scenariusz_09_2006_wiosenny_spacer.doc

(37 KB) Pobierz
KOPNIĘTE KRÓLESTWO

Wiosenny spacer łagodzi obyczaje

 

 

Przewidywane osiągnięcia ucznia:

Doskonali wymowę, wykonując dokładnie ćwiczenia artykulacyjne.

Przyjmuje postawę badacza i docieka przyczyn zjawisk.

Rozpoznaje rzeczownik wśród innych części mowy.

Dostrzega piękno i kolory majowej łąki w otoczeniu, utworach poetyckich i plastycznych.

Odpowiada na pytania związane z tekstem.

Wyszukuje wybrane fragmenty wiersza, czyta je ze zrozumieniem.

Wykonuje zadanie plastyczne zgodnie z instrukcją.

Potrzebne będą:

„Świerszczyk” nr 9/2006,

skrawki papieru, zielone kartki, nożyczki, klej, szablony serca, kartki z wyrazami z literą p, kartki z wyrazami dźwiękonaśladowczymi, żółty brystol, farby, słomki do napojów

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

◙ Spotkanie z wybuchową głoską p.

Dzieci kładą na dłoniach skrawki papieru, przysuwają dłonie do ust i głośno, wyraźnie wypowiadają głoskę p mogą zaobserwować, że skrawki papieru poruszają się, spadają z dłoni.

 

Ćwiczenia artykulacyjne wzmacniające mięsień okrężny ust, przeciwdziałające syndromowi „leniwych warg” podczas mówienia.

Dzieci powtarzają za nauczycielem wyrazy typu: papka – babka, patataj patataj, plim plam plum, apli papli, papa – baba, pif-paf, kap kap kap, chlap chlap chlap.

 

◙ Zabawa słowami.

Dzieci otrzymują kartki z wyrazami i zamieniają w nich literę p na b. Potem odczytują głośno pary wyrazów, np.: pada – bada, pije – bije, pory – bory, pal – bal, pat – bat, papa – baba, paw – baw.

 

◙ Czas na dwa łyki gramatyki: jak rozpoznać rzeczowniki?

Przypomnienie, czym jest rzeczownik (rzeczownik oznacza nazwy ludzi, roślin, zwierząt i rzeczy).

▪ Odszyfrowanie tekstu Kopnięte Królestwo – dzieci wykreślają z tekstu rzeczowniki zaczynające się literą p i głośno czytają tekst: Donoszę, że król Zenon zaprosił gości. Straszliwy kucharz ugotował okropny obiad z dwudziestu czterech dań. Wszystkie są obrzydliwe i niejadalne. Chyba będą ofiary w ludziach. Nadal wszystko obserwuję.

 

Ilu gościom smakował obiadek Straszliwego Kucharza? doskonalenie czytania ze zrozumieniem i obliczanie działań matematycznych z wykorzystaniem Bajeczki matematycznej.

 

Odgłosy łąki – zabawa dźwiękonaśladowcza.

Dzieci otrzymują od nauczyciela kartki z zapisanymi dźwiekami, np.: bzzz, szszsz, żżżż, zzzz, cyk cyk, dzyń dzyń. Chodzą swobodnie po sali, wydają odpowiednie dźwięki i nasłuchują, kto jeszcze odzywa się w taki sam sposób; na tej podstawie dobierają się w grupy. Każda grupa otrzymuje zdania do powtórzenia:

Świerszczyk cyka jak szalony.

Koniczynka przynosi szczęście.

Przytul kwiatek do policzków.

Łażą żuczki, grzeje słońce.

Wiosna rozrzuciła barwne kleksy.

Świerszczyk gra na skrzypcach.

W zdaniach nawiązujących do wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej „Koniczynka” jest bardzo dużo głosek szumiących, zadaniem dzieci jest wyraźnie je artykułować.

 

◙ „Łąka” – zespołowe zajęcia plastyczne.

Na żółtym arkuszu brystolu dzieci rozdmuchują kleksy z farby (najwięcej zielonej) i pozostawiają pracę do wyschnięcia.

 

◙ Praca z wierszem Koniczynka („Świerszczyk” nr 9/2006).

Uważne słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela przy muzyce.

▪ Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela i wyszukują odpowiednie fragmenty wiersza, uzasadniające wypowiedzi: Co można zobaczyć na majowej łące? Kto jest bohaterem wiersza? Jak wygląda koniczynka? Dlaczego zwracamy uwagę na małą, niepozorną koniczynkę?

▪ Wyszukiwanie w wierszu rzeczowników i głośne ich odczytywanie.

 

Czym jest szczęście? – rozmowa na temat szczęścia.

Po krótkiej rozmowie z nauczycielem każdy uczeń wycina z zielonego papieru cztery serduszka (według szablonu) i wpisuje na nich, czym dla niego jest szczęście, co – jego zdaniem – daje szczęście. Prawdopodobnie znajdą się tam napisy: rodzina, miłość, zdrowie, radość, pieniądze, pokój, przyjaciel itp. Należy akceptować wszystkie odpowiedzi i nie sugerować swoich propozycji.

Z czterech serduszek uczniowie układają koniczynki, naklejają je na przygotowanej wcześniej „łące i zawieszają dekorację w klasie.

 

Nauczyciel proponuje dzieciom pracę indywidualną: Sporządź listę marzeń, które chciałbyś, aby spełniły się w twoim życiu. Kartkę schowaj głęboko (w kopercie, w kasetce). Zajrzyj do niej za jakiś czas, żeby się przekonać, czy niektóre marzenia się spełniły.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin