SCEN. NA KWIECIEŃ 2009 R. - cały miesiąc.docx

(73 KB) Pobierz

Scenariusz zajęcia dla dzieci 3, 4 letnich z zakresu mowy i myślenia

TEMAT KOMPLEKSOWY: Malujemy jajka.

TEMAT: Pisanka”  – nuka wiersza A. Łady – Grodzickiej.

GRUPA: 3, 4 – latków

Data: 30.03.2009 r.

Czas trwania: 20 min.

Cele ogólne:

·         rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wiersza

·         nauka wiersza na pamięć, ćwiczenie pamięci odtwórczej

·         utrwalanie kolorów (pomarańczowy, różowy, zielony)

·         dzielenie jajek na pisanki i kraszanki

Cele szczegółowe:

·         dziecko uważnie słucha wiersza recytowanego przez n – lkę, odpowiada na pytania dotyczące treści wiersza; uczy się krótkich wierszy poprzez zapamiętywanie krótkich strof

·         dziecko prawidłowo wykonuje polecenia n – lki w czasie zabaw ruchowych

·         dziecko układa kraszanki od największej do najmniejszej, nazywa kolory kraszanek; używa pojęć: małe, większe, największe

·         dziecko zapoznaje się z nazwami jajek malowanych: pisanka, kraszanka

Metody:

słowna – rozmowa

oglądowa – pokaz

czynna – samodzielnych doświadczeń

Forma pracy: z całą grupą

Środki dydaktyczne: ilustracje związane ze świętami wielkanocnymi (pisanki, kraszanki, cukrowy baranek, koszyczek, zajączek, babka wielkanocna), treść wiersza A. Łady – Grodzieńskiej pt.: „Pisanki”, ilustracja do wiersza,  kółka, szarfa dla każdego dziecka w kolorze zielonym lub żółtym, tamburyn

Przebieg zajęcia

1.    Zabawa ruchowa „Kury i koguty”. Dzieci podzielone na dwie grupy (koguty szarfy zielone, kury żółte) zajmują miejsca w wyznaczonych miejscach sali. Na hasło nlki „koguty”, dzieci „koguty” spacerują miedzy obręczami naśladując pianie „kukuryku”; na hasło „kury”, koguty wracają na wyznaczone miejsce, spacer rozpoczynają „kury” (ręce zgięte w łokciach, poruszają nimi naśladując ruchy skrzydeł).

2.    N – lka zaprasza dzieci do tablicy, na której przywieszone są symbole (ilustracje) związane    ze świętami wielkanocnymi (pisanki, kraszanki, cukrowy baranek, koszyczek, zajączek, babka wielkanocna). Rozmowa z dziećmi na temat Wielkanocy. Krótka charakterystyka świąt wielkanocnych.

3.    Nlka recytuje dzieciom treść wiersza A. Łady – Grodzieńskiej pt.: „Pisanka”. Następnie omawia z dziećmi poprzez zadawanie pytań na temat wiersza:

        Podobał wam się wiersz?

        O czym był wiersz?

           Jak była pomalowana pisanka?

Nauka wiersza na pamięć.

4.    Oglądanie prawdziwych pisanek i kraszanek. Nazywanie kolorów kraszanek (pomarańczowy, czerwony, zielony, niebieski) i wzorów na pisankach (kropki, kreski, wzorki). Podzielenie kolorowych jajek na dwie grupy: na te, które maja wzorki, i na te, które nie maja wzorków. Wkładanie ich do dwóch koszyczków i umieszczenie w kąciku świątecznym.

5.    Zabawa dydaktyczna „Układamy kraszanki”. Układanie kraszanek od najmniejszej                 do największej. Posługiwanie się określeniami: małe, większe, największe. Wskazywanie jajek: największe, mniejsze, najmniejsze. Nazywanie kolorów jajek.

6.    Zabawa ruchowa „Kurczątka w skorupkach” – w sali rozłożone obręcze (jajka). W każdej obręczy miejsce zajmuje dziecko „kurczątko” – przechodzi do przysiadu. Na hasło „kurczątka stukają w skorupki”, dzieci uderzają dłońmi o podłogę równocześnie mówiąc „stuk, puk”;          na hasło „pęka skorupka”, dzieci przechodzą do stania i wyskakują z obręczy; na hasło „kurczątka idą na spacer” dzieci maszerują w określonym przez n – lkę kierunku.

 

Pisanka A. Łada – Grodzicka

Namaluję kropeczki,

wzorki i paseczki.

I pisanka kolorowa

zaraz będzie gotowa.

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęcia dla dzieci 3, 4 letnich z zakresu mowy i myślenia

TEMAT KOMPLEKSOWY: Malujemy jajka.

TEMAT: Wielkanocny stół oraz Święconka – praca z obrazkiem.

GRUPA: 3, 4 – latków

Data: 02.04.2009 r.

Czas trwania: 20 min.

Cele ogólne:

·        rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat, dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi dziećmi i n – lką

·        oglądanie kart wielkanocnych, poznanie przykładowych życzeń wielkanocnych

Cele szczegółowe:

·        dziecko odważnie wypowiada własne myśli przy opowiadaniu treści obrazka, nabywa umiejętność formułowania swobodnych wypowiedzi, dzieli się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z przygotowaniami do świat wielkanocnych w jego domu rodzinnym

·        dziecko ogląda karty wielkanocne, poznaje rodzaje życzeń jakie można napisać na kartach

·        dziecko wie, komu i w jakim celu wysyłamy karty z życzeniami wielkanocnymi

·        dziecko próbuje wskazać karty wykonane przez dzieci i kupione

Metody:

słowna – rozmowa

oglądowa – pokaz

czynna – samodzielnych doświadczeń

Forma pracy: z całą grupą

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające: Wielkanocny stół, dzieci ze święconką, kółka, szarfa dla każdego dziecka w kolorze zielonym lub żółtym, tamburyn

Przebieg zajęcia

1.   Zabawa ruchowa „Kury i koguty”. Dzieci podzielone na dwie grupy (koguty szarfy zielone, kury żółte) zajmują miejsca w wyznaczonych miejscach sali. Na hasło n – lki „koguty”, dzieci „koguty” spacerują miedzy obręczami naśladując pianie „kukuryku”; na hasło „kury”, koguty wracają na wyznaczone miejsce, spacer rozpoczynają „kury” (ręce zgięte w łokciach, poruszają nimi naśladując ruchy skrzydeł).

2.   N – lka zaprasza dzieci do tablicy, na której przywieszone są ilustracje związane ze świętami wielkanocnymi. Dzieci opowiadają co przedstawiają obrazki. Opisują stół wielkanocny, produkty znajdujące się na nim. Opowiadają jak te pokarmy święcimy (opis 2 obrazka). Dzieci dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi ze świętami wielkanocnymi. Krótka charakterystyka świąt wielkanocnych.

3.   Następnie n – lka pokazuje dzieciom karty wielkanocne (wykonane samodzielnie     i kupione w sklepie). Mówi, że w okresie Wielkanocy ludzie składają sobie życzenia. Najczęściej życzą sobie „Wesołych, spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych”. Podaje przykłady innych życzeń:

„Niech te święta będą pełne nadziei, wiary, radosnych spotkań przy wielkanocnym stole”

Spokoju i radości, zdrowia, pomyślności, zajączków i pisanek, mazurków wypiekanych, dyngusowego lania i wesołego świętowania”

Wesołego jajka, sprytnego zająca, mokrego dyngusa i słodkości bez końca, słoneczka bez liku     i dostatku w koszyku”

4.   Zabawa ruchowa „Kurczątka w skorupkach” – w sali rozłożone obręcze (jajka).    W każdej obręczy miejsce zajmuje dziecko „kurczątko” – przechodzi do przysiadu. Na hasło „kurczątka stukają w skorupki”, dzieci uderzają dłońmi o podłogę równocześnie mówiąc „stuk, puk”; na hasło „pęka skorupka”, dzieci przechodzą       do stania i wyskakują z obręczy; na hasło „kurczątka idą na spacer” dzieci maszerują w określonym przez n – lkę kierunku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęć dla dzieci 3, 4 letnich z zakresu edukacji muzycznej

TEMAT KOMPLEKSOWY: Malujemy jajka.

TEMAT: ”Wielkanoc” – zabawy przy akompaniamencie pianina, nauka refrenu                i pierwszej zwrotki piosenki.

GRUPA: 3, 4 – latków

Data: 01.04.2009 r.

Czas trwania: 20 min.

Cele ogólne:

·        śpiewanie refrenu i pierwszej zwrotki piosenki

·        wyklaskiwanie prawidłowo zadanego przez n – lkę rytmu

·        naśladowanie głosów różnych zwierząt

·        ilustrowanie prostej piosenki ruchem

Cele szczegółowe:

·        dziecko uczy się i śpiewa piosenkę o treści zrozumiałej, potrafi zaśpiewać piosenkę wspólnie z dziećmi; potrafi omówić w krótkich zdaniach treść piosenki

·        dziecko umie ustawić się w kole wiązanym, wystukuje prosty rytm wypowiadając przy tym krótki tekst

·        dziecko wykonuje proste ćwiczenia narządów artykulacyjnych na zgłoskach: „ko”, „pi”, „be”, „kic”, „kwa”, „”.

·        dziecko wykonuje ćwiczenia doskonalące reakcje na różnorodne sygnały

Metody:

słowna – rozmowa

oglądowa – pokaz

czynna – samodzielnych doświadczeń

Forma pracy: z całą grupą

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające: kaczki, kury, kurczątko, gęsi, płyta ABC trzylatka z piosenką pt.: „Wielkanoc”, gałązka bazi, zając, baranek, tamburyno

Przebieg zajęcia

1.      Zabawa ruchowa „Kury i koguty”. Dzieci podzielone na dwie grupy (koguty szarfy zielone, kury żółte) zajmują miejsca w wyznaczonych miejscach sali. Na hasło n – lki „koguty”, dzieci „koguty” spacerują miedzy obręczami naśladując pianie „kukuryku”;    na hasło „kury”, koguty wracają na wyznaczone miejsce, spacer rozpoczynają „kury” (ręce zgięte w łokciach, poruszają nimi naśladując ruchy skrzydeł).

2.      Następnie n – lka zaprasza dzieci do wysłuchania piosenki pt.: „Wielkanoc. Posłuchajcie dzieci piosenki uważnie i powiecie mi o czym jest ta piosenka. N – lka śpiewa dzieciom piosenkę i pokazuje jej treść za pomocą ilustracji. Rozmowa na temat piosenki. N – lka objaśnia dzieciom słowa kotki wyjrzały z pączka, siedzą na gałązkach.

        O czym była piosenka?

        Kto dzwonił dzwoneczkiem?

        Co robiły kurczątka z zającem?

        O co pytały wierzbę kotki?

        Ta piosenka jest wesoła czy smutna?

        Piosenka jest wolna czy szybka?

3.      Ćwiczenia ortofoniczne. N – lka rozwiesza na tablicy plansze z wizerunkami zwierząt: kury, kurczątka, kaczki, gęsi oraz ustawia na stoliczku zabawki (baranek i zając). Następnie pokazuje planszę ze zwierzątkiem lub zabawkę, a dzieci naśladują dźwięki wydawane przez to zwierzątko, kojarzące się ze świętami wielkanocnymi:

        kura – ko, ko, ko

        kurczątko – pi, pi, pi

        baranek – be, be, be

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin