FAKTURA referat.doc

(1085 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAKTURA – INFORMACJE PODSTAWOWE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotowały:

 

Dorota Górska

 

Aleksandra Bis

 

 

 

 

 

                Faktura to dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży towaru lub wykonania usługi. Osobami zobowiązanymi do wystawiania faktury VAT są zarejestrowani płatnicy tego podatku. Fakturę obowiązani są również wystawić podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, dokonujący czynności, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa innego niż Polska i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej (UE) lub podatku o podobnym charakterze (poza UE). Osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej wystawiane są na żądanie klienta.

              Fakturę wystawia się w dwóch egzemplarzach z wyjątkiem: faktury wewnątrzwspólnotowej dostawie nowych środków transportu (3 egzemplarze), faktur wewnętrznych (jeden lub dwa egzemplarze). W przypadku gdy oryginał faktury zaginie lub ulegnie zniszczeniu, sprzedawca na wniosek nabywcy może na podstawie posiadanej kopii wystawić duplikat (oryginał i kopia). Jednak taka faktura musi być oznaczona wyrazem „duplikat” i zawierać datę wystawienia tego duplikatu.

              W przypadku, gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż. Nie dotyczy to jednak sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadku gdy wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.

              Fakturę wystawia się nie później niż z upływem siedmiu dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jeśli podatnik określa tylko miesiąc i rok dokonania sprzedaży wystawia się ją nie później niż z upływem siedmiu dni od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. Istnieją odstępstwa od tej zasady na przykład w przypadku: umowy komisu, otrzymania zaliczki.

              W przypadku gdy sprzedawca przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymał jednorazowo lub w ratach co najmniej  połowę ceny, to obowiązek wystawienia faktury upływa siódmego dnia od dnia, w którym odebrał kwotę stanowiącą pięćdziesiąt procent ceny brutto usługi lub towaru.

              Kwoty wykazane w fakturze należy zaokrąglać do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.

              Podatnicy mają obowiązek przechowywać oryginały i kopie faktur jak również duplikaty przez pięć lat, licząc od końca roku, w którym je wystawiono. 

              Wystawianie faktury niezgodne z przepisami, posługiwaniem się fakturą VAT w celu np. odliczenia VAT-u, nie przechowywanie  karne jest grzywną do 180 stawek dziennych. Wystawienie faktury w sposób nierzetelny (np. wystawianie faktury dokumentujące fikcyjne transakcje) zagrożone jest karą grzywny do 240 stawek dziennych. Ustalając stawkę dzienną sąd uwzględnia dochody sprawcy, warunki osobiste, rodzinne, możliwości zarobkowe oraz stosunki majątkowe.

 

 

Elementy faktury VAT:

 

 

 

ü     Imiona, nazwiska, nazwy lub nazwy skrócone, adresy, numer identyfikacji podatkowej (jeśli numer NIP nie został jeszcze nadany, wtedy umieszczamy numer Regon lub PESEL).

ü     Datę dokonania sprzedaży : dzień, miesiąc, rok. Podatnik może umieścić na fakturze tylko miesiąc i rok w przypadku dokonania sprzedaży o charakterze ciągłym. Usługi o takim charakterze to na przykład: usługi komunalne na dostawę energii elektrycznej, cieplnej, gazu przewodowego, usługi telekomunikacyjne i radio komunikacyjne, usługi najmu, dzierżawy, leasingu, stałej obsługi serwisowej, prawnej, biurowej.

ü     Numer faktury, napis "Faktura VAT" oraz datę wystawienia faktury. Numeracja faktury może być dokonana za pomocą cyfr lub liter i cyfr.

ü     Nazwa towaru(ów) lub usług(i) będących przedmiotem sprzedaży. W przypadku towarów lub usług o stawce podatku niższą niż 22% jak również zwolnionych  od podatku na podstawie ustawy na fakturze należy umieścić symbol towaru lub usługi zawarty w Systematycznym Wykazie Wyrobów (SWW) lub Klasyfikacji Obiektów Budowlanych albo Klasyfikacji Wyrobów i Usług (KWiU).

ü     Jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług.

ü     Cenę jednostkową towaru lub usługi bez doliczonej kwoty podatku.

ü     Wartość sprzedaży netto ( wartość sprzedanych towarów lub wykonanych usług bez podatku).

ü     Stawki podatku ( na przykład 3%, 5 %, 7%, 22%).

ü     Suma wartości sprzedaży netto.

ü     Kwotę podatku naliczaną od sumy wartości sprzedaży netto towarów lub usług w rozbiciu na poszczególne kwoty podatku.

ü     Wartość sprzedaży brutto (wartość netto plus kwota podatku) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu.

ü     Kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

ü     Czytelny podpis osób uprawnionych do wystawiani i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób (z licznymi wyjątkami).

 

             

 

 

 

 

 

 

Wzory faktur VAT:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bibliografia:

 

1.     Padurek Bożena, Rachunkowość przedsiębiorstw: obrót pieniężny, rozrachunki, obrót materiałowy, Wyd.3,

    Wrocław, 2006, ISBN: 83-60045-01-1

2.     Padurek Bożena, Małgorzata Szpleter, Rachunkowość przedsiębiorstw: kalkulacja, obrót wyrobami gotowymi, obrót towarowy,Wyd.4, Wrocław,2007,ISBN: 83-921061-9-9

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin