Rodzaje laserów. Laserowe usuwanie włosów. Epilacja.doc

(576 KB) Pobierz
Mikropigmentacja a bielactwo

Coraz więcej możliwości depilacji ciała



Gładkie ciało zapewnia poczucie komfortu i higieny. Ciało miłe w dotyku i to przez wiele dni czy tygodni to zapewne marzenie wielu z nas. Zazwyczaj borykamy się z usuwaniem owłosienia, co kilka dni używając maszynki do golenia a i tak często efekt nie jest taki, jakiego oczekiwałyśmy. Która z nas nie chciałaby pozbyć się niechcianych włosków raz na zawsze?

Intensywność owłosienia, jego kolor i grubość włosa zależna jest od karnacji naszej skóry oraz od ilości męskiego hormonu, jaki każda z nas posiada. Panie z dość dużą zawartością tego hormonu zazwyczaj charakteryzują się mocniejszym owłosieniem, wówczas dodatkowo może ono występować także jako wąsik.

Metod depilacji jest kilka i choć golenie jest najczęściej stosowaną, to warto zapoznać się z innymi sposobami usuwania włosków, gdyż obecnie gabinety kosmetyczne oferują różne zabiegi pozwalające cieszyć się gładką skórą przez wiele tygodni a nawet lat.
Samo usuwanie włosków należy podzielić na dwa rodzaje - depilację i epilację. Pierwsza usuwa tylko włoski, które widzimy na skórze, druga usuwa cebulki włosa oraz włosy, które jeszcze są pod skórą, co zapewnia dłuższy efekt epilacji i zmniejsza konieczność częstego powtarzania zabiegu.

Metody depilacji

Do najbardziej popularnych oczywiście zaliczamy golenie maszynką. Jest to zabieg polegający na ścinaniu włosków zaraz przy powierzchni skóry. Głównymi zaletami tej metody jest jej szybkość i bezbolesność. Niestety włoski szybko odrastają i zazwyczaj są wówczas kłujące, szczególnie u Pań o mocnych włosach. Aby podczas golenia nie dochodziło do podrażnień, najlepiej golić włoski podczas kąpieli i stosować żele czy pianki do golenia. Ciepła woda i pianka zmiękczają włos, dzięki temu łatwiej go zgolić bez podrażniania skóry. Metodą tą możemy usuwać włoski z całego ciała, jednak Panie posiadające wąsik powinny się wstrzymać od jego golenia maszynką, gdyż włosy mogą odrastać silniejsze i grubsze.

Za pomocą depilatorów chemicznych, tak jak i za pomocą golarki usuwamy włoski przy nasadzie skóry. Depilatory chemiczne dostępne są w postaci kremu czy mleczka. Metoda ta jest skuteczna głównie u osób z jasną karnacją, delikatnymi włoskami oraz zalecana jest dla kobiet z rozszerzonymi naczynkami. Stosując tego typu kosmetyki zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta. Włoski niestety także szybko odrastają jednak nie są tak kłujące jak w przypadku zastosowania maszynki do golenia. Za pomocą depilatorów chemicznych możemy wydepilować wszystkie partie ciała.

Metody depilacji

depilatory elektryczne

Za ich pomocą pozbywamy się włosa wraz z cebulką. Metoda ta jest bolesna, pomimo, że producenci depilatorów proponują chłodzące końcówki czy nasadki masujące. Do tego typu bólu można się jednak przyzwyczaić, a skuteczność tej metody jest zdecydowanie lepsza niż golenie czy kremy depilujące. Dzięki depilatorom elektrycznym pozbywamy się włosków na 2-3 tygodnie. Tą metodą zaleca się epilowanie nóg, gdyż usuwanie włosków z innych partii ciała może okazać się bardzo bolesne. Przed tą epilacją dobrze wziąć ciepłą kąpiel i wykonać peeling nóg, wówczas zmiękczone włoski zdecydowanie łatwiej są wyrywane.

woski

Ta metoda pozwala także na usuwanie włosków wraz z cebulkami. Odnowienie cebulki wraz z włosem po woskowaniu zajmuje kilka tygodni, a odrastające włosy są delikatniejsze i niekłujące. Wyróżniamy dwa rodzaje wosków - gorący i zimny, różnicuje je sposób ich użycia. Wosk gorący nakładamy na skórę, gdy jest rozgrzany, ma półpłynną postać. Nałożony na skórę rozgrzewa ją i łatwiej jest usunąć włoski. Ze względu na wysoką skuteczność zabiegu i dość niewygodne jego wykonanie najczęściej zabieg ten oferują gabinety kosmetyczne. Zabieg ten można oczywiście wykonać w domu, należy tylko dokładnie przestrzegać zaleceń podanych przez producenta.
Natomiast epilację za pomocą wosku zimnego każda z nas może spokojnie przeprowadzić w  domu. Dostępne są gotowe plastry wosku, które wystarczy ogrzać w dłoniach, dołożyć do skóry, odczekać chwilę i zerwać plaster. Ponieważ zimny wosk słabo łapie drobne włoski i jest za słaby na włoski mocne, polecany jest głównie dla Pań o cienkich i delikatnych włoskach.

W gabinecie kosmetycznym stosuje się woski gorące. Te mogą być kremowe i twarde. Najczęściej stosowany jest wosk kremowy, gdyż jest łatwy w użyciu i skuteczny. Temperatura jego topnienia to 37-38°C, dzięki czemu nie powoduje on poparzeń i z powodzeniem można go stosować u Pań z rozszerzonymi naczynkami. Dodatkową zaletą jest miły zapach wosku.

Kosmetyczka rozgrzewa wosk w puszcze umieszczonej w woskownicy z termostatem, dzięki temu kontroluje temperaturę wosku.  Zabieg zaczyna się od przygotowania ciała, najpierw jest ono oczyszczane i odtłuszczane za pomocą balsamów i mleczek.  Następnie kosmetyczka zanurzając szpatułkę w puszcze nabiera wosk i nakłada go na depilowaną partię ciała zawsze z kierunkiem wzrostu włosków. Jeśli stosuje szpatułki drewniane dobrze zapytać czy są one używane jednorazowo, gdyż użycie tej samej szpatułki do kilku zabiegów jest niehigieniczne. Na nałożoną cienką warstwę wosku kosmetyczka przykleja pasek materiału dociskając go do ciała. Paski zrywane są zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosów. Jest to metoda dość bolesna. Aby zmniejszyć ból zazwyczaj kosmetyczka przed zabiegiem depilacji stosuje specjalne mleczko chłodzące i   znieczulające. Samo zrywanie plastra zawsze powinno być szybkie, gdyż wówczas ból jest łatwiejszy do zniesienia i nie powoduje podrażnień. Plaster zrywany powoli, niepewną ręką może nie tylko podrażnić skórę, może także poważnie uszkodzić naskórek.  Dobrze, jeśli podczas zrywania plastra kosmetyczka przytrzymuje i napina depilowana skórę, wówczas ból jest mniejszy.
 
Oprócz wosku z puszki nakładanego szpatułką kosmetyczki chętnie stosują wosk w aplikatorach z rolkami. Tu wosk  także jest podgrzewany w specjalnej bazie z termostatem. Ciepły i półpłynny wosk jest nakładany za pomocą aplikatora z rolką na skórę, oczywiście zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a do ich wyrywania także stosuje się plastry. Wadą jest to, że za mało podgrzany wosk podczas jego nakładania ciągnie włoski i jest to dość bolesne. Tu także warto podpytać czy rolki są czyste, upewnić się czy są one jednorazowe czy też są dezynfekowane.

Po depilacji woskiem na podrażnioną skórę, która zazwyczaj jest zaczerwieniona, kosmetyczka aplikuje kosmetyki kojące, chłodzące i łagodzące zaczerwienienie. Jeśli zdarzyło się tak, że na skórze pozostały resztki wosku, należy je zmyć. W tym celu kosmetyczka zazwyczaj  używa specjalnych zmywaczy po depilacji, które są już w całej serii kosmetyków przeznaczonych do depilacji. Zazwyczaj także na koniec aplikuje się balsam czy żel spowalniający odrastanie włosków. Można go stosować jeszcze kilka dni po depilacji. Zazwyczaj preparaty te także zawierają substancje łagodzące i przeciwzapalne.

Wosk twardy ma natomiast postać granulek lub kostek. Tak samo jak wosk kremowy musi on zostać uprzednio rozpuszczony. Jego temperatura topnienia jest nieco wyższa niż wosku kremowego, wynosi około 42°C. Wosk twardy może mieć różne kolory i różne zapachy. Wosk rozgrzewa się w woskownicy i nakładany jest szpatułką na skórę. Następnie należy odczekać chwilę aż zastygnie na skórze i zrywany jest jako jeden kawałek. Nie używa się tu plastrów. Wosk twardy doskonale nadaje się do usuwania włosków krótkich i ciężkich do wyrwania. Kosmetyczka musi mieć dużo wprawy przy stosowaniu wosku twardego, gdyż już jego nakładanie jest trudniejsze niż wosku kremowego, a samo zrywanie wosku wymaga sporo doświadczenia. Nieprawidłowo wykonana depilacja woskiem twardym może być nieprzyjemna i bolesna, a skóra może zostać zbytnio podrażniona.

pasta cukrowa

Jest to nowość w polskich gabinetach kosmetycznych. Metoda ta oparta jest na stosowanej od stuleci technice usuwania owłosienia przez kobiety z Bliskiego Wschodu. Pasta cukrowa składa się z cukru, soku cytrynowego oraz wyciągów roślinnych. Zaletami tej metody usuwania owłosienia jest fakt, że depilacja ta jest mniej bolesna od woskowania, podrażnienie skóry także jest mniejsze, włoski są dokładnie usuwane, nawet te mniejsze. Może być wykonywana u Pań z rozszerzonymi naczynkami, gdyż temperatura pasty cukrowej ma temperaturę ciała. Cenowo jest to zabieg droższy niż woskowanie, ale z całą pewnością jest godny polecenia, gdyż efekt utrzymuje się około tygodnia dłużej niż po woskowaniu.

depilacja laserowa

Jest to metoda bardzo skuteczna i trwała. Na zabieg możemy wybrać się do specjalistycznego gabinetu zajmującego się kosmetologią estetyczną, może go wykonywać kosmetolog po odpowiednim szkoleniu oraz lekarz dermatolog. Zabieg ten ze względu na użycie światła lasera nazywany jest fotoepilacją. Energia lasera oddziaływuje bezpośrednio na melaninę, czyli barwnik włosa. Barwnik ten ma zdolność absorpcji światła, dzięki temu w mieszku włosowym dochodzi do reakcji termicznej. Dochodzi do zniszczenia cebulki włosa. Ze względu na oddziaływanie światła lasera z barwnikiem najlepsze rezultaty uzyskuje się w przypadku włosów ciemnych. Prawidłowo wykonany zabieg jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Ze względu na różne tempo wzrostu włosów oraz ze względu na fakt, że każdy włos ma 3 fazy wzrostu zabieg fotoepilacji należy powtórzyć do 8 razy. Zabieg należy powtarzać w odstępach cztero-sześciotygodniowych.
Największą zaletą tego zabiegu jest jego skuteczność i efekt utrzymujący się parę lat. Zabieg ten można z powodzeniem wykonywać na każdej partii ciała oraz na  twarzy. Wadą niestety jest nadal wysoka cena.

elektrokoagulacja

To zabieg od dawna wykonywany w gabinetach oferujących zabiegi trwałego usuwania owłosienia. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu prądu wysokich częstotliwości. Oddziaływanie prądu powoduje wytwarzanie intensywnego ciepła w mieszku włosa. W wyniku tego dochodzi do zjawiska nazywanego elektrokoagulacją, podczas którego niszczone są na stałe białka skóry, odpowiedzialne za wzrost włosa. Jest to metoda o tyle lepsza od lasera, że nie ma tu znaczenia kolor włosa, może być zarówno stosowna u osób o jasnych jak i ciemnych włosach. Zalecana jest głównie do usuwania owłosienia z mniejszych partii ciała jak np. wąsik. Bywa ona bolesna. Efekt utrzymuje się podobnie jak w przypadku lasera, wiele lat.

ultradźwięki i enzymy

Przy tej metodzie stosuje się enzymy niszczące mieszki włosowe. Enzymy wprowadzane są do mieszka za pomocą ultradźwięków. Jest to zabieg, który wymaga kilkakrotnego powtórzenia, a jego efektywność sprawdza się raczej na włosach jasnych i delikatnych. Ta metoda również zapewnia nam wieloletni efekt.

Metod usuwania zbędnego owłosienia jest kilka, każda z nas może zastosować tę, która najbardziej jej odpowiada. Pomimo wysokiej ceny zabiegów laserowych, elektrokoagulacji czy ultradźwięków są to metody godne polecenia, gdyż efekt tych zabiegów utrzymuje się kilka lat. Dla Pań, które prowadzą aktywny tryb życia jest to doskonały sposób, aby zawsze czuć się komfortowo i pewnie.

 

 

Rodzaje laserów do usuwania włosów

 

Lasery do usuwania zbędnego owłosienia z ciała

Wśród laserów do usuwania zbędnego owłosienia wyróżniamy:
- laser rubinowy,
- laser aleksandrytowy,
- laser diodowy,
- laser neodymowojagowy,
- laser tradycyjny łączony z technologią IPL (wysokoenergetycznymi lampami błyskowymi).
Podstawowym kryterium podziału laserów jest długość promieniowania (im fala światła laserowego jest dłuższa, tym głębiej urządzenie penetruje tkankę skóry).


 

Krótki opis laserów używanych w medycynie estetycznej i dermatologii

Laser rubinowy o długości fali 694 nm, był pierwszym urządzeniem stosowanym przy depilacji owłosienia z twarzy. Usuwa tylko włosy ciemne, a ciemna karnacja utrudnia wykonanie zabiegu.

Laser aleksandrytowy o długości fali 755 nm skutecznie usuwa owłosienie ciemne, słabiej jasne włosy. Ciemna karnacja obniża skuteczność zabiegu.

Laser diodowy wykorzystuje falę o długości 810-820 nm. Skutecznie niszczy ciemne włosy oraz komórki odpowiedzialne za ich odbudowę, może być stosowany do wszystkich rodzajów skóry

, za wyjątkiem skóry bardzo opalonej. Zabiegi wykonywane przy użyciu tego lasera mogą wymagać znieczulenia.
Laser diodowy o długości fali 940 nm zapewnia dobry efekt zarówno dla włosów ciemnych, jak i jasnych, zabieg może być wykonywany u osób z ciemną karnacją.

Laser neodymowojagowy Nd:YAG wykorzystuje falę o długości 1 064 nm. Urządzenie stosowane do usuwania włosów nawet na opalonej skórze.

Laser IPL Harmony to urządzenie o długości fali 650 nm (łączy w sobie światło tradycyjnych laserów ze światłem UV oraz IPL), zapewnia permanentną likwidację włosów u pacjentów ze wszelkimi rodzajami skóry.

 

Nowoczesne technologie uzupełniające działanie lasera

Laser diodowy z radiacją (technologia ELOS)

Technologia ELOS (Electro-Optical Synergy) łączy energię światła z energią prądu RF. Wprowadzenie przepływu prądu RF ma na celu wzmocnienie efektu działania światła laserowego. Przepływ prądu RF nie zależy od zawartości melaniny w skórze, dlatego metoda ta może być bez żadnych zagrożeń aplikowana do wszystkich typów skóry. Oprócz zastosowania przepływu prądu RF, ELOS ma wbudowany system ciągłego monitorowania temperatury skóry (Active Dermal Monitoring™), który automatycznie przerywa impuls prądu i światła po przekroczeniu bezpiecznego poziomu.
Podczas zabiegu skóra jest schładzana przez głowicę urządzenia, chroniąc w ten sposób naskórek przed przegrzaniem. Impuls światła emitowany z urządzenia podgrzewa łodygę włosa, która następnie oddaje światło do mieszka

włosowego. Prąd przepływa przez skórę wykorzystując różnicę w oporze tkanki i w efekcie dogrzewa mieszek włosowy, trwale go usuwając.

 

Laser Light Sheer ™ Diode Laser System

Nowość na rynku - depilacja laserem diodowym jest metodą działającą powierzchniowo. Jest to metoda całkowicie bezpieczna i bezinwazyjna. Laser Diodowy Light Sheer™ firmy

Coherent-Lumenis, jest najnowocześniejszym tego typu urządzeniem na świecie. Wszelkie inne lasery np. lasery rubinowe, aleksandrytowe bądź neodymowojagowe to techniki przestarzałe.

 

Laser Light Sheer ™ Diode Laser System jest narzędziem certyfikowanym przez U.S. FDA (Food & Drug Administration). Laser ten jest całkowitym novum w medycynie estetycznej, gdyż może być stosowany na skórze opalonej.
Light Sheer™ redukuje czas zabiegu do minimum, zapewnia długookresowy efekt, tym samym niweluje potrzebę kilkakrotnego powtarzania zabiegu.
Light Sheer™ zawiera system mrożenia ChillTip™, jest to specjalny układ chłodzący, który znieczula pacjenta, niwelując dyskomfort, a tym samym zapewnia ochronę skóry przed oparzeniem podczas naświetlania.

 

Laserowe usuwanie owłosienia przy pomocy Light Sheer™ Diode Laser System
Działanie lasera polega na zniszczeniu włosa przy pomocy światła laserowego, czyli na wypaleniu komórek odżywczych włosa (znajdujących się w mieszku włosowym), w ten sposób regeneracja włosa jest uniemożliwiona.
Trzon włosa (to, co widzimy na zewnątrz) jest osadzony w mieszku włosowym (potocznie nazywanym „cebulką” włosa, która jest osadzona wewnątrz skóry). Na dnie mieszka włosowego („cebulki”) znajduje się macierz, czyli aktywnie wzrastająca część włosa wraz z odżywiającą ją brodawką skórną. W celu usunięcia włosa zniszczona zostaje cała „cebulka”, czyli mieszek i macierz. Światło laserowe (podczerwone o długości fali 800nm – przenika na 2 mm w głąb skóry) wnika w strukturę włosa, barwnik zawarty w trzonie włosa pochłania światło lasera i wydziela ciepło, które przechodzi do mieszka włosowego (jest to tzw. fototermoliza). Skutkiem uszkodzenia mieszka włosowego jest trwałe usunięcie włosa.
Schładzanie skóry za pomocą ChillTip™ odgrywa istotną rolę przy zabiegu, gdyż skóra człowieka jest sama bogata w barwnik, który podobnie jak barwnik włosa pochłania światło laserowe. Gdyby nieefektywne chłodzenie skóra uległaby poparzeniu. Poza tym ważną rolę odgrywa uścisk stosowany przy aktywnym chłodzeniu kontaktowym. Zapewnia on usunięcie hemoglobiny z naczyń krwionośnych zapobiegając ich zamykaniu. W ten sposób mieszki włosowe są bliżej naświetlanej powierzchni – skuteczność zabiegu jest znacznie zwiększona.

 

Pulsująca Technologia Świetlna (IPL)

Dealight Laser - tradycyjny laser wzmocniony IPL(Pulsującą Technologią Światła) zapewnia trwały efekt i bezinwazyjne rozwiązanie w usuwaniu owłosienia niezależnie od koloru i lokalizacji włosów.

Oferowane są ostatnio również urządzenia nielaserowe – wysokoenergetyczne lampy błyskowe IPL, które emitują intensywne światło o długości fali 450 – 1100 nm.
IPL to technologia wykorzystująca intensywny impuls światła, produkowane jest szerokie spektrum niespójnych fal świetlnych, które przenikają na różne głębokości i są wchłaniane przez komórki tkanki skóry. Tkanki zawierające melaninę zostają uszkodzone na skutek zjawiska fototermolizy bez uszkodzenia sąsiadujących tkanek.

 

 

Laserowe usuwanie włosów

 

 

Laser jest promieniowaniem optycznym, które można określić jako wzmocnienie światła przez stymulację emisji promieniowania. Promieniowanie obejmuje zarówno część widzialną (światło) jak i niewidzialną (ultrafiolet i podczerwień). Wykorzystanie światła laserowego pozwala na osiągnięcie wyjątkowych efektów. Działanie lasera polega na podgrzaniu zmiany chorobowej do wystarczająco wysokiej temperatury, aby spowodować jej zniszczenie i usunięcie z tkanki.


 

W medycynie wykorzystuje się kilkanaście różnego rodzaju urządzeń laserowych. Ze względu na charakter oddziaływania na tkankę lasery można podzielić na dwie grupy:
- lasery wysokoenergetyczne (chirurgiczne) - hard lasers,
- lasery niskoenergetyczne (biostymulacyjne) - soft lasers.

Na czym polega usuwanie włosów przez laser?
Na początku wyjaśnijmy sobie różnicę pomiędzy depilacją a epilacją. Oba terminy są w mowie potocznej używane zamiennie. Jednak jest pomiędzy nimi pewna różnica:
- epilacja – to działanie mające na celu trwałe usunięcie włosa,
- depilacja – to działanie mające na celu krótkotrwałe usunięcie włosa.

W artykule dla ogólnego zrozumienia będziemy używać słowa depilacja, ponieważ ten termin używany jest częściej.
Laserowa depilacja ciała – polega na wykorzystaniu energii lasera do usuwania włosów na długi okres. Efekt taki jest osiągany dzięki przyłożeniu wiązki światła laserowego bezpośrednio do skóry. Wyprodukowane przez laser ciepło jest transferowane to cebulki włosa. Ciepło to przesyła sygnał, który usypia cebulkę włosa. Skuteczna depilacja laserowa polega na odpowiednim dobraniu typu lasera oraz odpowiedniej częstotliwości zabiegów.

 

PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO PIERWSZEGO ZABIEGU
- należy przeprowadzić wywiad , podczas konsultacji specjalista oceni stan skóry, typ skóry (jaką masz karnację, jak szybko się opalasz, twoje reakcje na promienie słoneczne, kolor i typ włosów – od tych czynników zależy ustawienie mocy lasera);
- specjalista oceni czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu;
- zostaniesz poinformowana/y o charakterystycznym działaniu lasera na skórę, gdyż po zabiegu może wystąpić niewielki rumień lub obrzęk przy mieszku włosa, przy wyjątkowej nadwrażliwości objawy te mogą utrzymać się przez kilka dni – zazwyczaj jednak ustępują szybko;
- zabieg zaplanuj tak abyś unikał/a słońca przez około 2 tygodnie po zabiegu, stąd też biorąc pod uwagę trzykrotne powtórzenie zabiegu, dla całkowitego usunięcia owłosienia zaleca się rozpoczęcie serii przed okresem letnim;
- specjalista wykonuje najpierw próbne naświetlenie, żeby ustalić odpowiednie parametry światła laserowego.

 

PRZECIWWSKAZANIA DO PRZEPROWADZENIA ZABIEGU DEPILACYJNEGO
- bardzo świeża opalenizna (do 2 tygodni);
- ciąża;
- używanie kremów z retinolem, kwasem owocowym – należy zaprzestać używania na 1 miesiąc przed zabiegiem;
- zażywanie leków światłouczulające (Roaccutane, NeoTigason);
- używanie ziół (dziurawca, nagietek) – zaprzestać na 2 – 3 tygodni przed zabiegiem;
- depilacja włosów woskiem, depilatorem mechanicznym, pęsetą na około 1 miesiąc przed zabiegiem;
- kolor włosów – włosy rude i siwe (nie zawierają melaniny);
- skóra o skłonnościach do przebarwień;
- bielactwo, łuszczyca inne czynne zmiany skóry.

 

PRZYGOOTOWANIE DO ZABIEGU
- przed zabiegiem należy zgolić włosy (można użyć kremu depilacyjnego, nie należy stosować wosku depilacyjnego, pęsety ani depilatora mechanicznego, gdyż zabieg wymaga obecności włosa);
- skóra powinna być umyta, niczym nie posmarowana;
- zadrapania, podrażnienia powinny być zagajone, gdyż mogą się przyczynić do okresowych przebarwień.

 

PRZEBIEG ZABIEGU
- zabieg będzie wykonywany przez personel medyczny lub kosmetyczny;
- użycie światła laserowego wymaga nałożenia specjalnych okularów ochronnych;
- w trakcie zabiegu ważne jest czyszczenie końcówki z zabrudzeń, ponieważ końcówka ma bezpośredni kontakt ze skórą, jest zawsze dezynfekowana, by wykluczyć zakażenie.

 

POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU
- zabieg powtarzać, co 2-3 miesiące, zbyt długa przerwa między zabiegami może osłabić efekt;
- chronić skórę przed słońcem, nie korzystać z solarium, samoopalacza przez minimum 3 tygodnie;
- należy powstrzymywać się od korzystania z sauny, wyeliminować intensywny wysiłek fizyczny przez okres 3 dni;
- jeżeli 3 godziny po zabiegu odczuwane jest pieczenie lub świąd można zastosować kosmetyki natłuszczające (ale bez zawartości alkoholu);
- nie powinno się stosować:
- żadnych leków bez uzgodnienia ich z osobą wykonującą zabieg;
- dziurawca, nagietka;
- kosmetyków złuszczających;
- przez kilka dni po zabiegu:
- nie należy stosować mydła, dezodorantów, spirytusu;
- nie należy mocno wycierać miejsc po depilacji gąbką lub ręcznikiem,
- 2-3 razy dziennie należy stosować krem alantan lub bephanten.
- nie powinno się wyrywać włosów przez około pół roku;
- wszelkie niepokojące objawy należy konsultować ze specjalistą.

 

Podsumowanie

- laser jest promieniowaniem optycznym określanym jako wzmocnienie światła przez stymulację emisji promieniowania;
- laser produkuje impulsy o wysokiej energii, które sprawiają, że włosy stają się niewidoczne;
- w medycynie estetycznej jest używany szereg laserów w zależności od skóry pacjenta;
- rezultaty zabiegu w dużej mierze zależą od doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg;
- pojedynczy zabieg może jedynie osłabić strukturę włosa i gęstość owłosienia;
- powtórzenia zabiegu zapewnią lepsze rezultaty.

 

 

 

Depilacja laserowa bez tajemnic

Bez podrażnień, stanów zapalnych czy pękniętych naczynek - depilacja może pójść naprawdę gładko. Dzięki nowoczesnym technologiom jesteśmy w stanie na trwale pozbyć się owłosienia. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju lasery i IPL-e.

Podstawową zasadą działania fotoepilacji zarówno lasera jak i IPL-a jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Polega ono na tym, że podczas zabiegu fotoepilacji światło lasera czy IPL-a przenika przez skórę i jest absorbowane przez melaninę (barwnik włosa) lub hemoglobinę (barwnik krwi).

Pochłonięta przez melaninę (lub hemoglobinę) energia świetlna jest zamieniana na energię cieplną, która powoduje zniszczenie opuszki włosa i koagulację naczyń krwionośnych odżywiających macierz włosa.

Dzięki temu po zabiegu następuje całkowite usunięcie włosa oraz zablokowanie procesu formowania się nowego mieszka włosowego.

Sceny z życia włosa

Przy zabiegu usuwania owłosienia laserem istotną rolę odgrywa cykl wzrostu włosa, dlatego też przypomnijmy sobie, jak on przebiega:

Faza wzrostu (anagen) ? wtedy to włos osiąga swoją pełną długość, cebulka jest otwarta, a odżywianie odbywa się przez brodawkę połączoną z krwiobiegiem.

Właśnie ta faza jest idealna do wykonania zabiegu.

Kolejny etap w życiu włosa to faza przejściowa (catagen) ? włos uwalnia się z brodawki i przesuwa do góry. Następuje zatrzymanie procesów rozrodczych zachodzących we włosie. Nadchodzi faza spoczynku (telogen) ? włos najpierw jest odżywiany z mieszka, a potem powoli martwieje i wypada. Faza ta ma różny czas trwania, od 3 do 8 tygodni. Zabieg przeprowadzony w tym czasie nie jest skuteczny.

Ponieważ nie wszystkie włosy rosną równocześnie, na danym obszarze ciała mamy do czynienia z różnymi fazami. Musimy więc pamiętać o tym, że usuwanie owłosienia nie może się odbywać jednorazowo.

Ważne jest, aby każdy włos został usunięty w fazie wzrostu, ponieważ trzeba mieć pewność, że zniszczone zostały wszystkie komórki zarodkowe oraz brodawki ? tylko wtedy mamy gwarancję, że włos nie odrośnie.

Wiedza w pigułce ? czyli czym się różni laser od IPL:

LASER

IPL

pochodzi od skrótu: Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, co oznacza wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania

Intensed Pulsed Light, czyli intensywne źródło światła

to wiązka światła monochromatyczn

a ? jeden kolor światła

to szerokie widmo z jednoznaczną granicą krótkofalową

kolor światła związany z typem lasera

łatwa zmiana widma

promienie o jednakowej długości fali, spolaryzowane i spójne w czasie i przestrzeni

niespójne fale świetlne o różnej
długości

trudna modyfikacja kształtu impulsu

łatwa zmiana kształtu impulsu

mała powierzchnia działani

duża powierzchnia działania

IPL jest urządzeniem

wykorzystującym najnowocześniejszą technologię zastosowania energii świetlnej w zabiegach kosmetycznych i medycznych. IPL posiada końcówki (kryształy) o różnych długościach fal, które umożliwiają użycie jednego urządzenia do różnych celów terapeutycznych

IPL

Laser kosmetyczny

G-light, ipl TOPLASER

·         Obszar zabiegu: 8x40 mm

·         Długość fali:

o        420 nm ? trądzik pospolity

o        520-560 nm - naczynia krwionośne, trądzik różowaty, przbarwienia, fotoodmadzanie

o        620 nm - usuwanie owłosienia

·         1-5 / liczba impulsów/

Energia impulsowa każdego intensywnego światła pulsacyjnego może być podzielona na: 2,3,5 małych, ciągłych impulsów, co gwarantuje odpowiednią ochronę naskórka przed przegrzaniem (im więcej impulsów tym łagodniejsze działanie). Interfejs obsługi ciekłokrystaliczny wyświetlacz dotykowy (ekran LCD) z gotowymi programami dla operatora dającymi łatwość obsługi ipl-a.

 


Depilacja laserowa bez tajemnic
Na zawsze gładka

Zabieg laserowej depilacji skuteczny jest wtedy, jeśli przeprowadzany jest na włosach fazie anagenu, czyli w fazie wzrostu wł...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin