Scenariusz kl.II - Pingwiny.doc

(54 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

 

 

Temat dnia: Poznajemy charakterystyczne cechy pingwina.

 

 

Zadania :

-          kształtowanie umiejętności dostrzegania cech wspólnych i różniących modele prostokątów;

-          werbalizacja dostrzeżonych prawidłowości geometrycznych;

-          doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podany temat;

-          rozwijanie umiejętności redagowania opisu;

-          zwrócenie uwagi na konieczność ochrony przyrody;

-          kształcenie umiejętności czytania instrukcji wykonania pracy;

-          wycinanie elementów po liniach prostych i krzywych;

-          łączenie elementów przez klejenie

 

Cele operacyjne:

Uczeń :

-          umie podać własności czworokątów

-          rozróżnia wśród czworokątów prostokąty i kwadraty

-          zna własności prostokąta i kwadratu

-          umie przedstawić kształt prostokąta na geoplanie

-          umie czytać ze zrozumieniem

-          zna cechy charakterystyczne ptaków

-          zna wiadomości o pingwinach i trybie ich życia

-          układa słownie kilkuzdaniową wypowiedź opisująca pingwina

-          rozumie czytany techniczny opis wykonania pracy plastycznej i umie zastosować go w swej pracy

-          posługuje się nożyczkami w sposób bezpieczny

-          umie zaginać i sklejać papier z kartonem

 

Metody:  słowna, poglądowa, praca z tekstem, praktycznego działania

 

Formy:   zbiorowa, indywidualna

 

Środki dydaktyczne: 

- podręcznik Moja szkoła cz. 5, klocki Dienesa, geoplany, patyczki, gazetka tematyczna, ilustracja z pingwinem, zdania o pingwinach na kartach pracy, rozsypanki zadaniowe i wyrazowe dot. opisu pingwina - karty do pracy w poziomach, egzemplarze lektury „Zaczarowana zagroda” Cz. Centkiewicza, globus.

 

Czas zajęć: 90 minut

 

Prowadząca: Joanna Stępień

 

 

Wykorzystana literatura:

Przewodnik metodyczny do kształcenia zintegrowanego „Moja Szkoła” dla kl.II

Baścik – Kołek D. ,Wesołe karteczki dla kl.II. MAC EDUKACJA

Leksykon zwierząt od A do Z

Wiadomości ze stron www.

www.jarema.waw.pl/pokaz/antarktyda, wiem.onet.pl/wiem, www.republika.pl/terakowski, www.akwarium.gdynia.pl,

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Praktyczne odkrywanie własności prostokątów

-          ćwiczenia z klockami  Dienesa ukazujące własności prostokąta, grupowanie klocków i opisywanie własności ułożonych grup

-          ćwiczenia z geoplanami, przedstawianie prostokąta

-          ćwiczenia z patyczkami, układanie z nich kształtu prostokąta

-          zbiorowe wykonanie ćwiczenia16 s. 32 i omówienie go

 

ćwiczenia ruchowe z gimnastyki umysłu

 

-          indywidualne wykonanie ćwiczenia 17 s.32, głośne odczytanie poprawionych zdań

-          zbiorowe wykonanie ćwiczenia 18 s. 33

-          głośne odczytanie zdań do uzupełnienia ćw. 19 s 33, omówienie jego wykonania

 

2.      Pingwiny – wycinanie, zaginanie i sklejanie papieru z kartonem

-          podanie tematu pracy, głośne odczytanie przez wybranego ucznia technicznego opisu wykonania pracy ćw. 21 s. 34

-          wykonanie pingwina wg opisu

-          wystawa i ocena wykonanych prac

 

3.      Redagowanie opisu pingwina. Utrwalenie wiadomości o ptakach.

-          przypomnienie i utrwalenie wiadomości o ptakach, ich charakterystyczne cechy budowy

-          wykonanie ćwiczenia na karcie pracy, kolorowanie na podany kolor odpowiednich figur geometrycznych, ułożenie i odczytanie hasła (Pingwiny są ptakami, ale nie fruwają. Świetnie pływają i nurkują.)

-          zapoznanie z wiadomościami o pingwinach, odczytanie głośne tekstu ćw. 20 s. 34

-          praca indywidualna z kartami pracy: samodzielne odczytanie zdań o pingwinach i wykreślenie zdań fałszywych, odczytanie hasła (pingwin)

 

zabawa ruchowa ze śpiewem -„Pingwin”

 

-          opisywanie wyglądu pingwinów przedstawionych na klasowej gazetce tematycznej

-          uzupełnianie zdań, układanie zdań z rozsypanek opisujących pingwina Elegancika, bohatera lektury „Zaczarowana zagroda” Cz. Centkiewicza – praca indywidualna w poziomach

-          odczytanie ułożonych tekstów

-          omówienie pracy domowej:  przyklej  do zeszytu ułożony tekst, rozwiąż zagadki na karcie pracy i wykonaj ćwiczenie z domkiem s. 34

 

 

 

 


 

 

Słabo pływają.

A

Zawsze wracają do swoich gniazd.

P

Żyją w Afryce.

R

Doskonale pływają.

I

Żyją na Antarktydzie.

N

Zakładają gniazda na drzewach.

O

Uciekają przed srogą zimą w cieplejsze strony.

G

Są ptakami, ale nie potrafią latać.

W

Żywią się rybami.

I

Są pokryte futrem.

Z

Są jajorodne.

N

Są żyworodne.

M

Żyją samotnie.

K

Zakładają gniazda na ziemi.

Y

 

 

Słabo pływają.

A

Zawsze wracają do swoich gniazd.

P

Żyją w Afryce.

R

Doskonale pływają.

I

Żyją na Antarktydzie.

N

Zakładają gniazda na drzewach.

O

Uciekają przed srogą zimą w cieplejsze strony.

G

Są ptakami, ale nie potrafią latać.

W

Żywią się rybami.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin