MÓJ KOLEGA - plastyka.doc

(35 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Mój kolega” – rysowanie kredkami świecowymi i flamastrami.

 

Cele:

·         doskonalenie umiejętności posługiwania się flamastrami ze zwróceniem uwagi na estetykę pracy

·         zachęcanie do odzwierciedlania wiedzy i spostrzeżeń w pracy plastycznej

·         rozwijanie wrażliwości kolorystycznej

·         kształtowanie umiejętności zwracania uwagi na charakterystyczne części ciała i proporcje

·         dostrzeganie charakterystycznych cech wyglądu kolegów i koleżanek

·         nabywanie umiejętności obdarzania uwagą drugiej osoby

·         skracanie czasu reakcji na sygnały i polecenia

Metody:

·         metoda zadań inspirujących

·         czynne:

- metoda kierowania własną działalnością dzieci

- metoda zadań stawianych dzieciom

- metoda ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności

·         słowne:

- polecenia

- objaśnienie

- zagadki słowne – opisywanie wyglądu zewnętrznego dzieci

Formy:

·         zbiorowa

·         zespołowa (zabawy w parach)

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

              Magnetofon, płyta CD z nagraniem (W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz), kredki świecowe, flamastry, kartki.

 

Przebieg zajęć:

1. „Całe ciało tańczy” – zabawa ruchowa na powitanie.

Nauczycielka wydaje odpowiednie polecenie i włącza muzykę.

·         tańczy tylko głowa

·         tańczą tylko ręce

·         tańczą tylko palce u rąk

·         tańczy tylko brzuch

·         tańczą tylko nogi

·         tańczy całe ciało

2. „Zgadnij o kim mówię” – odgadywanie po opisie wyglądu o kim mowa. Nauczycielka opisuje jedno z dzieci (kolor włosów, fryzura, szczegóły ubioru), a zadaniem dzieci jest odgadnięcie o kim mowa. Następnie dzieci opisują wygląd kolegi lub koleżanki, a pozostałe odgadują.

3. „Znajdź swoją parę” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

Dzieci dobierają się w pary. Gdy gra muzyka dzieci rozłączają się i swobodnie poruszają się po sali. Na przerwę w muzyce łączą się z powrotem w pary.

4. „Wskocz do koła” – zabawa dydaktyczna.

Dzieci ustawiają się w kole. Nauczycielka podaje określone zdania, a dzieci, których te stwierdzenia dotyczą wskakują do kręgu.

Wskocz do koła jeśli:

·         masz dziś kucyki

·         masz niebieską bluzkę

·         jesteś dziś w spodniach

·         jesteś w sukience

·         masz ciemne włosy

·         masz dziś warkocze

5. „Witamy się” – zabawa w parach.

Dzieci dobierają się w pary (tak, jak poprzednio). Gdy gra muzyka tańczą w parach, na przerwę w muzyce witają się określoną częścią ciała:

·         witają się dłonie

·         witają się kolana

·         witają się łokcie

·         witają się plecy

·         witają się stopy

6. „Mój kolega” – rysowanie kredkami świecowymi lub flamastrami na kartkach.

Dzieci dobierają się w pary (tak, jak poprzednio) i siadają przy stolikach naprzeciw siebie. Ich zadaniem jest narysowanie siebie nawzajem przy użyciu kredek świecowych lub flamastrów.

7. Zakończenie zajęć – zabawa „Listonosz”.

Dzieci, chodząc naokoło stolików oglądają prace kolegów i koleżanek. Mówią, która z prac najbardziej im się podoba i dlaczego. Następnie siadają w kole. Jedno z dzieci wchodzi do środka koła i zostaje listonoszem. Zabawa przebiega następująco:

- Puk, puk!

- Kto tam?

- Listonosz.

- Co przynosisz?

- Przynoszę listy.

- Jaki kolor mają znaczki?

- …

- Szukaj go!

Dziecko ze środka koła wybiera dziecko, które ma na sobie część garderoby w wymienionym kolorze i zabawa toczy się dalej.

 

             

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin