internet czy umiemy z niego bezpiecznie korzystac.doc

(270 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ / GODZINY Z WYCHOWAWCĄ /

TEMAT : Internet – czy umiemy bezpiecznie z niego korzystać ?

 

KLASA : IV

CZAS LEKCJI : 45 minut

 

CELE LEKCJI :

 

Cele ogólne :

 

ü      uświadomienie uczniom, jakie zachowania w Internecie mogą być dla nich niebezpieczne

ü      wskazanie sposobów unikania zagrożeń oraz prawidłowych reakcji w momencie zetknięcia z nimi

ü      uświadomienie, że Internet jest bezpieczny, jeśli się umiejętnie z niego korzysta

ü      ustalenie zasad bezpieczeństwa w Internecie

ü      doskonalenie umiejętności współpracy w grupie

 

Cele operacyjne :

 

w zakresie wiadomości uczeń :

 

ü      definiuje pojęcia : Internet, Sieć, nick, komunikator

ü      wymienia rodzaje zagrożeń w Internecie

ü      wymienia zasady bezpieczeństwa w Internecie

 

w zakresie umiejętności  uczeń :

 

ü      wypowiada swoje zdanie

ü      dyskutuje na tematy poruszone na zajęciach

ü      wyjaśnia rodzaje niebezpiecznych zachowań w Internecie i zagrożeń z tym związanych

ü      wyjaśnia, dlaczego nie wolno podawać swoich danych osobowych i innych informacji o sobie w Internecie

ü      posługuje się nickiem / pseudonimem /

ü      wyjaśnia zasady bezpieczeństwa w Internecie

 

w zakresie postaw uczeń :

 

ü      przygotowuje i porządkuje miejsce do zajęć

ü      współpracuje z grupą podczas wykonywanych zadań, ma okazję czynnie zaangażować się we wspólną pracę

ü      jest zdyscyplinowany na zajęciach

 

METODY NAUCZANIA :

 

ü      pogadanka

ü      „burza mózgów”

ü      dyskusja

ü      zespołowe rozwiązywanie problemów

 

FORMY ORGANIZACYJNE :

 

ü      praca z całą klasą

ü      indywidualna

ü      praca w grupach

 

ŚRODKI  DYDAKTYCZNE :

 

ü      kartki z obrazkami / załącznik nr 1 /

ü      kartki do zabawy w rozmowę / załącznik nr 2 /

ü      długopisy

ü      tablica, kreda

 

 


 

 

Lp.

 

 

Czynności nauczyciela

 

Czynności uczniów

 

Czas

 

Uwagi

 

CZĘŚĆ  WSTĘPNA / faza wprowadzająca /

 

 

1.

 

 

 

Ø     wita się z uczniami

Ø     podaje temat lekcji

 

Ø     prosi o przestawienie ławek i ustawienie krzeseł w kręgu

 

Ø     witają się z nauczycielem

Ø     słuchają

 

Ø     ustawiają krzesła w kręgu

 

 

 

1 

 

ustawienie krzeseł w kręgu umożliwia lepszy kontakt nauczyciela              z uczniami

 

 

2.

 

Ø     pyta uczniów: czy wiecie co to jest Internet ? – jeśli nie pada prawidłowa odpowiedź, lub jest ona niewystarczająca, wyjaśnia : Internet jest to sieć komputerowa, która łączy ze sobą wiele różnych systemów komputerowych, rozmieszczonych we wszystkich zakątkach świata. Proces łączenia się pomiędzy komputerami przebiega za pomocą odpowiednich linii przesyłowych, które oplatają cały świat /stąd nazwa Sieć /. W miejscach przecięcia tych linii, zwanych węzłami, znajdują się specjalne komputery, zwane serwerami, które podobnie jak policjanci, sterują ruchem informacji na skrzyżowaniach Sieci.

 

Ø     pyta uczniów, do czego służy Internet ?

 

Ø     wszystkie przykłady zapisuje na tablicy, podkreśla niektóre z nich mówiąc, że im na dzisiejszej lekcji poświęci więcej uwagi. Ważne, aby padły takie sformułowania, jak :

 

q       poznawanie nowych kolegów / koleżanek

q       rozmowa

 

Ø     wyjaśniają własnymi słowami pojęcia :            Internet i Sieć

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ø     wymieniają różne zastosowania Internetu , np.:

 

q       granie w różne gry

q       „ściąganie czegoś”

q       szukanie informacji

q       nauka

q       wysyłanie listów

q       rozmawianie

q       czatowanie

q       robienie zakupów

q       poznawanie nowych kolegów / koleżanek

q       inne

 

 

 

5 

 

zwrócenie uwagi na poprawne sformułowania uczniów 

 

CZĘŚĆ  GŁÓWNA / faza realizacji /

 

 

1.

 

Ø       dzieli klasę na grupy 6-8 osobowe

 

Ø       rozdaje każdej grupie zestaw obrazków   / załącznik nr 1 /

 

Ø       wyjaśnia zadanie : patrząc na obrazki, zastanówcie się w których sytuacjach czujecie się bezpiecznie, a w których nie i odpowiednio posegregujcie  obrazki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ø       prosi, by przedstawiciel każdej grupy zaprezentował wyniki wspólnej pracy

 

 

Ø       krótko omawia  wyniki . Ważne , by uczniowie obrazek ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin