MIKRODERMABRAZJA - wszystko na ten temat.doc

(413 KB) Pobierz

Mikrodermabrazja
 

Mikrodermabrazja to kosmetyczny zabieg pielęgnacyjny, który polega na złuszczaniu kolejnych warstw naskórka. Ta nowoczesna metoda kosmetyczna pomaga uporać się z różnymi typowymi dla skóry problemami. Chociaż jest to zabieg mechaniczny – wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia wysyłającego strumień mikrokryształów - eksperci zaliczają go do nieinwazyjnych i łagodnych metod pielęgnacyjnych.

Mikrodermabrazja - co to jest?

Mikrodermabrazja, nazywana także mikropeelingiem kontrolowanym, stanowi jedną z wielu metod mechanicznego złuszczania skóry. Ta nowoczesna technika polega na ścieraniu naskórka, warstwa po warstwie, aż do pożądanego poziomu. Zabieg wykonywany jest za pomocą urządzenia wyposażonego w ścierające głowice kontrolujące strumień kryształków, które uruchomione są dzięki powstaniu próżni. Kryształki uderzają o powierzchnię naskórka z dużą prędkością, dzięki czemu stopniowo, w delikatny sposób ścierają się martwe komórki i zanieczyszczenia. Kryształy oraz zrogowaciały naskórek trafiają do oddzielnego pojemnika znajdującego się w urządzeniu do wykonania zabiegu.

Umiarkowane usuwanie wierzchnich warstw naskórka w jego podstawowej warstwie prowadzi do szybkiego i niezwykle intensywnego powstawania nowych komórek. Zastępują one uszkodzone komórki bez ryzyka powstawania blizn czy nierównomiernego złuszczenia. Mikrodermabrazja jest nazywana kontrolowaną, gdyż głębokość peelingu a także ilość naskórka przeznaczonego do zrogowacenia są oceniane indywidualnie przez kosmetyczkę w zależności od rodzaju skóry. Dzięki temu zabieg jest w pełni bezpieczny - złuszczenie następuje stopniowo i odbywa się tylko w epidermie, czyli zewnętrznej warstwie naskórka. Mikrodermabrazja nie niesie za sobą takiego ryzyka wystąpienia powikłań jak po peelingach chemicznych, dermabrazji lub resurfaceingu laserowego.

Mechaniczny peeling poprawiający funkcjonowanie skóry zdobywa ostatnimi czasy coraz większą popularność. Początkowo zabieg wykonywany był jedynie przez dermatologów, dzisiaj znajduje się w ofercie niemal każdego większego zakładu kosmetycznego. Na czym właściwie polega mikrodermabrazja? W jakich przypadkach jest zalecana? Czy ma jakieś skutki uboczne? Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonymi tutaj kompleksowymi informacjami na temat tego niezwykle popularnego zabiegu.

 

Rodzaje mikrodermabrazji
Wyróżnić możemy dwa rodzaje mikrodermabrazji. Każda z nich wykorzystuje inny środek złuszczający naskórek i jest zalecany dla innego typu skóry.

 

Mikrodermabrazja diamentowa

Ta metoda jest w szczególności polecana osobom o delikatnej, wrażliwej i skłonnej do alergii skóry, gdyż nie powoduje żadnych podrażnień. Zabieg opiera się na usuwaniu wierzchnich warstw naskórka wykorzystując do tego celu diamentowe głowice. W praktyce wygląda to tak, że kosmetyczka przesuwa po skórze metalową końcówką urządzenia do wykonywania zabiegu. Końcówka ta zasysa zrogowacony naskórek. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, trwa około godzinę. Po jego wykonaniu skóra jest idealnie gładka i bez śladów podrażnień. Mikrodermabrazja diamentowa jest metodą bezpyłową – nie niesie więc za sobą ryzyka pozostawienia na skórze twarzy resztek proszku. Wybierając ten rodzaj mikrodermabrazji, warto zapytać o środek wykorzystywany do ścierania naskórka. Najlepiej, jeśli będzie to diament naturalny a nie syntetyczny lub kryształki innego pochodzenia.

Mikrodermabrazja korundowa (proszkowa)

Ten rodzaj zabiegu działa podobnie do mikrodermabrazji diamentowej, z tym że do złuszczania naskórka wykorzystuje mikronizowane kryształki glinu. Organiczny proszek jest wypychany pod ciśnieniem, aby zetrzeć obumarły naskórek i wszelkie zanieczyszczenia. Urządzenie do wykonywania zabiegu ma dwie końcówki – z jednej wypychana jest wiązka korundu, do drugiej zaś zasysany jest martwy naskórek. Po trwającej około godziny sesji u kosmetyczki, skóra może być zaczerwieniona jeszcze przez kilka godzin. Mikrodermabrazja korundowa charakteryzuje się naprawdę silnym efektem złuszczania. Jest w szczególności polecana osobom, które mają rozszerzone pory i przebarwienia na skórze. Ponieważ jest silniejsza od techniki diamentowej, daje też szybsze efekty w krótszym czasie.

 

Wskazania i przeciwwskazania

Mikrodermabrazja zdobyła tak wielką popularność między innymi dlatego, że jej zastosowanie jest niezwykle szerokie. Zabieg pomaga uporać się z większością problemów dotyczących skóry twarzy. Jest zalecany osobom cierpiącym na trądzik (zarówno zaskórnikowy jak i grudkowy), lecz także tym, którzy nie mogą pozbyć się szpecących blizn potrądzikowych. Ta nowoczesna kosmetyczna technika poprawia kondycję zniszczonej przez słońce skóry z widocznymi przebarwieniami. Wskazaniem do mikrodermabrazji są również rozszerzone pory, łojotok i zaskórniki.

Mikropeeling kontrolowany może być stosowany przez osoby w różnym wieku. Zabieg świetnie radzi sobie z trądzikiem dotykającym głównie osoby młode. Jest też polecany wszystkim tym, którzy cierpią z powodu blizn, znamion, piegów i innych skaz na skórze. Po kilku sesjach zabiegowych wszelkie niedoskonałości staną się znacznie mniej widocznie. Mikrodermabrazja okazuje się przydatna także w przypadku osób dojrzałych, którym zależy na zmniejszeniu plam starczych czy negatywnych efektów działania słońca na skórę. Technika ta pozwala pozbyć się drobnych zmarszczek wokół oczu, szyi i ust.

Mikrodermabrazja jest zalecana właściwie każdemu, kto chciałby poprawić kondycję skóry i pozbyć się typowych dla niej problemów. Dzięki kontrolowanemu peelingowi można w szybki i efektywny sposób zregenerować naskórek i pozbyć się jego zanieczyszczeń. Mikrodermabrazja stanowi też dobre przygotowanie do laserowych zabiegów takich jak np. fotoodmładzanie. Co ciekawe, zabieg działa korzystnie nie tylko na skórę twarzy. Jest on również skutecznym sposobem do walki z cellulitem, rozstępami a także ogólną wiotkością skóry.

Mikrodermabrazja może być stosowana przez osoby reprezentujące każdy typ i kolor skóry. Oczywiście, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Poniżej znajduje się ich lista:


Wskazania
1.Przed zabiegami z użyciem substancji aktywnych w celu zwiększenia ich skuteczności np. przed zabiegami pielęgnacyjnymi.
2.Generalna regeneracja skóry.
3.Silne zrogowacenie skóry.
4.Blizny potrądzikowe.
5.Usuwanie zaskórników i prosaków.
6.Łojotok skóry.
7.Rozszerzone pory.
8.Rozstępy, blizny .
9.Delikatne zmarszczki.
10.Diotkość skóry.
11.Fotostarzenie i uszkodzenia spowodowane promieniami UV.

Przeciwwskazania

·         Zakażenia wirusowe (brodawki, opryszczka, mięczak zakaźny)

·         Zakażenia bakteryjne (liszajec zakaźny, figówka gronkowcowa)

·         Zakażenia grzybicze

·         Trądzik krostkowy, ropowiczy

·         Trądzik różowaty

·         Skóra powiek

·         Uszkodzenia ciągłości skóry

·         Nowotwory skóry i znamiona

·         Naczyniaki jamiste

·         Terapia przeciwtrądzikowa Roaccutanem (wskazana co najmniej 3 miesięczna przerwa)

·         Skłonność do keloidów (bliznowców)

·         Zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy (wskazana co najmniej 2 miesięczna przerwa)

Nie ma przeciwwskazań w przypadku: ciąży, menstruacji, skóry opalonej, skóry płytko unaczynionej.

 

Efekty mikrodermabrazji
 

W internecie i kobiecych gazetach można znaleźć mnóstwo informacji na temat efektów zabiegu mikrodermabrazji. Część opinii jest wyjątkowo pochlebna, inne z kolei nie są aż tak pozytywne. Pamiętajmy, że dosyć ciężko jest znaleźć rzetelne i sprawdzone informacje – salony kosmetyczne i inne firmy oferujące zabiegi mikrodermabrazji będą nas przekonywały jedynie o wysokiej skuteczności i pełnym bezpieczeństwie zabiegu. Nie chcemy tutaj powiedzieć, że nie można w to wierzyć, jednak do każdej opinii należy podejść z należytą rezerwą.

Przede wszystkim, warto wybrać profesjonalny zakład, który oferuje higieniczne warunki a osoby wykonujące zabieg są w stanie odpowiedzieć nam, na czym on dokładnie polega. Po drugie pamiętajmy, że tylko wykwalifikowany personel jest w stanie określić, czy zabieg będzie bezpieczny dla naszej skóry oraz jak głębokiego i intensywnego złuszczenia naskórka potrzebujemy. Dlatego, wybierając salon kosmetyczny, nigdy nie sugerujmy się tylko niską ceną – w końcu chodzi tutaj o naszą twarz i warto zainwestować trochę więcej, aby mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany profesjonalnie i prawidłowo.

Wracając do kwestii efektów mikrodermabrazji, na podstawie opinii osób, które doświadczyły tego zabiegu, można z pewnością stwierdzić, że działa on ogólnie mówiąc korzystnie na poprawę jakości skóry, zarówno jeśli chodzi o jej strukturę, jak i koloryt. Po kilku zabiegach zaobserwować można zmniejszenie rozszerzonych porów i usunięcie zaskórników. Po mikrodermabrazji cera jest gładka, a jej koloryt wyrównany. Zabieg wpływa też korzystnie na zwiększenie elastyczności naskórka i zmniejszenie drobnych zmarszczek. Po kontrolowanym peelingu możemy cieszyć się świeżą i zdrowo wyglądającą skórą. Pamiętajmy, że efekty mikrodermabrazji będą różne u poszczególnych osób, jednak większość z nas z pewnością zaobserwuje wyżej opisane korzyści.

 

Działanie mechaniczne

 

Metoda mikrodermabrazji polega na usuwaniu komórek naskórka powodując mechaniczną eksfoliację. Kiedy głowice oddziałują na skórę poprzez delikatny masaż powodują złuszczanie, regenerację i odmładzanie tkanki.

Metoda mikrodermabrazji wygładza tkankę, zwiększ przepuszczalność błon komórkowych, wzmacnia metabolizm komórkowy, poprawia mikrokrążenie, a także stymuluje funkcjonowanie komórek. Spełnia zatem główne funkcje pilingujące i lecznicze.

 

Kosmetyczne funkcje mikrodermabrazji

Kontrolowana mikrodermabrazja aparatem Microdermabrasion Diamond Skin System jest najnowocześniejszą drogą do zabiegów łagodnych i zarazem optymalnych w wynikach. Spektrum zastosowania jest bardzo szerokie, możemy szybko i w bardzo bezpieczny sposób zwalczyć wiele problemów skóry, a ją samą wysoce zregenerować.

Nie istnieje niebezpieczeństwo zbyt głębokiego lub nierównomiernego złuszczenia, ani powstawania blizn. Zarówno głębokość złuszczania jak i zestaw preparatów stosowanych podczas zabiegu należy dobierać indywidualnie do stanu skóry oraz jej problemów. Jednak każdy zabieg przebiega na tej samej zasadzie, zmierzając do stopniowego osiągania założonych rezultatów:

·         Likwidacja problemów skórnych (drobnych zmarszczek, zanieczyszczeń, uszkodzeń)

·         Pobudzenia wzrostu nowych komórek skóry i poprawy ich funkcjonowania

·         Generalnej regeneracji skóry (głównie przy zaniku włókien kolagenowych)

·         Ochrony przed nowymi uszkodzeniami i starzeniem skóry

·         Właściwego odżywienia nowych komórek

·         Eliminacji nadmiernego rogowacenia, suchości i uszkodzeń dosłonecznych skóry

W obrębie naskórka uzyskujemy:

usunięcie warstwy rogowej (peeling powierzchniowy) lub warstwy brodawkowej (peeling średniogłęboki)

stymulację procesu odnowy naskórka (turnover)

W obrębie skóry właściwej uzyskujemy :

stymulację podciśnieniem krążenia krwi i chłonki

wspieranie systemu odpornościowego skóry

dostarczanie tlenu i składników odżywczych

wznowienie syntezy kolagenu i elastyny

 

 

Zalety i wady mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja jest niezwykle popularnym zabiegiem – oczywiście nie bez przyczyny. Najważniejszą jej zaletą jest wysoka skuteczność. Kontrolowany peeling pomaga uporać się z wieloma problemami skórnymi, spośród których najważniejsze to trądzik, zaskórniki, przebarwienia, skazy, niedobór kolagenu czy drobne zmarszczki. Zabieg działa także korzystnie na ciało – jest wiec z powodzeniem stosowany do walki z rozstępami i cellulitem.

Wszystkie osoby, które zastanawiają się nad skorzystaniem z oferty zabiegu mikrodermabrazji powinny wiedzieć, że jest ona całkowicie bezbolesna i dosyć prosta. Trwa stosunkowo krótko (w zależności od rodzaju skóry i zalecanej głębokości złuszczania - do godziny czasu), a po jego wykonaniu skóra może być co najwyżej lekko zaczerwieniona, co powinno ustąpić po kilku godzinach. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest też fakt, że może on zostać wykonany nawet na wrażliwej skórze. Mikrodermabrazja,w przeciwieństwie do peelingów chemicznych, jest w pełni bezpieczna i umożliwia kontrolę głębokości i intensywności złuszczenia naskórka. Dzięki temu praktycznie nie istnieje ryzyko, że zabieg zakończy się nieprzyjemnym podrażnieniem czy uczuleniem skóry.

Mikrodermabrazja nie jest oczywiście pozbawiona wad. Największa z nich dotyczy kwestii finansowych – chociaż zabieg staje się coraz bardziej popularny, a ceny poszczególnych salonów konkurencyjne, wciąż nie można zaliczyć go do tanich. Niestety, nie każdego będzie stać na kilka sesji w gabinecie kosmetycznym. Czasem, w szczególności w przypadku poważnych problemów ze skórą, może okazać się, że jeden zabieg będzie niewystarczający i nie przyniesie pożądanych efektów. Kontrolowany peeling zaleca się wykonywać sześć do dziesięciu razy w odstępie kilku tygodni. Chociaż mikrodermabrazja właściwie nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych, po jej wykonaniu można odczuć mrowienie i pieczenie skóry, co jednak powinno ustąpić po kilku godzinach. U osób stosujących aspirynę i niesteroidowe leki zapalne istnieje ryzyko wystąpienia wybroczyn, które utrzymują się do trzech dni. Należy też pamiętać, aby po przejściu zabiegu mikrodermabrazji unikać opalania przez okres co najmniej dwóch dni.

W ramach podsumowania można powiedzieć, że opisywany tutaj zabieg jest z pewnością metodą skuteczną i bezpieczną, lecz tylko w przypadku, gdy zostanie wykonany przez wyszkolonego profesjonalistę. Dlatego też, wiąże się on z koniecznością poniesienia stosunkowo dużych kosztów, jednak mając na uwadze zalety mikrodermabrazji, z pewnością nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

 

Przygotowanie skóry do zabiegu mikrodemabrazji

Nie są wymagane specjalne zabiegi przygotowujące skórę do mikrodermabrazji, Na pięć dni przed wykonaniem zabiegu należy unikać:

·         chemicznych kremów czy pianek do depilacji

·         zabiegów elektrolizy

·         woskowania

·         zabiegu peelingu kawitacyjnego

·         wykonywania peelingu -brashingu za pomocą szczoteczek

·         stosowania szorstkich gąbek do czyszczenia twarzy

·         stosowania żelów i kremów peelingujących do twarzy

Objawy niepożądane po mikrodermabrazji

·         uczucie mrowienia, pieczenia, świądu-objawy te szybko ustępują

·         rumień (do 24-48 godzin) - z każdym dniem zaczerwienienie skóry jest coraz mniej widoczne - można wykonać makijaż i bez problemu wykonywać codzienne czynności

·         nadwrażliwość skóry

·         wybroczyny u osób stosujących aspirynę lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (utrzymują się 24-72 godziny)

Pielegnacja skóry w warunkach domowych

·         unikanie opalania przez pierwsze 48 godzin od zabiegu

·         unikanie kąpieli w chlorowanej wodzie (baseny) do 48 godzin po zabiegu

·         zaleca się picie 8-12 szklanek wody mineralnej dziennie (uelastycznia i nawadnia dodatkowo skórę)

·         pacjenci z przebarwieniami w przerwie między kolejnymi zabiegami powinni używać preparaty wybielające zawierających hydrochinon w stężeniu co najmniej 2% (24 godziny po zabiegu mikrodermabrazji 2 razy dziennie)

·         na dzień zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin