Dlaczego liście się rumienią.doc

(26 KB) Pobierz
Dlaczego liście się rumienią

Dlaczego liście się rumienią?

 

Przewidywane osiągnięcia ucznia:

Przydadzą się:

 

„Świerszczyk” nr 19/2005

albumy, książki przyrodnicze

ilustracje i tekst w podręcznikach „Już w szkole” (klasa 2., semestr 1., s. 39, 40, tekst na s. 38; klasa3, semestr 1., s.27, 36, 37)

liście

pędzle

farby akrylowe do malowania tkanin

białe podkoszulki (bawełniane)

 

- Rozpoznaje wybrane gatunki drzew i ich liście.

- Wie, jakie drzewa rosną w najbliższej okolicy.

- Przedstawia wybrane drzewo w ćwiczeniu dramowym.

- Swobodnie wypowiada się na tematy przyrodnicze.

- Wyjaśnia, dlaczego liście zmieniają barwy jesienią.

- Czyta różne teksty ze zrozumieniem i wykorzystuje zdobyte informacje w różnych sytuacjach praktycznych.

- Pisze z pamięci zdania i dokonuje samokontroli.

- Projektuje i wykonuje dekorację swojego

T-shirta.

- Bawi się twórczo zainspirowany tekstem literackim – wykorzystuje w zabawie zebrane nasiona drzew.

 

 

Przebieg zajęć:

· Spacer wokół szkoły – obserwacje przyrodnicze. Sprawdzenie, jakie gatunki drzew rosną w najbliższej okolicy, jak wyglądają ich liście i barwy. Zbieranie liści i innych okazów przyrodniczych.

 

Zatrzymanie się przy wybranym drzewie i przeczytanie przez nauczyciela tekstu „Lecą spadochroniarze” H. Zdzitowieckiej (podręcznik „Już w szkole” klasa 2., semestr 1., s. 38; można przygotować kserokopię tej strony podręcznika, zabrać ją na spacer i przeczytać tekst niezależnie od tego, czy zajęcia są w klasie drugiej, czy trzeciej). Szukanie przez dzieci nasion klonów, jaworów, lip, jesionów i zabawa nimi inspirowana tekstem przeczytanym przez nauczyciela

 

 

· Wspólne oglądanie jesiennych bukietów z liści, zebranych okazów oraz zdjęć liści z różnych drzew – w albumach, książkach przyrodniczych, podręcznikach. Rozpoznawanie gatunków drzew, z których pochodzą wybrane liście. Porównywanie i ustne opisywanie wyglądu liści.

Rozmowa na temat: Co wiemy o drzewach i liściach jesiennych? – podsumowanie wiadomości zdobytych podczas spaceru i w klasie.

 

· Ćwiczenie dramowe – przedstawienie w grupach rzeźb wybranych (wylosowanych) drzew.

Dobieranie określeń drzewa, np. dąb – duży, rozłożysty, potężny, szeroki; brzoza – smukła, wysoka, delikatna.

 

· Dlaczego liście się rumienią? Rozmowa na temat barw jesieni i zmiany kolorów liści z różnych drzew. Próby wyjaśnienia tego problemu przez dzieci. Zweryfikowanie wypowiedzi – czytanie tekstu „Kalendarz przyrody” („Świerszczyk” nr 19/2005 s.16).

 

· Układanie kilku zdań – odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie i zapisanie ich na tablicy. Głośne czytanie zdań przez chętne dzieci.

Przykłady zdań: Liście drzew są zielone, bo mają zielony barwnik – chlorofil. Dzięki niemu produkują tlen. Jesienią chlorofil zanika i liście zmieniają barwę.

 

· Pisanie z pamięci.

Tok metodyczny pisania z pamięci: dzieci czytają jedno zdanie, dokonują analizy ortograficznej i stylistycznej, nauczyciel zasłania zdanie, a dzieci je piszą. Tak postępujemy z każdym kolejnym zdaniem ułożonego wcześniej tekstu. Po napisaniu wszystkich zdań nauczyciel odsłania tablicę, uczniowie porównują swoje teksty z wzorem na tablicy (samokontrola).

Informacja dla nauczyciela: Wyraz chlorofil powinien być napisany na bocznej tablicy, dzieci muszą go widzieć podczas pisania z pamięci, ponieważ jest to nowy i trudny wyraz.

 

· „Jesteśmy kreatorami jesiennej mody”.

Przygotowanie przez dzieci T-shirtów  drukowanych w barwne liście według instrukcji w „Kolorowych zabawach” („Świerszczyk” nr 19/2005 s.20). Wystawa prac dzieci, planowanie sposobu wykorzystania podkoszulków jesiennych (można je zakładać na zajęcia i zabawy ruchowe, podczas festynu jesiennego, święta pieczonego ziemniaka itp.).

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin