Charakterystyka narzedzi badawczych.odt

(12 KB) Pobierz

Charakterystyka narzędzi badawczych

 

PŁYNNOŚĆ FINANSOWA

Zdolność do terminowego regulowania krótkoterminowych zobowiązań, jeden z elementów oceny finansowej przedsiębiorstwa. Zarządzanie płynnością ma na celu utrzymywanie odpowiedniej ilości środków pieniężnych i linii kredytowych, gdyż opóźnienia w wywiązywaniu się ze zobowiązań powodują nieufność kontrahentów i kredytujących instytucji finansowych co może doprowadzić w skrajnych przypadkach do bankructwa, zaś zbyt wysoki poziom powoduje zamrożenie części kapitału obrotowego, a tym samym zmniejszenie rentowności przedsiębiorstwa.

Wskaźniki:

1. wskaźnik płynności bieżącej lub wskaźnik płynności III stopnia.  CR to stosunek aktywów bieżących (obrotowych) do pasywów bieżących (zobowiązań krótkoterminowych). Wskaźnik płynności bieżącej to zdolność firmy do regulacji bieżących zobowiązań za pomocą krótkoterminowych aktywów. Przyjmuje się, że CR dla jednostek handlowych powinno się zawierać w przedziale między 1,5 a 2,0 (pow. 2 to tzw. nadpłynność).

2. wskaźnik podwyższonej płynności - Powinien oscylować w granicy 1. Oznacza to w praktyce, iż najbardziej płynne elementy majątku obrotowego – czyli suma należności i roszczeń, krótkoterminowych papierów wartościowych oraz środków pieniężnych powinny być równe całości zobowiązań bieżących.

3. wskaźnik wypłacalności gotówkowej służy do określania wypłacalności firmy w bardzo krótkim okresie. Dlatego do jego konstrukcji wykorzystywane są tylko najbardziej płynne aktywa. Wskaźnik ten pokazuje jaką część swoich zobowiązań firma pokrywa aktywami o najwyższym stopniu płynności, a więc jest w stanie bezzwłocznie spłacić. Jako optymalna wartość tego wskaźnika przyjmuje się 0,2

 

RENTOWNOŚĆ

Jest to miara efektywności gospodarowania. Obliczana jest ona jako stosunek zysku do danej wielkości finansowej, której rentowność jest wyznaczana. W finansach pojęcie rentowności odnosi się zarówno do przedsiębiorstw, inwestycji jak i papierów wartościowych. Najczęściej wyrażana jest ona procentowo.

Rentowność jest popularnym wskaźnikiem wykorzystywanym do porównywania między sobą efektywności różnych przedsiębiorstw lub inwestycji. Dzięki temu, iż jest ona wskaźnikiem relacyjnym, badającym stosunek dwóch wielkości, rentowność jest skutecznym narzędziem do porównywania efektywności przedsięwzięć o różnej wielkości, co nie je jest możliwe w przypadku wykorzystania wartości bezwzględnych, takich jak zysk.

 

Wskaźniki:

1. wskaźnik rentowności sprzedaży zwany również rentownością netto – informuje o wartości zysku netto (po opodatkowaniu), przypadającego na każdą złotówkę sprzedanych produktów, wyrobów i usług. Im jest on wyższy, tym wyższa jest efektywność dochodów, co oznacza, że dla osiągnięcia określonej kwoty zysku przedsiębiorstwo musi zrealizować niższą sprzedaż niż wówczas, gdy rentowność sprzedaży byłaby niższa.
Wskaźnik wyznaczany jest następującym wzorem:
ROS = zysk netto/sprzedaż netto
x 100%

2. wskaźnik rentowności kapitałów własnych jest stosunkiem zysku netto do kapitału własnego przedsiębiorstwa. Wskaźnik ten pokazuje, jaki zysk generuje zaangażowany kapitał własny. W spółkach prawa handlowego wysokość tego wskaźnika informuje udziałowców o tym, jakie zyski mogą osiągnąć dzięki lokowaniu kapitałów w tej spółce w porównaniu z rentownością lokat kapitałowych w innych spółkach lub w porównaniu z odsetkami, jakie uzyskaliby lokując swój kapitał w banku. Wzrastający poziom tego wskaźnika świadczy o wyższej efektywności zaangażowanego kapitału. Jest to sygnał dla udziałowców, że przedsiębiorstwo właściwie wykorzystuje posiadane zasoby. Dlatego właśnie w przypadku nowej emisji udziałów (akcji) należy zwrócić szczególną uwagę na poziom tego wskaźnika oraz jego zmiany w czasie. Trzeba jednak pamiętać, że wielkość tego wskaźnika będzie podlegała znacznym zaburzeniom, szczególnie tuż po przeprowadzeniu nowej emisji akcji (wówczas w mianowniku będzie już zawarta wielkość „świeżego” kapitału, który nie został jeszcze wykorzystany w działalności przedsiębiorstwa).

ROE = zysk netto / kapitał własny
x 100%

3. wskaźnik rentowności aktywów służy do oceny rentowności majątku. Wskaźnik ten informuje o zdolności przedsiębiorstwa (a konkretniej – jego aktywów) do generowania zysku. Pokazuje, jak efektywnie firma zarządza swoim majątkiem. Im wyższy poziom rentowności aktywów, tym lepsza sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. Wielkością ROA zainteresowani są szczególnie kredytodawcy firmy, gdyż stanowi on cenne źródło informacji o zdolności majątku do przynoszenia dochodów, będących źródłem rat i odsetek od zaciągniętych kredytów. Banki oczekują, aby wskaźnik ten osiągał poziom 2-6 proc., przy czym w małych firmach powinien on być wyższy niż w dużych. Niski poziom wskaźnika na tle przedsiębiorstw z tej samej branży oznacza zazwyczaj niewykorzystanie pełnych mocy wytwórczych firmy.

4. wskaźnik zwrotu z inwestycji informuje o wielkości zysku netto przypadającego na jednostkę wartości zaangażowanego w przedsiębiorstwie majątku. Wyznacza ogólną zdolność aktywów przedsiębiorstwa do generowania zysku, czyli pokazuje jak efektywnie firma zarządza swoimi aktywami. Im wartość wskaźnika wyższa tym korzystniejsza jest sytuacja finansowa firmy.

 

SPRAWNOŚĆ DZIAŁANIA

 

Pozwalają ocenić sprawność gospodarowania przedsiębiorstwa na rynku. Najczęściej wykorzystywanymi miarami do określenia efektywności działania majątku są wskaźniki sprawności ( aktywności ) działania. Kalkulacji poszczególnych indeksów dokonuje się poprzez zestawienie przychodów ze sprzedaży z odpowiednimi kategoriami bilansowymi.   W tym miejscu należy zaznaczyć, iż porównywanie poszczególnych pozycji bilansowych z wartościami pochodzącymi z rachunku zysków i strat wymaga zastosowania średnich wartości tych pierwszych.

 

Wskaźniki:

1.  cykl inkasa należności przeciętny okres ściągania należności  to relacja stanu należności do przeciętnej dziennej wartości sprzedaży. Zwykle przyjmuje się przeciętny stan należności w danym roku, liczony jako średnia stanu należności na początku i końcu roku, ale można również wziąć pod uwagę stan należności na koniec roku. Wskaźnik ten informuje, jak długo przeciętne firma oczekuje na wpływ środków pieniężnych za sprzedane produkty jest on porównywany ze średnim dla branży okresem kredytowania od biorców, tj. z okresem, na jaki jest udzielany kredyt kupiecki.

2. wskaźnik zapasów w dniach jest to relacja wartości sprzedaży do stanu posiadanych przez Firmę zapasów. Poziom tego wskaźnika informuje o gospodarce zapasami w firmie. Jego wartość musi być porównywana w branży. Wysoki poziom wskaźnika oznacza, że firma sprawnie gospodaruje zapasami - nie ma nagromadzonego nadmiaru zapasów. Zbyt wysoki jednak poziom wskaźnika nie jest pożądany, gdyż może to oznaczać niedostateczny stan zapasów w firmie, grożący zakłóceniami w produkcji lub dostawach dla odbiorców.

3. wskaźnik rotacji zapasów jest określony jako relacja kosztów wytworzenia sprzedanych produktów w danym roku do stanu zapasów (na koniec roku lub średnia stanów zapasów na początku i końcu danego roku). Jest to o tyle lepszy wskaźnik od poprzedniego (sprzedaż/zapasy), że zapasy zwykle wyceniane są po koszcie ich wytworzenia. Natomiast umieszczenie przeciętnego stanu zapasów jest szczególnie ważne w tych firmach, gdzie występuje znaczna sezonowość sprzedaży. Wskaźnik rotacji aktywów ogółem jest to relacja między wartością sprzedaży a stanem aktywów ogółem. Wskaźnik ten informuje o sprawności wykorzystania aktywów firmy, a więc o tym, jak przyczyniają się one do generowania przychodów ze sprzedaży.

4. produktywność kapitału pracującego dodatnia wartość kapitału obrotowego jest konieczna do utrzymania ciągłości ruchu okrężnego całego kapitału. Nie może on być jednak zbyt wysoki, oznaczałoby to bowiem, że przedsiębiorstwo posiada zbyt dużo aktywów obrotowych (za wysokie zapasy, trudno ściągalne należności lub nadmierne ilości środków pieniężnych).

 

 

RÓWNOWAGA  FINANSOWA

 

W ujęciu makroekonomicznym równowaga na rynku finansowym, jeden z elementów wnowagi ekonomicznej, obejmujący łącznie równowagę pieniężną i równowagę na rynku papierów wartościowych. Równowaga pieniężna to stan, w którym wielkość zapotrzebowania na realne zasoby pieniądza (popyt na pieniądz) równa jest wielkości zaoferowanej (podaży pieniądza). Równowaga na rynku papierów wartościowych to stan, w którym popyt na papiery wartościowe zrównuje się z ich podażą. Równowaga finansowa ma miejsce wówczas, gdy nadwyżka popytu na pieniądz jest dokładnie zrównoważona nadwyżką podaży papierów wartościowych. Czynnikiem równoważącym rynek finansowy jest stopa procentowa. W ujęciu mikroekonomicznym sytuacja podmiotu gospodarczego (przedsiębiorstwa, państwa) pozwalająca mu płynnie regulować zobowiązania płatnicze.

 

Wskaźniki:

1. wskaźnik zadłużenia opisuje udział kapitału obcego w finansowaniu całego majątku przedsiębiorstwa. Im większa jest wartość tego wskaźnika, tym większe jest zadłużenie przedsiębiorstwa. Natomiast wysoki stopień zadłużenia niesie w konsekwencji mniejszą wiarygodność finansową przedsiębiorstwa.

2. złota reguła bilansowa zasada polegająca na tym, że całość posiadanych przez przedsiębiorstwo aktywów stałych jest finansowana przy pomocy kapitałów własnych. Zgodnie z tą zasadą trwałe składniki aktywów powinny być finansowane kapitałem własnym, gdyż ta część majątku jest długoterminowo związana z przedsiębiorstwem, więc charakteryzuje się niskim tempem zamiany na gotówkę, dlatego powinna być sfinansowana bardziej stabilnymi kapitałami, oddanymi do dyspozycji przedsiębiorstwa na długi okres. Powyższa reguła powinna być stosowana przez przedsiębiorstwo stosujące konserwatywną, bezpieczną politykę finansową.

3. złota reguła bankowa Została przedstawiona w pracy Otto Hubnera'. Tezy, które głosił były następujące: 'Kredyt, jakiego może udzielić bank bez wpadnięcia w niebezpieczeństwo, że nie będzie mógł wypełnić swoich zobowiązań, musi nie tylko pod względem kwoty, ale także jakości odpowiadać kredytowi, który został udzielony", l dalej: 'Pieniądze zdeponowane na 3 miesiące nie mogą być udzielane bez ryzyka na 6 miesięcy". Hubner sformułował także następujące zalecenie dla kierownictwa banku: 'Z pieniędzmi, które w każdym momencie mogą być zażądane do zwrotu, można dokonywać tylko takich operacji, z których można te pieniądze również w każdej chwili wycofać.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin