KAIN I ABEL.doc

(39 KB) Pobierz

Scenariusz lekcji religii dla klasy IV

przeprowadzonej w dniu 04.03.2008 r.

 

 

 

TEMAT: Ukazanie następstw grzechu na podstawie historii Kaina i Abla

 

 

 

Cel ogólny: zapoznanie ze skutkami grzechu i ukazanie możliwości powrotu do Boga

 

Cele operacyjne:

 

              Uczeń:

Ø      Wyjaśnia kim byli Kain i Abel

Ø      Tłumaczy, dlaczego Bóg nie przyjął ofiary Kaina

Ø      Wylicza i nazywa grzechy główne

Ø      Wyjaśnia grzechy główne

Ø      Rozumie pojęcie :cnota”

Ø      Dobiera (dopasowuje) cnoty do grzechów głównych

Ø      Współpracuje w grupie

Ø      Ocenia swoją pracę i innych

 

Metody: opowiadanie, pogadanka, odczyt,  dyskusja dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne, z    yciem komputera

 

Formy pracy: indywidualna jednolita i zróżnicowana, jednolita grupowa i zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: tekst opowiadania „Historia jednego dnia”, podręcznik do religii dla klasy IV, Pismo Święte, karty pracy, karty z objaśnieniami grzechów i cnót, plansze z nazwami grzechów i cnót, rzutnik, arkusz ewaluacyjny, kartoniki motywujące i nagradzające

 

Czas trwania lekcji – 45 min.

 

 

Przebieg lekcji:

 

1.      Czynności organizacyjno-porządkowe (podział na grupy)

2.      Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji – nawiązanie do skutków grzechu

3.      Zapoznanie uczniów z  celami lekcji.

4.      Zapis tematu na tablicy

5.      „Jeden dzień” - czytanie opowiadania z podziałem na role

6.      W czym historia ta jest podobna do różnych sytuacji z codziennego życia? – pogadanka

7.      Gdzie należy szukać początków tej historii? – wprowadzenie do historii biblijnej o  Kainie i Ablu

8.      Historia Kaina i Abla – Rdz , 2b-10 (nauczyciel czyta z Pisma Świętego, uczniowie śledzą tekst w podręcznikach)

9.      Uczniowie szukają zdania wyjaśniającego, dlaczego ofiara Kaina została odrzucona – analiza tekstu

10.  Uczniowie pracując w grupach starają się znaleźć „lekarstwo na chorobę” – na podstawie kilku sytuacji wziętych z życia stawiają diagnozę – nazywają grzech oraz szukają lekarstwa – nazywają cnotę

11.  Prezentacja poszczególnych grup – ocena

12.  Prezentacja multimedialna 7 grzechów głównych – uczniowie na podstawie oglądanych obrazów zapisują w odpowiedniej kolejności nazwy grzechów – utrwalenie wiadomości

13.  Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania – ocena

14.  Ewaluacja – uczniowie indywidualnie oceniają swoją pracę, pracę w grupie oraz innych grup

15.  Zapis do zeszytu 7 grzechów głównych oraz przeciwstawiających się im cnót – podsumowanie (ewentualnie praca domowa)

16.  Modlitwa – podręcznik ucznia

 

 

UWAGA – W celu sprawdzenia wiadomości, na kolejnej lekcji, uczniowie będą mieli do uzupełnienia krzyżówkę z 7 grzechami głównymi o zróżnicowanej trudności

 

 

 

Mgr Agnieszka Woźniacka

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin