywanie ich do odpowiedniego prawa.

a)     Lalki, auta, misie, piłki

Są dla chłopca i dziewczynki

b)    Gdy masz gardło chore

To spotkaj się z doktorem

c)     Smutny ten, kto ma zmartwienie

Więc czasami łzami się zaleje

6.     Wręczenie dyplomów dla wszystkich dzieci za znajomość swoich praw, rozdanie kopert z wierszem „Prawa dziecka” /znajomość adresu domowego/.

7.     Zabawa plastyczna przy stole – kolorowanie piktogramów.

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin