tweaki xp.doc

(222 KB) Pobierz
Ukrywamy zasoby w otoczeniu sieciowym

Ukrywamy zasoby w otoczeniu sieciowym


W tym celu uruchom wiersz polecenia (Command Prompt) - Start | Wszystkie Programy | Akcesoria | Wiersz polecenia i wpisz polecenie:

net config server /hidden:yes.

Jeśli chcesz przywrócić domyślne ustawienia w tym samym oknie wpisz polecenie:

net config server /hidden:no

Jeśli chcesz sprawdzić jakie aktualnie są ustawienia tej opcji wpisz polecenie:
net config server.

 

 

Likwidujemy denerwujące okienko z informacją o odłączeniu kabla


Aby wyłączyć opcję "media sensing" odpowiedzialną za wyświetlanie okienka z informacją o wypiętym kablu, należy uruchomić Edytor rejestru (Start -> Uruchom... -> regedit.exe), wejść do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters.

W nim należy dodać Wartość DWORD o nazwie DisableDHCPMediaSense. Po przypisaniu do niej 1 Windows nie będzie nas już informował o braku połączenia sieciowego.

 

 

 

One of the simplest and most easy ways to speed up Windows XP boot times is by slightly changing the parameters of prefetching.  Windows XP is set to prefetch and cache both boot and application data on startup.  By simply changing this to boot files only, you can speed up (sometimes significantly) the boot time for windows XP.

 

Step 1) Run regedit and navigate to HKLM->System->CurrentControlSet->Control->Session Manager->Memory Management->Prefetch Paramaters

 

 

The entry we are concerned about is EnablePrefetcher (which I have highlighted above).  Notice that it is set to 3.  This is standard for MOST default installs of Windows XP.  The different settings for the prefetcher are as follows:

 

·         0 = Disabled

·         1 = Application Launch Prefetch

·         2 = Boot Prefetch

·         3 = Application and Boot Prefetch

 

 

For speed of booting, we want to set this parameter to 2.  So double click the entry.  That should bring up a window that looks like this.

 

 

Change the Value data from 3 to 2 and click ok.

 

Step 2)  Once you’ve done that, you should go clean out your prefetch folder.  This is locate at C:\windows\prefetch

            *note* My windows installation was on the C:\ drive, yours could be different.

 

 

Just select everything in this folder and delete it all.  This clears all the old prefetch data that your computer had.

 

Step 3)  Reboot your computer.  *NOTE* You will probably not notice a faster boot up time the first time you reboot.  In fact, it may even be slower.  This is due to the fact that since you cleaned out your prefetch folder, so Windows has to effectively “learn” what files to prefetch again.  But subsequent reboots should be considerably faster.

 

And that’s it, you’re all done.  When I did this little trick, my boot time decreased by almost 5 full seconds.  I know that 5 seconds doesn’t seem like a lot to some people, but when you’re talking about boot times already being only 30 seconds or so.  5 second decrease equates to an almost 17% increase in performance!

 

 

 

Zmieniamy zachowanie się systemu podczas awarii sieci

W takim wypadku dużo wygodniejszym rozwiązaniem będzie poinstruowanie systemu, by pracował ze starymi wartościami (np. 83.123.12.21), nie modyfikował ich i cierpliwie czekał na sygnał od serwera DHCP.

Aby to zrobić, należy uruchomić Edytor Rejestru (regedit.exe), przejść do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services
\Tcpip\Parameters\Interfaces\[nazwa_karty_sieciowej], stworzyć wartość DWORD o nazwie IPAutoconfigurationEnabled i nadać jej wartość 0 (zero).

 

Przyspieszanie dysku twardego w Windows XP i 2003


Aby dysk twardy pracował szybciej, należy mu stworzyć bufor w pamięci komputera. W tym celu trzeba uruchomić program sysedit.exe, przejść na zakładkę z plikiem system.ini, a następnie znaleźć sekcję o nazwie [386enh]. W niej należy dodać linię z następującym wpisem:

Irq14=4096

...i zapisać plik. Przyrost wydajności widoczny będzie po ponownym uruchomieniu komputera.

UWAGA!
1. Jeśli nasz dysk twardy podłączony jest do drugiego kontrolera IDE, należy napisać "Irq15" zamiast "Irq14".
2. Wielkość liter jest istotna, tj. wpisanie "IRQ14" czy "IRq14" nie zadziała.

 

 

Panel Sterowania -> (Wydajność i konserwacja ->) Narzędzia administracyjne -> Wydajność.">

 

W standardowej konfiguracji program pokazuje m.in. obciążenie procesora, ale warto go skonfigurować do prezentowania ciekawszych wykresów. Wystarczy wcisnąć [Ctrl]+[i] (lub znaczek "+" znajdujący się na pasku z przyciskami) i dodać interesujące nas wskaźniki.

Do wyboru mamy bardzo zaawansowane pomiary obejmujące wszystkie możliwe elementy komputera: kartę sieciową, pamięć, dysk, procesor. I to zarówno na poziomie sprzętu (np. całkowita ilość bajtów odebrana przez kartę sieciową), jak i na poziomie poszczególnych protokołów (np. ilość odpowiedzi na pakiet ICMP Echo).

 

 

Automatyczne uzupełnianie w wierszu poleceń

 


Aby tego dokonać, musisz być zalogowany w systemie jako Administrator. Otwórz Edytor Rejestru (menu "Start | Uruchom | regedit") i odnajdź klucz

"HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Command Processor" .

W panelu po prawe kliknij prawym przyciskiem myszy wartość DWORD CompletionChar i wybierz "Modyfikuj", po czym nadaj jej wartość 9.

Aby zmiany weszły w życie, niezbędne jest powtórne uruchomienie systemu.

Uruchom wiersz poleceń, wpisz np. cd i pierwszą literę interesującego Cię folderu i wciśnij klawisz Tab. Wyświetli się katalog zaczynający się na wskazaną przez Ciebie literę, po którym możesz poruszać się wciskając klawisz Tab.

 

Zarządzanie systemowymi zasadami bezpieczeństwa


Plik REGISTRY.POL znajduje się w katalogu %windir%\SYSTEM32\GROUPPOLICY - w folderze MACHINE, jeśli zmodyfikowane zostały ustawienia lokalne (Konfiguracja komputera), oraz/lub w folderze USER, jeśli zmieniono ustawienia indywidualne (Konfiguracja użytkownika). W systemie NTFS ścieżka ta jest dostępna tylko dla użytkowników o uprawnieniach administratorów.

W systemie Windows XP zaloguj się jako administrator po czym poleceniem control userpasswords2 (w menu "Start | Uruchom") wywołaj okno dialogowe haseł i użytkowników. Konto, którego uprawnienia chcesz ograniczyć, przenieś na razie do grupy administratorów, po czym zaloguj się do systemu jako użytkownik, którego uprawnienia chcesz zmienić - zrobisz to po uruchomieniu przystawki GPEDIT.EXE.

Na koniec zmień nazwę pliku REGISTRY.POL na <nazwa_konta>.POL.

Uwaga: Jeśli ostatni krok zostanie pominięty, wprowadzone restrykcje zostaną zastosowane do wszystkich kont.

 

 

Narysuj sobie ikony

 


W menu "Start | Uruchom" wpisz polecenie eudcedit. Po uruchomieniu Edytora pojawi się okno dialogowe "Wybór kodu". Dokonaj wyboru, kliknij OK i przystąp do rysowania! Do dyspozycji użytkownika są narzędzia znane z popularnych programów graficznych, m.in. pędzel, ołówek, linia prosta, zaznaczenie i gumka.

Można także importować już istniejące czcionki celem ich modyfikacji (opcja Kopiuj znak w menu Edycja). Po zakończeniu edycji program zapisze utworzony znak jako zbiór EUDC.EUF i EUDC.TTE w katalogu \\WINDOWS\FONTS.

Uwaga: Znaki utworzone w Edytorze znaków prywatnych przywołuje się za pomocą menu "Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe | Tablica znaków" lub polecenia charmap. Na liście rozwijanej Czcionka należy wybrać Wszystkie czcionki (znaki prywatne), dwukrotnie kliknąć utworzony znak, skopiować go i wkleić do wybranej aplikacji (np. Worda).

Jeżeli dokument zawierający stworzone przez nas znaki otworzymy na innym komputerze, znaki te nie będą wyświetlane poprawnie bez zainstalowanych plików EUDC.EUF i EUDC.TTE. Ale uwaga - należy je skopiować do katalogu \\WINDOWS\FONTS z poziomu wiersza poleceń! W innym przypadku, np. korzystając z Eksploratora Windows, system wyświetli komunikat alarmowy i nie da się uruchomić Edytora znaków prywatnych (będzie konieczne usunięcie wspomnianych plików).

 

Eksport klucza szyfrującego


Uruchamiamy Internet Explorera. Na karcie Zawartość (menu "Narzędzia | Opcje internetowe") klikamy przycisk Certyfikaty. Powinien widnieć tam nasz klucz - jego nazwa odpowiada nazwie, pod którą logujemy się w systemie. W rubryce Zamierzone cele certyfikatu powinien być wpis System plików szyfrowania.

Kliknięcie przycisku Eskportuj otworzy kreatora eksportu certyfikatów - należy wybrać opcję Tak, eksportuj klucz prywatny. Teraz trzeba tylko podać hasło i zapisać plik z kluczem (np. nagrać na płycie CD). W nowym systemie lub na nowym komputerze wystarczy tylko kliknąć dwukrotnie plik i podać hasło.

 

Zostaw mój pulpit!


W Edytorze rejestru (menu "Start | Uruchom | regedit) tworzymy lub zmieniamy klucz:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Policies\System

gdzie dodajemy następujące wartości DWORD:

NoVisualStyleChoice - wyłącza kontrolę okien i przycisków
NoColorChoice - wyłącza schematy kolorów
NoSizeChoice - wyłącza kontrolę czcionek

i każdej z nich nadajemy wartość 1, aby je uaktywnić.

 

Nie uruchomisz tej aplikacji!

 

Służy do tego wartość DWORD DisallowRun, którą trzeba dodać w Edytorze rejestru (menu "Start | Uruchom | regedit|) w kluczu

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Policies\Explorer

Po ustaleniu wartości DisallowRun = 1, należy utworzyć podklucz

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Policies\Explorer\DisallowRun

w którym ustalamy, które aplikacje będą podlegać restrykcjom przy uruchamianiu. Dla wszystkich aplikacji trzeba dodać oddzielne wartości ciągu, ponumerować ją kolejno i przypisać do nazwy pliku wykonywalnego określonego programu.

 

Ukryta nazwa użytkownika


Jeśli chcemy ukryć nazwę aktualnie zalogowanego w systemie Windows XP użytkownika, musimy dokonać pewnej modyfikacji w Rejestrze. Uruchamiamy edytor (Start | Uruchom, a następnie regedit) i przechodzimy do następującej gałęzi:

Dla danego użytkownika:

"HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\
CurrentVersion\Policies\Explorer"

Dla całego komputera:

"HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\
CurrentVersion\Policies\Explorer"

Tworzymy nową wartość typu REG_DWORD o nazwie NoUserNameInStartMenu (Nowy | wartość DWORD) i nadajemy jej dane wartości 1. Nazwa użytkownika powinna zniknąć z menu Start.

 

Uruchamianie bez pomijania


Wystarczy w tym celu uruchomić edytor Rejestru (Start | Uruchom, a następnie regedit) i udać się do następującej gałęzi:

"HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\
CurrentVersion\Winlogon"

Tworzymy tam nową wartość typu REG_DWORD o nazwie IgnoreShiftOveride (Nowy | wartość DWORD). Gdy dane wartości ustawimy na 1, SHIFT nie spełni już swojej domyślnej roli podczas uruchamiania systemu.

 

Monitorowanie zamykania


Moduł o nazwie Shutdown Event Tracker pozwoli na monitorowanie zamykania systemu. Informacje odnośnie przyczyny wyłączenia będą zapisywane w dzienniku zdarzeń (panel Podgląd zdarzeń w Narzędziach administracyjnych).

Wby włączyć to monitorowanie, należy udać się do Rejestru (Start | Uruchom, a następnie regedit) i odnaleźć tam następującą gałąź:

"HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\
CurrentVersion\Reliability"

Znajdziemy tam klucz typu REG_DWORD o nazwie ShutdownReasonUI. Jeśli go tam nie ma, należy takowy założyć (Nowy | wartość DWORD). Gdy ustawimy dane jego wartości na 1, uaktywnimy działanie modułu. Również w samym dzienniku zdarzeń pojawić się powinna dodatkowa pozycja.

 

 

Wyjście bez zapisu

 


Uruchamiamy edytor Rejestru (Start | Uruchom, a następnie regedit) i znajdujemy następującą gałąź:

dla określonego użytkownika:

"HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\
CurrentVersion\Policies\Explorer"

dla całego komputera:

"HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\
Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer"

Znajdziemy tam klucz typu REG_DWORD o nazwie NoSaveSettings (jeśli go tam nie ma, należy go samodzielnie założyć). Gdy nadamy mu wartość 1 i zatwierdzimy zmiany, system nie będzie dokonywał zapisu ustawień pulpitu podczas zamykania.

 

Caps Lock, Num Lock i Scroll Lock pod kontrolą


Wystarczy w tym celu uruchomić edytor Rejestru (Start | Uruchom, a następnie regedit) i znaleźć następujące miejsce:

"HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard"

Znajdziemy tam pozycję o nazwie InitialKeyboardIndicators. A oto lista danych wartości i domyślnych stanów poszczególnych klawiszy (dane wartości zmieniamy poleceniem Modyfikuj):

0 - Wszystkie klawisze wyłączone
1 - Caps Lock włączony
2 - Num Lock włączony
4 - Scroll Lock włączony

3 - Caps Lock oraz Num Lock włączone
5 - Caps Lock oraz Scroll Lock włączone
6 - Num Lock oraz Scroll Lock włączone
7 - Caps Lock, Num Lock oraz Scroll Lock włączone

Po dokonaniu zmian należy ponownie uruchomić system.

 

Zakaz Autoodtwarzania


Wystarczy, iż z poziomu menu Start i polecenia Uruchom wpiszemy komendę gpedit.msc, co spowoduje uruchomienie okna Zasady grupy...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin